85 Naposledy upravil: pavelmicek (30.09.2017 13:01:28)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Je potřeba řešit kořenovou bariéru i u Pleioblastus Pygmaeus Minimus? a pokud ano jak hlubokou?
Brzo mi proroste k sousedovi, ten ale za plotem často seká. Bude jeho sekání stačit nebo to právě naopak bude rostlinu podporovat k časté regeneraci a bude pořád růst a rhizomy budou cestovat dál a dál.
Děkuji

86

Re: 2008 - kořenová bariéra

Rhizom určitě poroste dál. Tento Pleioblastus by ale dle mého stačilo co měsíc objet rýčem.

87

Re: 2008 - kořenová bariéra

Buď to řešit jak píše davor, nebo dát zábranu. 20 cm by mělo stačit. 30 už je úplná jistota.

88

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jestli má za plotem pravidelně sekaný trávník,nic bych neřešil.Ten pleioblastus je tak malý,že při
sekání trávy v sezoně ani nestačí vyrůst.A i rhizomy má malé.
Kdo by jej neznal,myslel by že se jedná o trávu.

89 Naposledy upravil: petrpan (18.04.2018 10:13:57)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ahoj, mate nekdo tipy odkud kupovat folii (korenovou barieru) pro phyllostachysy?
Idealne neco levnejsiho, ale na druhou stranu spolehlivost je samozrejme na prvnim miste. Nerad bych to resil za par let znovu (nedej boze znicil sousedovi jeho vypiplanou zahradu). Budu potrebovat cca 30m delky. Vysku si predstavuju tak 70cm. Je to na zivy plot. Planuju je ohradit ze sousedovy strany a po stranach (pro predstavu zhruba takto |_________________| ). Smerem do me zahrady necham volno, kde to planuju pravidelne obryvat.

90 Naposledy upravil: pavelmicek (18.04.2018 10:37:06)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Já to kupoval zde : stawebniny

Dvoumetrovou roli jsem rozřízl na třetiny (viz můj předchozí příspěvek). Dlouho jsem laboroval a tady to vycházelo nejlevněji. Bude to mít tu nevýhodu, že po rozdělení na třetiny budeš muset řešit délkové napojení.
Pan Rézl prodává 1mm a dušuje se, že jednička stačí. Z diskuzí jsem nabral dojmu, že 2mm je jistota, tak jsem šel do kompromisu.

91

Re: 2008 - kořenová bariéra

Z vlastní zkušenosti mohu jen uvést, že na fólii nešetři, protože zakopávat fólii opakovaně by se mi nechtělo.


Co jsem použil já, nebo jiná bambusáři viz příspěvky zpětně.

92

Re: 2008 - kořenová bariéra

Supr, diky za tip. Jestli ji budou mit, tak ji vezmu. Ja si rikal, ze mozna vezmu i celou roli, ale uvidime. Kdyby to slo na tretiny, tak je to asi zbytecne moc.

93 Naposledy upravil: petrpan (02.05.2018 21:08:15)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tak jsem dneska dokopal rucne konecne cca 23m dlouhou jamu. Finalni hloubku jsem nemeril, ale melo by to byt cca tech 65cm.
https://s17.postimg.cc/s5gwu70nf/20180502_173510.jpg
Taky jsem rezal tretinu te 2m siroke hdpe folie rucne pilou na drevo. No priste si tu makacku odpustim a udelam to nozikem.. bude min odpadu a nejspis to bude i rovnejsi..
EDIT: Jinak puvodne jsem planoval priplacnout tu folii na tu stenu jamy bliz u plotu, ale asi bude lepsi si tam nechat vic mista mezi bambusy a plotem pro eventualni strihani, co?

94

Re: 2008 - kořenová bariéra

petrpan napsal:

... asi bude lepsi si tam nechat vic mista mezi bambusy a plotem pro eventualni strihani, co?

K tomu plotu se stejně budeš obtížně dostávat se sekačkou nebo křoviňákem.
Máš tam zřejmě kvalitní zem do velké hloubky, za takových 10 let s tím rýčem moc nenaděláš. Když už jsi do toho tolik investoval, nebylo by pohodlnější obehnat to zábranou celé?

95 Naposledy upravil: pavelmicek (03.05.2018 08:32:31)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Já na řezání nožíkem použil 2,5m vodováhu, tím jsem docílil pěkného a rovného řezu. Variantu s pilkou si umím představit jako alternativu, nicméně po kladném výsledku s nožíkem bych asi neměnil. Lépe se samozřejmě řeze na pevném podkladu než na trávě. Takže jsem to řezal na zameteném asfaltu, 20 minut jsem byl za exota, ale stálo to za to :-)

Odstup od sousedů je určitě vhodný. Já se prakticky narval na hranici pletiva a už teď je vidět na sousedech nervozita co že mi to tam roste za "potvoru". Výhonky rostou šikmo a jakmile rostlina rozvine větve plné listí, vahou se prohnou a rostlina pak trčí i metr k sousedovi. Do budoucna to bude asi jen horší a horší a o spadaném listí nemluvě. Samozřejmě záleží na sousedech. Normálně by mohli ocenit, že tam sázíš krásný exotický živý plot , který je prospěšný oběma stranám. Mí sousedi jsou užitkáři, tedy co se nedá sníst je zbytečný plevel. (je to stará vesnická zástavba)

Asi to nechceš slyšet, ale taky se přimlouvám za oboustrannou zábranu. Dlouho jsem si namlouval, že to nějak půjde. Teoreticky budeš průběžně sekačkou výhonky rostoucí směrem do zahrady likvidovat, ale zároveň si tím znehodnotíš rhizom plodící výhonky, který se pořád potáhne dál a dál a ty mu každý rok zlikviduješ jeho životodárný potenciál, až ho možná nakonec zabiješ. Může se ti taky stát, že jako na potvoru ti jich vystřelí deset směrem do zahrady a jenom dva podél plotu jak by sis přál. Tzn 80% výhonku budeš likvidovat a pokaždé zamačkávat slzu jak už jsi mohl mít hustou a krásnou rostlinu. S bariérou se ti rhizom odrazí zpět a zahušťuje ti prostor výhonky.

Teď v začátcích si vážím každého výhonku a chodím kolem nich jako děti kolem dárků.

96

Re: 2008 - kořenová bariéra

Nechytil jsem jaky druh tam chces sazet ale pokud by to byly trsovite tak ta zabrana by mohla byt ok takhle.. S vybezkatyma budes mit kriz, i kdybys to posekal sekackou tak zemi se budou sirit dal a dal kam nechces..