109

Re: Nové výhonky 2019

paul87 napsal:

Tak to je škoda, že rakytník nefunguje. Já tedy zatím zkouším v blízkosti tu hlosinu ktera je výborná na jídlo.


Třeba to něco dělá, jen já nic moc neregistruji. Když se ještě vezme, že pokud se nechá rakytník narůst, tak může část bambusů skončit v dešťovém stínu pod jeho větvemi a kořeny, kterých má spoustu u povrchu, můžou brát zase živiny z půdy, tak nevím, jestli konečný výsledek by byl v plusu oproti pěstování bez rakytníku.

110

Re: Nové výhonky 2019

Nechci taky kecat do všeho, ale tuhle metodu jsme předloni aplikovali u nás v sadu na některé stromky. Vysazením "dusíkáčů" třeba u ořešáků, se může zvýšit nárůst hmoty až o 50%. Ty čísla nejsou zrovna malá...
Bohužel u nás byl loni velmi suchý rok a bez vody to prostě nejde a letos to je ještě horší než loni. Ale z jarní vláhy stihli dusíci narůst a mulčováním udržujeme stromky v živém stavu, tak už je to snad na lepší cestě. Na první závěry je ale ještě brzo, u dřevin to bude trvat roky a roky, než se vyvine složitý kořenový systém, aby ovlivňoval stromy kolem sebe.
Sázeli jsme vždy 3 dusíky cca 50 cm od stromku uprostřed (hlavně jedlé kaštany, různé ořešáky atd.). Jako dusíky máme použité rakytníky, žanovce, hlošiny, shepherdie. Bonus je, že to vypadá dobře a že většina těch keřů bude plodit jedlé ovoce. Negativum je voda, ty keře porostou a budou brát vodu stromu uprostřed.
Ale teď melu, u bambusů jsme to nezkoušeli a upřímně zkoušet ani nebudem. Důvodem je ta voda a myslím si, že bambusy ty keře prostě zahluší a nebude to pěkné. Jednoleté dusíky jsme nezkoušeli, podle mě ale bude efekt minimální, možná i trochu negativní.

111 Naposledy upravil: Martin Gross (04.07.2019 10:28:08)

Re: Nové výhonky 2019

U akátu asi bude důležité, jestli je v lokalitě v nížině a suchu, nebo výše v kopcích, ve vlhku. Viděl jsem pár míst nad 300 m.n.m, kde roste několik akátů mezi dalšími stromy a i po ufiknutí nejsou nikde výmladky(v zapojeném lesním porostu) kdesi jsem četl, že "pod akátem neroste nic, než kopřivy". Ale ty jsou na dusík extrémně náročné. A pokud někde rostou, tak na to místo můžete prsknout klidně i rajče. Čili mě napadá, že na vlhčích místech by mohl být neutrální, až přínosný. (Ekologičtí extremisté prominou). Zkouším další N2fix druhy. Jestřabina lékařská, jetel (dánský, švédský, či jak) s podzemními oddénky, apios americana ( ovíjivá popínavka) dumám o olších (lepkavá, šedá, zelená) do bamb. lesíku, jako "větrolam" a "kosterní", opěrné prvky pro zimní období. Inspirovaly mě panoramatické záběry na googlu, z okolí Anji v Číně.

Plus bych řekl, že s přehnojením dusíkem teď bojuju u bisetiho. Tisíc nanicovatých výhonků.

112

Re: Nové výhonky 2019

paul87 napsal:

Ten vlčí bob mám vysazen nebo teda spis se sám vysemenuje každý rok všude po zahrade, ale pod bambusy moc neroste je tam asi moc sucho ale je pravda že vedle rostoucí vivax roste krásně tak možná na tom něco bude

Potíž bych viděl ve světle.

113

Re: Nové výhonky 2019

wufeng napsal:

Ideání by byla asi nějaká trvalka. Větší, která by prokořenila do bambusu a tím by se navzájem podporovali. Mám pocit, že právě některé šlechtěné barevné lupiny dělají větší trsy, tak ty možná ještě zkusím.

Co zkusit netvařec křovitý a po x letech ho tzv kopicovat, ufiknout a nechat opět obrůst. Všichni tu víme, že kytky udržují poměr "nahoře/dole" tzn po seříznutí kmene chcípne pár kořenů. A hlízek s bakteriemi na nich. A s dusičnany a dusitany v nich. Kopicování snesou hlošiny, olše, akáty, netvařec, atd. Blbě snáší řez rakytník.  Mám s dusíkáčema dobré zkušenosti u stromů. U bambusu teprve uvidím. Vyšší určitě pomůžou i s "průvanem".

114

Re: Nové výhonky 2019

Martin Gross napsal:

Co zkusit netvařec křovitý a po x letech ho tzv kopicovat, ufiknout a nechat opět obrůst. Všichni tu víme, že kytky udržují poměr "nahoře/dole" tzn po seříznutí kmene chcípne pár kořenů. A hlízek s bakteriemi na nich. A s dusičnany a dusitany v nich. Kopicování snesou hlošiny, olše, akáty, netvařec, atd. Blbě snáší řez rakytník.  Mám s dusíkáčema dobré zkušenosti u stromů. U bambusu teprve uvidím. Vyšší určitě pomůžou i s "průvanem".

Já ještě zohledňuji kvetení. Jako alergik jsem rád když rostliny na zahradě neprodukují moc pylu. Ten netvařec neznám, ale vypadá na silného výrobce pylu, takže z toho bych měl strach. Rakytník řežu pravidelně samce, ten obrůstá jak šílený, samice roste pomalu, asi se hodně vysiluje produkcí bobulí. Jinak všem experimentům fandím. Když je místo, tak proč ne.

115

Re: Nové výhonky 2019

Jak to tak tady čtu tak jsem nevědomky založil experiment, mám dva bambusy Phyll. aure. Spectabilis a Phyll aure. Lama Tempel, které rostou okolo Paulovnie plstnaté, která by měla obohacovat půdu dusíkem. Tak jsem zvědav jeslti to bude mít nějaký vliv.
Každopádně jsem se chtěl zeptat jak je to s bambusy (phyllostachys) a Alelopatií?

116

Re: Nové výhonky 2019

Jestli myslíš, jak ovlivňují bambusy okolní rostliny, tak tam si myslím žádná toxicita není. Ani z literatury ani z vlastní zkušenosti o ničem takovém nevím. Pokud jde o jejich citlivost na jiné rostliny, tak také nevím, že by se s něčím extra nesnášely. Z vlastní zkušenosti bych odhadoval, že pokud by se setkaly s nějakou toxicitou, budou schopné s ní bojovat a pokud to bude nízká rostlina, tak bych tipoval, že vyhrajou, protože jí přerostou a odeberou slunce, vodu, živiny. Boj se stromem, nebo vysokým keřem by byl asi vyrovnanější, ale to jen hádám. Sám jsem se vždy vyhýbal tomu, abych jim bránil něčím v růstu, takže jsem je k žádným potenciálním potížistům nikdy nevysazoval, takže se vzájemným působením nemám zkušenost.