73

Re: Nové výhonky 2019

pavelmicek napsal:

Harbin-inversa vylezla ven podstatně dříve. To že se ji nechce rozrůstat přisuzuji i tomu, že má četné rhizomy, které jakoby nakouknou ven a pak se po 10cm hned vrátí a pokračují. Již mnoho jich takto nepřežilo zimu (obnažený rhizom asi nemá odolnost vůči mrazům) a stále narážím na nové uhnile "výskoky" rhizomů. Takže je možné, že rostlina se chce rozrůst, ale tento jev ji zrazuje.

To také u té své jedné pozoruji, že pouští častěji boční rhizomy.

pavelmicek napsal:

Mám P.a. Harbin-inversa a P. Alpina 4 roky. Jsou to moje první bambusy. Výškou jsou na tom podobně, loňské výhonky mají okolo 3,5m. Nicméně tloušťka stébel je u Harbin-inversa letos cca 10mm oproti Alpina až 19mm. Rozrůstavost taky u Harbin-inversa pokulhává. Alpina je tak 1,5 až 2m na každou stranu, Harbin-inversa tak 0,5m. Oba bambusy se již spojili a je jasné že Alpina ji časem více a více pohltí.

Ta Phyllostachys alpina na fotkách už vypadá parádně, nějak mě čím dál víc baví.

74

Re: Nové výhonky 2019

Ph. atrovaginata první výhonky.

Pořadí letos takto:
1. Fargesia rufa - březen
2. Sasa kurilensis - začátek dubna
3. Bashania fargesii - polovina dubna
4. Pl. pygmaeus - nevím přesně, konec dubna
5. Ph. alpina - konec května
6. Ph. atrovaginata - v noci z 8. na 9. 6. (vím to přesně, protože to chodím kontrolovat asi pětkrát denně a očima vytahuju ;-))
Poslední, co ještě nevylezlo, je Ph. parvifolia.

Rufa - mohutná, na 4leté sazenici asi nejmíň 100 nových výhonů, vyšších a silnějších než loni, výška asi 1,8 m.

Sasa - rozrůstá se (taky asi 4letá), zatím nemá takový drajv jako rufa.

Pleioblastus - drží se, rozrůstá, ale pomalu (je to malá rostlinka)

B. fargesii - hrozně moc výhonků (nejmíň 50 na metr čtvereční), ale většinu jsem vytrhal, protože jsou tenčí než loni. Těch pár silnějších, co jsem nechal, zřejmě nedosáhne výšky předchozích (přes 6 m) a zůstanou mezi 5 a 6 m a pod 3 cm. Přitom neshodila v zimě ani list a loni byla vydatně pohnojena. Voda taky nechyběla. Nevím, ale Wufeng tuším někde psal, že když se moc hnojí, dělá to hromadu stébel. Zřejmě tedy na úkor mohutnosti.

Ostatní poreferuju, až bude co. Zduř.

75

Re: Nové výhonky 2019

Tak už mám u všech sazenic výhonky venku. Včera jsem všechny bambusy pěkně přihnojil, tak ať výhonky pěkně rostou. Dnes jsem zase všechny pěkně pokropil vodou.

        začátek růstu           
                   
    Rod                    Druh      Kultivar             Rok zasázení         2019

1    Phyllostachys    aureosulcata     spetabilis      2005                10.4.
2    Phyllostachys    aureasulcata     aureocaulis  2006                20.5.
3    Phyllostachys    atrovaginata                   2005                5.6.
4    Phyllostachys    Concava                           2006                7.6.
5    Bashania    fargesii                                   2006                29.3.
6    Phyllostachys    parvifolia                           2006                20.5.
7    Phyllostachys    vivax     aureocaulis       2006                22.5.
8    Phyllostachys    shangai3                           2005                28.5.
9    Phyllostachys    vivax (zelený)                   2008                  2.6.
10    Phyllostachys    sp. Kew                           2008                1.6.
11    Phyllostachys    Nigra                           2007                 22.5.

76

Re: Nové výhonky 2019

Už jdou konečně vkládat fotky smile .

V palmové zahradě máme pidi koutek s bambusy, volně jsou bissetti a s bariérou je parvifolie. Biseťák roste v příšerný půdě, žádný jiný bambus tam tak dobře nerostl (před tím tam byly 2 =Ph. aurea a nějaká pidi Sasa ze Starkla, ta pak vymrzla). Loni jsem ho nezalíval ani nehnojil a letos udělal desítky stébel, i na místech, kde jsem je nečekal. Ty budou! Předpokládám, že budou mít kolem 4 metrů.
Parvifolie (ty červené výhony) je 3 letý odkopek (původ Maďarsko), loni byla vysazena na toto místo, je to cca 1 m2 záhůnek s velmi kvalitní zeminou na extra chráněném stanovišti, pokud vyleze přes kořenovou bariéru, zlobit se nebudu, je to krásnej bambus. Možná jí i trochu pomůžu big_smile. Loni udělal takřka z ničeho 3 m vysoká stébla, letos mají 2x takovou tloušťku. Ale rostou neskutečně pomalu, nejpomaleji ze všech bambusů.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

77

Re: Nové výhonky 2019

Ovare, trochu off-topic, ale co to máš za eukalypty? Máš je tam i přes zimu? Přežily? Taky jsem nějaké zkoušel, ale všechny vymrzly (gunnii divaricata, perriniana, niphophila).

78

Re: Nové výhonky 2019

Zdravím,

tak už se ta radost s výhonkama dostala i ke mně. A to mám většinu bambusů zasazenou od letošního března.
První výhonek u Phyllostachys aureosulcata Spectabilis

Pět výhonků u Phyllostachys parvifolia

Na alpinu, atrovaginatu (sázená loni v září), vivax Shanghai a aureosulcata Lama Tempel ještě čekám, asi budou mít vzhedem k podmínkám výsadby atd. zpoždění. Fotky pošlu Wufengovi na mail.

79

Re: Nové výhonky 2019

Fotky vkládám přes postimage.org, zkuste to taky, je to jednoduché smile .

Eucalyptů máme plno, asi 12 druhů, zaměřujeme se jen na ty nejodolnější. Na fotce je z leva E. pauciflora var debeuzevillei a z prava je E. gunnii. Letos byla mírná zima, tak gunnii přežil bez poškození. Niphophillu máme už asi 4 letou, teď má 5 metrů.
U Eucalyptusů se ukazuje, že první zimu je nutná zimní ochrana, pak už přežijí i silné mrazy smile .
Kousek vedle máme Eucalyptus, který jsme koupili mezi guníkama, ale není to on. Posílali jsme fotky na identifikaci ke kapacitám po celým světě, nikdo nic neví, respektive je "ještě brzo na určení" i přesto, že loni měla rostlina 7 metrů big_smile . Ale asi to bude nějaký mezidruhový kříženec, má teprve tři roky, ale kmen je tlustej jako paže. Letošní zimu přežil bez újmy, ale ve 4 metrech ho zlomil vítr.

Jinak mají docela solidní Phyllostachys aureosulcata Spectabilis v zahradnictví Písař v Plzni, vysazen za budkou kanceláře, trochu jim utekl mimo bariéry, ale průměr stébel odhaduji na 4-5 cm, úžasnej kousek.

80

Re: Nové výhonky 2019

Ovare, nějaký ten z nejodolnějších blahovičníků koupím. Ty svoje jsem přivezl z Holandska od H. Prinse (pěstuje hlavně bambusy, ale má i tyhle věci...), ale pravda je, že jsem je první zimu nechránil. Už to vypadalo, že přežily, ale jak začalo jaro, kaput.

Nejvíc mi doporučovali E. perreniana, protože jsem chtěl něco, co hodně voní, a jim to tam rostlo asi ze všeho nejlíp.

Rád se k tobě podívám na zahradu, jestli mě pozveš ;-)

732 796 730

81

Re: Nové výhonky 2019

Jo není problém, chtěl jsem napsat soukromou zprávu, ale nejde to odeslat. Tohle fórum má nějaký problém roll . Napiš prosím na muj meil ruda@tropik.cz , domluvíme se. Na návštěvu je lepší léto, Eucalypty si pěstujeme sami ze semen, zdroj je Nový Zélend, kde to sbírají ve vysokých výškách.

Perrinianu máme taky, vysazovaná loni na jaře, po zimě je netknutá, velmi krásný Eucalyptus. Letošní zimu přežila bez újmy i coccifera. Před loni nám přežila zimu i dalrympleana.

82

Re: Nové výhonky 2019

zaslal svobiiik:

Zdravím,

tak už se ta radost s výhonkama dostala i ke mně. A to mám většinu bambusů zasazenou od letošního března.
První výhonek u Phyllostachys aureosulcata Spectabilis

Pět výhonků u Phyllostachys parvifolia

Na alpinu, atrovaginatu (sázená loni v září), vivax Shanghai a aureosulcata Lama Tempel ještě čekám, asi budou mít vzhedem k podmínkám výsadby atd. zpoždění.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

83

Re: Nové výhonky 2019

Parvifolia konečně venku. Jako poslední z mých bambusů.

84

Re: Nové výhonky 2019

Poslední týden je obzvlášť teplo i v noci, tak běhám s metrem (i konví) kolem atrovaginaty. Za 24hod povyrostla i o 43cm. Pokud se nezačne zase lámat, dostane se letos přes 4m. Tloušťku 2cm nedala, ale 19mm už vypadá jinak, než to původní proutí...