61

Re: Nové výhonky 2019

Aha, tak částečnou odpověď mám z
http://forum.bambusy.info/topic/881/nov … 19/page/5/
Díval jsem se na "streetview" z okolí Anji v Číně. tak mě napadlo, zkusit dosadit odolnější phyllostachysy mezi nálety na části své zahrady (3000m) Fotky všech bambusů, co člověk na internetu potká, jsou z pěstování v bariéře, což je podle mě obdoba květináče. Atím rostliny mají o důvod více, nedorůst rozměrů z domoviny. V hustém rozsáhlejším porostu by nemuselo tolik docházet k poškození mrazem. (to je zatím jen teorie) Plánuju i zkusit smíšený porost aureosulkat a parvifolie, kde bych chtěl zkusit vliv zastínění dolní části stébla na tvorbu postranních větviček v zastíněné části....

62

Re: Nové výhonky 2019

Martin Gross napsal:

Fotky všech bambusů, co člověk na internetu potká, jsou z pěstování v bariéře, což je podle mě obdoba květináče. Atím rostliny mají o důvod více, nedorůst rozměrů z domoviny.

Není to pravda, spousta bambusů se v Evropě pěstuje volně a mnoho druhů tu za dobrých podmínek dorůstá i větších rozměrů než v domovině. Třeba i známá zahrada Kimmei http://forum.bambusy.info/topic/89/zahr … v-d-palen/ je bez bariér.

Jinak si ale myslím, že volně pěstované mají větší šanci dorůst na dané lokalitě větších rozměrů. Hrozí časem také vyčerpání živin v prostoru. Je to vidět třeba na bambusech v Botanické zahradě.hl. m. Prahy, kde u některých v bariéře pěstovaných druhů jsou teď menší stébla, než jsem viděl před lety. Možná na ně jen víc kašlou, ale po dvaceti a více letech v bariéře je prostor tak prorostlý, že udrží mnohem méně vody i živin.

63

Re: Nové výhonky 2019

Pár nocí bylo nad 12st.C, obden prší, našel jsem první nesmělé špičky atovaginaty a nigry. Jsem zvědav a pln očekávání, jak letos překvapí.

64

Re: Nové výhonky 2019

Phyll. nigru mám již týden venku, ale bohužel Phyll. atrovaginata ještě neroste.
Jinak pěkně vyhání výhonky Phyll. parvifolie a Phyll. aure. spetabilis (již delší dobu).

65

Re: Nové výhonky 2019

Tak už je venku i Phyll. atrovaginata. Jinak už čekám jen na Phyll. concavu.

66 Naposledy upravil: davor (04.06.2019 20:38:08)

Re: Nové výhonky 2019

Moje lámavá atrovaginata vystrkuje jen špičky, zatím se jí ze země moc nechce. Ale podle jejich průměru se letos možná dostanu přes 2cm tloušťky stébla.
Aureosulkáty už mají i 1.5m.

67

Re: Nové výhonky 2019

Mám mnoho let dvě různé rostliny Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa. Párkrát jsem měnil jejich místo pěstování, ale nikdy nevyhnaly tak velká stébla jako třeba Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, nebo Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Obě zůstávají menší, produkují velké množství stébel, ale ne tlustých a velkých.

Paul87 má podobnou zkušenost. Co u vás ostatních? Jak roste?

PunBB bbcode test

68 Naposledy upravil: pavelmicek (06.06.2019 18:26:02)

Re: Nové výhonky 2019

Mám P.a. Harbin-inversa a P. Alpina 4 roky. Jsou to moje první bambusy. Výškou jsou na tom podobně, loňské výhonky mají okolo 3,5m. Nicméně tloušťka stébel je u Harbin-inversa letos cca 10mm oproti Alpina až 19mm. Rozrůstavost taky u Harbin-inversa pokulhává. Alpina je tak 1,5 až 2m na každou stranu, Harbin-inversa tak 0,5m. Oba bambusy se již spojili a je jasné že Alpina ji časem více a více pohltí. Harbin-inversa vylezla ven podstatně dříve. To že se ji nechce rozrůstat přisuzuji i tomu, že má četné rhizomy, které jakoby nakouknou ven a pak se po 10cm hned vrátí a pokračují. Již mnoho jich takto nepřežilo zimu (obnažený rhizom asi nemá odolnost vůči mrazům) a stále narážím na nové uhnile "výskoky" rhizomů. Takže je možné, že rostlina se chce rozrůst, ale tento jev ji zrazuje.

69

Re: Nové výhonky 2019

Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test




Phyllostachys Alpina

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

70

Re: Nové výhonky 2019

Fargesia Rufa po 4 letech dosáhla 3m hranice

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

71 Naposledy upravil: pavelmicek (06.06.2019 18:31:58)

Re: Nové výhonky 2019

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis

Phyllostachys Bissetii

Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Nové rostlinky, jejich druhé jaro, všechny mají tendenci jít s rozrůstnáním hodně do šířky.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test


Ještě si pár let počkám než vytvořím 35m dlouhou neprůhlednou bambusovou zeď.


PunBB bbcode test

72

Re: Nové výhonky 2019

Phyll. aure. spetabilis a aureocaulis je nezmar a nemá problém vyhnat stébla i o 5m dál od rostliny. samozřejmě se musí jednat o starší rostlinu. Phyll. aure spetabilis mívá stébla později silnější a je vyšší než Phyll. aure aureocaulis. Jinak oba patří k jedněm s odolných druhu a jsou také velice pěkné.