13 Naposledy upravil: kubais (08.03.2019 20:21:55)

Re: Nové výhonky 2019

A ten čas na fikání je optimální kdy, hned jak začnou vystrkovat růžky, v mém případě srpen/září? Trochu jsem se totiž bál, že se jenom spletly některé rhizomy, vykoukly nahoru a hned se zase stočily dolů a zapíchly se šikmo do země a rostly dál v zemi, zatímco některé výhonky se rozhodly růst vzhůru. Taky mě napadlo, že moje rostlina to ma o to složitější, že je celá nakloněná na jednu stranu (při sázení jsem na radu z nějakého webu dal do jámy silnou vrstvu čerstvé trávy jako budoucí zdroj dusíku a časem si tráva sedla a rostlina se propadla a naklonila na jednu stranu).

O dalších bambusech jsem určitě uvažoval, problém je ale s místem. Mám čerstvou zahradu a z důvodu nedostatku místa a na druhou stranu z nutnosti se pohledově oddělit od velmi zvědavých sousedů (jsme tu všichni v prudkém kopci a sousedi jsou výškově o 4m výš nežmoje zahrada), už nyní mám některé stromky vysazené pouze 2,5m od sebe a nemluvě o keřích a trvalkách, které jsou úplně bez místa. Konkrétně bambus je cca 2m od modřínu, který má nyní už 3m.
Např. ale loni vysazený štědřenec loni nevyrostl ani o kousek, tak možná chcípne a hned bude místo pro bambus, to bych asi ale musel pořídit nějaký odkopek už s větší výškou (strana u sousedů:)

Drtič je určitě super věc - prvně jsem myslel, že tady někdo hnojí bambusy siláží z kukuříce:) Jinak ten nejlevnější drtič taky plánuji, jenom toho zatím nemám tolik k drcení, max. živý plot z jilmu (super tenké větvičky 1-4mm) a habru.

14

Re: Nové výhonky 2019

Drtička je fajn, jen ten kravál od ní je nepříjemný. Něco podrtím, starší stébla vystříhám a nadělám tyčovinu a tak půlku vyvezu do velkoobjemového kontejneru na bioodpad.

Kubais
Bambusy rodu Phyllostachys rostou do zajímavých výšek a není problém ho mít přes 5 metru a víc.
Jediný problém co budeš mít je, že aby sazenice dosáhla své výšky, tak potřebuje prostor, jinak nedosáhne svého potenciálu.
ve svahu můžeš mít taky problém s nedostatkem vláhy, ale častější zálivka to vyřeší. Že se sazenice propadla hlouběji ničemu nevadí, aspoň lépe zakoření. Stébla srpen/září vesměs nestačí vyzrát a osobně je radši odstraňuji. Starší rostliny to vesměs již nedělají.
Jinak nepíšeš co máš za druh vedle toho modřínu, ale 2 metry od stromu je málo. Jinak pěstuji v blízkosti borovice Phyll. aure aureocaulis, ale borovici jsem ořezal ve výšce přes 5metů a koruna zasahuje až nad bambus a bambusu to nevadí.

Jinak co se nikde nepíše, tak bambus dělá pěkný bordel - spadlé listí. Během roku vyvezu několik velkých pytlů do bioodpadu.

15

Re: Nové výhonky 2019

Vláha problém není, jsem vášnivý trávníkář, takže se bez častého zalévání se moc neobejdu a vždy při tom vemu všechno okolo, takže u mě bude problém spíš opačný - snažit se, abych ho nepřelil smile

S těmi pozdnímy výhonky to chápu, jenom pořád nevím, co udělat s těmi, co se rozhodli zalízt zpátky pod zem - nerad bych je zničil a přitom se možná bambus jen snaží rozšířit na větší plochu.

Až bude strom vysoký, tak taky plánuji stejný postup, že odstraním do určité výšky spodní větve, aby ostatní rostliny měly světlo a místo. V tuto chvíli jsou větve modřínu cca 1m od okraje bambusu, konce větví se ale spíš stáčejí nahoru (zatím).

Jinak jsem včera úspěšně pohnojil a dnes prší, takže paráda, nemusím ještě odzimovávat závlahu.

Přidal jsem do galerie širší okolí bambusu v zahradě.

https://photos.app.goo.gl/1oQbNVCCtp5WyHJQ6

16

Re: Nové výhonky 2019

Bambus se mi ještě nepodařilo přelít, ale je pravda, že mám podstatně větší rostliny. Jinak jsem se podíval na ty fotky a jedná se částečně i o kořeny. pokud se vrátí zpět pod zem, tak to neřeš. Pokud se Ti nelíbí, tak to vystřihni, nemusíš se bát, bambus je nezmar.

17

Re: Nové výhonky 2019

Ok, co se ohlo nahoru, fiknu, zbytek nechám. To víš, začátečník a nová rostlina wink

18

Re: Nové výhonky 2019

kubais napsal:

S těmi pozdnímy výhonky to chápu, jenom pořád nevím, co udělat s těmi, co se rozhodli zalízt zpátky pod zem - nerad bych je zničil a přitom se možná bambus jen snaží rozšířit na větší plochu.

Přidal jsem do galerie širší okolí bambusu v zahradě.

https://photos.app.goo.gl/1oQbNVCCtp5WyHJQ6


Byl jsem o víkendu mimo, ale Jirka už poradil. Je to jednoduché. Pokud chceš bambus nechat rozšiřovat do stran, nech ty podzemní být, ty co vyjely nahoru jsou k ničemu, ty stříhat. V budoucnu, až nebude žádoucí rozrůstání do stran, dá se to koncem léta obejít s rýčem a odseknout vybíhající rhizomy do stran.

Soužití bambusů se stromy docela jde. Modřín a borovici vidím jako lepší sousedy, smrky vytvářejí silný deštový stín a pod nima je progres pomalý. Na odstínění sousedů mi ale modřín nepřijde jako moc dobrá volba, přes zimu je holý a i v létě, až odroste, tak je dost průhledný, tedy pokud ho nebudeš silně stříhat, aby se zahustil.

19

Re: Nové výhonky 2019

Modřín je v rohu pozemku, tj. je tam primárně jako rychle rostoucí strom, stínit max od nějakých vzdálenějších sousedů na kopci, ti zvědaví jsou jinde (stěna kolmá ke stěně s bambusem, vpravo od modřínu). Tam plánuji letos pořídit katalpu a/nebo platan smile
Rodiče mají na velké zahradě uprostřed modřín a ten z odkopku z lesa za 11 let udělal cca 15m a je široký a hustý, že by to zabralo u základny tak půlku mojí zahrady.

Jinak poslední dva dny nám tu nějak sněží a sníh zůstal přes celou noc a ani dopolední slunce ho nějak nechce rozpustit.

https://photos.app.goo.gl/QeyWuqYng1eJcJhH6

20

Re: Nové výhonky 2019

O víkendu jsem sázel a včera zachumelilo. Ale myslím, že to bambusy v pohodě zvládnou. Když nebude mrznout, bude to ok.

Jinak na té fotce vidím úplně zbytečně velký kus trávníku. smile Tam by se ještě něco vešlo. wink

21

Re: Nové výhonky 2019

big_smile Trávník je právě ta nejdůležitější věc na zahradě, ale to radši nebudu tady říkat nahlas. roll
Je to jediný volný prostor pro dětské radovánky a trénink při ručním pohonu sekačky pro mě. A fotbálek se tam taky pěkně hraje.

22 Naposledy upravil: Terrigen (14.03.2019 17:36:58)

Re: Nové výhonky 2019

Zdravím
Měl bych na vás dvě otázky. Nejdříve bych všem popřál aby byl letošní rok co se bambusů týče úspěšný a dělaly nám radost. Zima byla slušná (Teplicko) a bambusy vypadají jako když žádná nebyla takže zatím paráda. A teď k těm dotazům. Kdy je ideální doba na přesazování fargesií? Už teď nebo počkat až vyženou nové výhony? A za druhé dneska jsem objevil v trsu fargesie (nevím přesně jaký druh to je měl to být Jumbo ale spíš se tváří jako Rufa) několik stvolů vypadá divně a nejsem si jistý jestli jde o květ nebo jestli jsou jen spálené od slunce z loňska. Bohužel jsem si toho loni nevšiml tak teď nevím která varianta by to mohla být.  Předem díky za odpovědi.

Foto je zde :

https://vat.rajce.idnes.cz/Bambus_fargesia/

23

Re: Nové výhonky 2019

Nejlepší je přesadit brzy z jara, ještě než výhony polezou. Myslím, že letos už je na to správná doba. Předpověď vypadá příznivě. (Žádné mrazy na obzoru.) Já už mám pár bambusů přesazených a na další se chystám, jen co bude čas.

Ty větvičky na kvetení nevypadají. V listových pochvách by měly být schované lístky, které časem vylezou. Nechal bych to být, ale pokud by nic do léta nevylezlo, znamenalo by to, že stéblo odejde. Fargesia rufa to nebude. Ta přezimuje už s olistěnými stébly. Takže tím bych řekl, že se vyjasnila debata o tom, který druh to je, kterou jsme vedli tady: http://forum.bambusy.info/topic/827/far … iae-jumbo/

Zima byla fakt v pohodě. Doufám, že nás to ještě nepotrestá, ale věřím, že letos už to bude dobré. Voda taky nějaká spadla, půdu mám všude vlhkou, takže bambusům nic nebrání aby nás překvapily. Doufám, že to udělají. smile

24

Re: Nové výhonky 2019

Díky za odpovědi. No ono je to tak, že všechny stébla co loni vyrostly jsou normálně olistěný a ani se nestáčí listy ale je mezi nima několik stébel které jsou právě takhle od půlky nahoru holé. Nevím jestli je to tím že je to nějaký hybrid či co ale bál jsem se aby to nekvetlo to by mě mrzelo už je fakt pěkný. Kdyžtak zítra za světla to vyfotím venku aby to bylo vidět jako celek.