85

Re: Nové výhonky 2019

zaslal Jirka:

Nové výhonky Phyllostachys concava

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

86

Re: Nové výhonky 2019

zaslal Jirka:

Nové výhonky Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

87

Re: Nové výhonky 2019

zaslal Jirka:

Nové výhonky Phyllostachys vivax aureocaulis - v roce 2017 byl vysazen na nové místo

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

88 Naposledy upravil: ovar (17.06.2019 21:30:19)

Re: Nové výhonky 2019

Ta nuda se úplně zbláznila po 3 letech od výsadby mají stébla aktuálně 5 metrů a asi ještě nekončí. Poprvé jsem udělal prostřih a na podzim udělám asi ještě jeden, stále je tam hodně tenkých stébel. Ale myslím si, že je bude dělat pak o to víc.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

A nigra nové výhony má, jen nebyly vidět, po prostřihu my spadla čelist, vypadá to, že dělá nejtlustší výhony na zahradě. Taky třetí rok v zemi.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Parvifolia jede, ta dělá po 2 letech stejná stébla jako ta nigra, stébla mají již 2,5 metru. Fotit budu až bude větší, je u kamenné zdi a nejde to na fotce moc vidět.

89

Re: Nové výhonky 2019

Začátečnický dotaz.
(Jinak bledá závist, jak nádherné přírůstky u starších porostů máte)

Chci se zeptat, jak moc je u "dospělých" porostů nutné vylamovat větvičky. Zajímá mě to hlavně u velkých druhů, co chci pěstovat na "technické využití". ( Parvifolia, atrovaginata, aur. spectabilis, aur. aureosulcata...) Vypozorováno mám, že mladé porosty se větví všude, teprve potom, až narostou, tak pak dole vypouštějí.

90

Re: Nové výhonky 2019

Martin Gross napsal:

Začátečnický dotaz.
(Jinak bledá závist, jak nádherné přírůstky u starších porostů máte)

Chci se zeptat, jak moc je u "dospělých" porostů nutné vylamovat větvičky. Zajímá mě to hlavně u velkých druhů, co chci pěstovat na "technické využití". ( Parvifolia, atrovaginata, aur. spectabilis, aur. aureosulcata...) Vypozorováno mám, že mladé porosty se větví všude, teprve potom, až narostou, tak pak dole vypouštějí.


Starší porosty mají malé větvičky hlavně na stranách, uprostřed trsu rostou až výše. U stébel, které budeš chtít využít, je lepší vylamovat větvičky hned jak se začnou vyklánět, odstřižené později po zdřevnatění nechávají špalíčky, či se musí ostřihnout až u stébla a to se mnohdy odře.

91

Re: Nové výhonky 2019

Mně letos pořádně zesílila nová, před 2 lety přesazovaná Phyllostachys atrovaginata.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test


Ta rychle, jak píše Davor, mi neroste. Tyhle dva výhonky u stromu jsou focené cca. po týdnu.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

92

Re: Nové výhonky 2019

Ahoj, chci se zeptat jestli je normální a proč uhynuly všechny nejmladší výhonky u bissettiho (i u toho co považuju za Ph. nuda). Pozoruji to asi cca 14 dní, kdy to začalo, hned po prostřihu stébel. Ale děje se to i ve skupině bissetti, které jsou neprostřižené a úplně mimo tuto skupinu. Stébla dorostly do 20-30 cm, pak změkly a zhnědly, teď se rozpadají. Jiné druhy to neudělali.

https://i.postimg.cc/gw8T2828/65043948-324894358460574-3005756914198904832-n.jpg

https://i.postimg.cc/HcmPcnrK/65118997-824031341330878-8560991138104737792-n.jpg

A nigra letos naprosto válí, ještě na jaře to byl nejmenší bambus na zahradě s výškou stébel 180 cm, nyní má již přes 5 metrů a ještě nekončí. Navíc začal dělat další udice yikes , Ta nejtlustší má 2 cm v průměru. Třetí rok po výsadbě.
https://i.postimg.cc/sMtLzws3/64987526-2113659385598309-4297942376896266240-n.jpg

93

Re: Nové výhonky 2019

ovar napsal:

Ahoj, chci se zeptat jestli je normální a proč uhynuly všechny nejmladší výhonky u bissettiho...

To je nějaká druhá vlna výhonků? Vidím tam i rozvinuté letošní stébla.

94 Naposledy upravil: ovar (26.06.2019 13:23:58)

Re: Nové výhonky 2019

Letošní stébla jsou v asi 90% rozvinutí, tyto zaschlá stébla se začala objevovat když ještě první stébla dorůstaly plné výšky. Není to tak vyloženě druhá vlna, pozvolně to na sebe navazovalo. Ostatně všechny bambusy ještě neskončili s růstem, nové výhony vyhodila i parvifolie, bashania, nuda, atrovaginata. Možná je to tím hnojením, každý týden tam vyleju kvašené kravince.

95

Re: Nové výhonky 2019

Je to normální proces u druhů, které produkují velké množství výhonků. Letos mi takhle odešlo dost nových výhonků u aureosulcát.

S tím hnojením opatrně. Nevím, jak moc jsou zkvašené kravince dusíkaté, ale při přehnojení by také mohly nějaké výhony odejít.

96

Re: Nové výhonky 2019

Super, díky za odpověď!

S tím hnojením mám dobré zkušenosti, aktivně hnojím vždy jen do konce června, dneska jsem hnojil naposled. Už nějaký rok s tím experimentuju, u bambusů tedy ne, ale u jiných rostlin a popravdě se mi nepovedlo ještě dospělou rostlinu přehnojit. Zkoušel jsem třeba přehnojit 60 let starý pomerančovník, s korunou 2,5 x 2 m. Ani 120 g kristalonu TÝDNĚ s ním nehlo, místo toho se obalil tisícemi novými tmavě zelenými velkými listy a návštěvy měli podezření, je že z plastu big_smile . U organických hnojiv to samé, ještě jsem nepřišel na koncentraci a dávku, která by rostlině ublížila, vždy to bylo jen ku prospěchu.
Proto jsem psal, že to preferuji spíše, než pohození hnoje na jaře. Pohozený hnůj rychle oschne a vyplavované složky velmi rychle ztrácí "grády", kvašené kravince nic neztratí, ve vodě se tak maximálně odbourá amonný dusík, který stejně rychle vyprchá v půdě dřív, než ho stihne rostlina přijmout.