73

Re: 2008 - kořenová bariéra

Záleží určitě na každém co se mu líbí. Někdo preferuje barevné věci, někdo má naopak nejradši přírodní zelenou. Já mám ty barevné různě vedle sebe a myslím, že to vypadá dobře. Habitus rostlin je podobný, jen stébla se odlišují a tím se narušuje jednolitost porostu. Těch 5 metrů na každý by mi přišlo vhodné. Když se začnou prolínat, dají se nechtěná stébla vystříhávat, nebo to nechat být. Rostou tak podobně vitálně, takže by jeden neměl utlačit druhý.

Výsadba sazenic po 1 metru je takový kompromis mezi cenou a rychlostí, kdy plocha zaroste. Většina lidí preferuje co nejrychlejší zapojení porostu, takže tam se pak dá sázet i hustěji, pokud do toho člověk ty peníze dá. Pokud to nespěchá a je jedno, že se rostliny zapojí až po mnoha letech, dá se sázet i dále od sebe. Nemyslím, že by vzdálenost rozestupů při výsadbě ovlivnila jednotlivé rostliny v růstu.

74

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tak to je mazec. Dal jsi si fakt práci s tou zábranou. Pokud nespěcháš, tak nech větší rozestupy. Když jsem začínal s bambusy, tak jsem dělal rozestupy mezi rostlinami 1,5m a pak jsem se s tím nemohl domluvit a musel jsem je překopávat, protože jsem to tak nechtěl. Jinak pokud se rostliny prorostou, tak jim to nevadí.

75

Re: 2008 - kořenová bariéra

Hezký fotky, ať žijou zemní práce.
Na řezání tlusté gumy z dopravníku se mi osvědčila velká rozbruska a diamantový kotouč na beton, asi bych tím řezal i HDPE v roli.
Já osobně jsem vysázel živý plot se satelitem: 3x vivax vždy 3m od sebe, 5m mezera a 2x atrovaginata 3m od sebe 3. budu dodávat. Potom 3m mezera a tam roste hloh výška 4m potom 5m mezera a 2x parvifolie 3m od sebe, potom 10m mezera a 2x Bashania fargesii 3m od sebe.
Do té 10m mezery nacpu na jaře 2x Shanghai3 pokud mi omrzne na místě kde ho mám teď. Nebo ty parvifolie z 2. stanoviště kde se jim nedaří.
Zábrany neplánuju, ale je možné že za pár let vyfiknu k sousedům metrovou podezdívku s plotem a směrem do pastviny vše přečuhující sežerou krávy.
Co se barev týče preferuji velké zelené s hladkými stébly. Nic okrasného barevného byste u mě nenašli a na dotek hrubá stébla mě také neberou. Jednou jsem vážně uvažoval o aureosulcatě argus, ale když jsem viděl starší rostlinu zblízka, tak jsem si to rozmyslel.
Zajímavý by mohl být Phyllostachys vivax aureocaulis, ale vzhledem k mizerné zimovzdornosti mě to až tak nebere.

76

Re: 2008 - kořenová bariéra

Martinfarmář napsal:

Hezký fotky, ať žijou zemní práce.
Na řezání tlusté gumy z dopravníku se mi osvědčila velká rozbruska a diamantový kotouč na beton, asi bych tím řezal i HDPE v roli.
Já osobně jsem vysázel živý plot se satelitem: 3x vivax vždy 3m od sebe, 5m mezera a 2x atrovaginata 3m od sebe 3. budu dodávat. Potom 3m mezera a tam roste hloh výška 4m potom 5m mezera a 2x parvifolie 3m od sebe, potom 10m mezera a 2x Bashania fargesii 3m od sebe.
Do té 10m mezery nacpu na jaře 2x Shanghai3 pokud mi omrzne na místě kde ho mám teď. Nebo ty parvifolie z 2. stanoviště kde se jim nedaří.
Zábrany neplánuju, ale je možné že za pár let vyfiknu k sousedům metrovou podezdívku s plotem a směrem do pastviny vše přečuhující sežerou krávy.
Co se barev týče preferuji velké zelené s hladkými stébly. Nic okrasného barevného byste u mě nenašli a na dotek hrubá stébla mě také neberou. Jednou jsem vážně uvažoval o aureosulcatě argus, ale když jsem viděl starší rostlinu zblízka, tak jsem si to rozmyslel.
Zajímavý by mohl být Phyllostachys vivax aureocaulis, ale vzhledem k mizerné zimovzdornosti mě to až tak nebere.

Nemyslím, že by se výše zvýrazněné druhy příliš lišily zimovzdorností. Jsou na tom dost podobně.

77

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jsem na to sám zvědav, ale podle načtených informací by měl být zelený vivax odolnější než žlutý a shanghai3 odolnější než zelený.
Mám zelený vivax na nejchráněnějším místě 4ha pozemku a shanghai3 na otevřeném kopci, proto počítám, že vivax určitě vydrží a shanghai3 možná zmrzne. Bude však dobře zamulčovaný, takže ho na jaře kdyžtak přesadím na lepší místo.

78

Re: 2008 - kořenová bariéra

Pěstuji všechny 3 zmiňované druhy.
Po několika roků pěstování mohu uvést u mě pozorovanou zimovzdornost.
Při velkých mrazech vydrží nejméně 1. Phyll. vivax aureocaulis,2. Phyll. Shangai 3 a nejodolnější s těchto druhů je Phyll vivax (zelený).
Druh 1 a 2 zmrzl až k zemi a 3. vydržela a měla, ale poškozená stébla - černé skvrny od mrazu.

Jinak se mi nejvíce mrazuvzdorným osvědčil Phyll. atrovaginata, který nemívá vesměs žádné poškození. (jedná se samozřejmě o starší sazenice, mladé jsou háklivé všechny)

79

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tady u nás ve vsi je jeden zahradník který tu má srub v satelitu na zahradě 2 velké vytápěné skleníky z makrolonu a kolem celé zahrádky živý plot z bambusů (asi bissetii ale to hádám stébla jsou tak do 1cm a je jich mraky)
Na jaře to má vždycky komplet suché, ale vůbec to nesestříhává ( nebo jen jednou ročně na 2.5m) a přes léto už je to zelené.

To mi přijde celkem hustý, mě to takhle oschnout, tak to nejspíš ustřihnu nad zemí a budu čekat na nové výhony.
Kořenové bariéry jsem si nevšiml, zvenku má cestu a zevnitř to možná seká s trávníkem.

80

Re: 2008 - kořenová bariéra

wufeng napsal:

.. Já mám ty barevné různě vedle sebe a myslím, že to vypadá dobře. ...

Řeším teď ty barvy...a zas kdoví kolik se toho nenabízí. Prosím o názor.

Zelená : Mám Phyllostachys alpina má cenu řešit jinou zelenou? Je nějaký bambus s tak jinou zelenou, že by to vyniklo?

Žluto-zelená : Mám  Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa

Žlutá : Rád bych pořídil Phyllostachys aureosulcata spectabilis Nebo?....

Černá : Rád bych pořídil Phyllostachys nigra

Myslíte si že ještě něco obohatí barevnou škálu stébel?

Děkuji za ochotu.

81

Re: 2008 - kořenová bariéra

U zelené se dají pozorovat rozdíly. Budou ale vykoupené většinou i jiným vzhledem rostlin. Také záleží na slunci. To odstíny zelené ovlivní zcela zásadně. Nevím jestli se na to zaměřovat, spíše bych to prosvětlil zelenožlutou Phyllostachys aureosulcata.

žluto-zelená: U Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa bych spíše hovořil o žluté, mé porosty působí spíš žlutě, zelené proužky jsou tak tenké, že nejsou v celku tak vidět.
Jako žlutozelené bych určitě doporučil Phyllostachys aureosulcata spectabilis (pro mě osobně bambus č.1) a novinku Phyllostachys aureosulcata Argus, kde ta zelená je markantní.

žlutá: Phyllostachys aureosulcata aureocaulis určitě nezklame.

Phyllostachys nigra je sice krásný a černý, ale do řady s výše uvedenými bych ho nedával. Má jiný habitus, není tak bujný, ale hlavně jde o zimovzdornost. Chtělo by ho to nejdříve pár let vyzkoušet někde bokem, jestli nebude omrzat. Když bude někde sám, tak to nebude tolik vadit, jako když bude vysazený v řadě a často namrzne.

82 Naposledy upravil: pavelmicek (12.09.2017 16:02:25)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jirka napsal:

.., tak jsem dělal rozestupy mezi rostlinami 1,5m a pak jsem se s tím nemohl domluvit a musel jsem je překopávat...

Můžeš prosím tě Jirko popsat v čem u tebe spočíval problém, že jsi rostliny sázel na 1,5m rozestupy? Díky

83

Re: 2008 - kořenová bariéra

Je to jednoduché.
Zasadil jsem 3 rostliny v rozestupu cca 1,5 m. A to Phyll. aure spetabilis, atrovaginatu a shangai 3. Po několika rocích se rostliny vzájemně prorostli a mě se to tak nelíbilo. To je celé.

84

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jo taaak rozumím. Pochopil jsem původně, že myslíš rozestup rostlin 1,5m ale stejného druhu.
Tahle diskuze mi pomohla, díky všem.