49

Re: Nové výhonky 2019

Tak už i mně lezou sporadicky různé druhy. Překvapily mě nové výhonky u Fargesia denudata Xian 1 a hlavně na nových sazenicích Fargesia murieliae Blue Lizard a Fargesia murieliae Red Zebra. "Normální" Fargesia murieliae mi lezou později a ani teď ještě u nich nic neroste. Je to další známka, že možná tyhle dva nové budou jiný druh, pokud brzké rašení není způsobeno tím, že byly vysazeny teprve loni.

50

Re: Nové výhonky 2019

Včera jsem objevil první špičky i u F.murieliae.

51

Re: Nové výhonky 2019

Našel jsem desítky výhonků P.a.aureocaulis i spectabilis. Bohužel jsem je našel sekačkou...

52

Re: Nové výhonky 2019

Můj aureocaulis má první dva výhonky, jenom se mi nějak nezdá celá rostlina. Po zimě vše ok, max. pár omrzlych lístečků a nyní poslední měsíc jakoby žloutne a na listech se objevují černé tečky. Možná to jsou pouze odumírající listy a na jejich místě poté vyraší nové. Rostlina byla pohnojena odleželým hnojem na začátku března a průběžně zalévána.
foto: https://photos.app.goo.gl/1oQbNVCCtp5WyHJQ6

53

Re: Nové výhonky 2019

Tak jsem našel první výhonek u Phyll. parvifolie a jak píše Davor, taky jsem ho našel sekačkou.

54

Re: Nové výhonky 2019

Jirka napsal:

Tak jsem našel první výhonek u Phyll. parvifolie a jak píše Davor, taky jsem ho našel sekačkou.

Myslel jsem, že už máš všechny rostliny obehnané bariérou. Nebo jsi sekal uvnitř fólie?

55

Re: Nové výhonky 2019

Bohužel všechny ještě nemám v bariéře. U tohoto mám pouze cca 25m fólie k plotu k sousedům. (mám ve stejné lajně ještě další bambus)
Jinak běžně sekám i kolem rostlin v bariéře.

56

Re: Nové výhonky 2019

600m.n.m. podhůří Orlických (výhled na Velkou Deštnou)
Ph bissettii už jede, první výhon u ph.a. aureocaulis a fargesia murieliae. Přečkal podzimní výhon u ph. atrovaginaty a ten teď pokračuje v růstu. (mladá rostlina, nejvyšší výhon má2m, výhonek je v centru trsu, kde je to jen takové "roští", do 50cm výšky)
Jinak mi parvifolia příjde, jako odolnější, než atrovaginata, co do mrazu. (větrné stanoviště, zástěna z dřevin ještě nedorostla...)

57 Naposledy upravil: davor (21.05.2019 19:52:09)

Re: Nové výhonky 2019

Malá ukázka zanedbané údržby po dvou letech:

Phyllostachys aureosulcata spectabilis rhizomy

Vidím to tak ještě na 3 odpoledne s rýčem... sad

edit: Toho času bude potřeba více. Starší rostlina spectabilisu je i 3m daleko od zamýšleného stanoviště, aureocaulis se taky pěkně pustil do světa...

Sasa palmata už taky roste, tak čekám jen na atrovaginatu. Jak je na tom s atro zbytek republiky?

58

Re: Nové výhonky 2019

Pěkné. Co jsem opakovaně řešil tento problém, tak jsem zakopal zábrany, ale ještě je nemám všude. Jinak atrovaginata se rozrůstá stejně, ale musí se jednat o starší rostlinu min. 5 a více roků.

59

Re: Nové výhonky 2019

davor napsal:

Malá ukázka zanedbané údržby po dvou letech:

Phyllostachys aureosulcata spectabilis rhizomy

Vidím to tak ještě na 3 odpoledne s rýčem... sad

edit: Toho času bude potřeba více. Starší rostlina spectabilisu je i 3m daleko od zamýšleného stanoviště, aureocaulis se taky pěkně pustil do světa...

Sasa palmata už taky roste, tak čekám jen na atrovaginatu. Jak je na tom s atro zbytek republiky?


Taková škoda smile,  to mohlo být výhonů. wink

Mně toho leze zatím málo, hlavní nápor teprve čekám. Uvidíme, jak to poleze. Prší, do toho má být čím dál tepleji, dobré podmínky, tak snad se alespoň něco předvede.

60 Naposledy upravil: davor (25.05.2019 14:29:41)

Re: Nové výhonky 2019

Letošní úroda je opravdu bohatá! Nechtěné rhizomy z další rostliny...

Phyllostachys aureosulcata spectabilis 2019_01


Ty dvě L-ka vlevo nahoře jsou z nigry. Starší část rhizomu má také černou barvu, jako stébla:

Phyllostachys nigra 2019_01