97

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ahoj, pěkná práce.
Mám rostliny od plotu k sousedům vesměs cca 2m. I tak mi ze 7m Phyll. parvifolie a cca 6-7 Bashanie fargesie napadá několik pytlů listí, jak se listí průběžně obměňuje a to nechci ani pomyslet, když mi listy na Bashanii omrznou. Pro dobré sousedské vztahy hrabu, hrabu a zase hrabu listí. Ale i tak, když fouká listí, tak je toho u sousedů plno. Až se soused trochu naštval a ze své strany nasadil túje. Bohužel má je jen necelé 2m a to mu nestačí, takže listí mu tam létá pořád.

98 Naposledy upravil: petrpan (03.05.2018 19:53:29)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ahoj, omlouvam se za pozdni odpoved. Mel jsem neco rozepsane na mobilu, ale pak jsem asi tu stranku zavrel.
Mam v planu to pravidelne obryvat z otevrene strany cca 2x za rok, jestli to bude stacit. Zadne rhizomy jen tak samozvolne na pozemku nechci pod zemi (nechci si zamorit zahradu).
Ok, priplacnu to teda na tu stranu dal od sousedu..
Jen se chci jeste zeptat. Jak vysoko/hluboko ma byt horni okraj folie vzhledem k urovni zeme? Planuju to cca na stejno, pripadne malicko nad uroven, at neprehlednu zadny pripadny rhizom na ceste ven.
EDIT: jo a planuju tady phyllostachysy. F. Rufa mam za barakem. Tady je plne slunce cely den.

99

Re: 2008 - kořenová bariéra

Mám fólii těsně pod terénem, abych mohl na místě jezdit sekačkou. Pokud to jde přes fólli, tak to uvidíš a zastřihneš.

100

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jarek napsal:

Nechytil jsem jaky druh tam chces sazet...

petrpan napsal:

... odkud kupovat folii (korenovou barieru) pro phyllostachysy?

101

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jirka napsal:

I tak mi ze 7m Phyll. parvifolie a cca 6-7 Bashanie fargesie napadá několik pytlů listí, jak se listí průběžně obměňuje a to nechci ani pomyslet, když mi listy na Bashanii omrznou. Pro dobré sousedské vztahy hrabu, hrabu a zase hrabu listí. Ale i tak, když fouká listí, tak je toho u sousedů plno. ...

Jirko, jsi z několika málo lidí v ČR, kteří mají to štěstí a podmínky, kterým bambusy u nás "rostou", stejně jako zkušenosti a poznatky z dlouholetého pěstování. Nám ostatním (více, čí méně trpělivým) se může o větrem zanešeném listím k sousedům jen zdát, jako o podružném problému. Ale v husté zástavbě jsou rhizomy i to listí problém. Těším se na nějaké nové fotky? Třeba rašící výhonky. Tobě to nebude tak vzácné, ale já bych se osobně rád podíval na to, co ti letos roste ze země.
Člověk se těší na každý milimetr navíc v průměru stébla...

102

Re: 2008 - kořenová bariéra

u mě už lezou nový výhony u ph. atrovaginata 8cm  i parvifolie cca 20cm, to je docela brzo.

103

Re: 2008 - kořenová bariéra

Phyll. atrovaginata mi vyhnala výhonky u domu již před týdnem, ale na zahradě ještě nic. Phyll. parvifolie před 2 dny začala nesměle vystrkovat špičky, tak jsem na ni zvědavý. Zatím to není na focení.

Jen takový poznatek. Kořenová zábrana brání v rozrůstání a mám dojem, že některé bambusy takhle pěstované nedosáhnou svého možného potenciálu. Nejspíš je to nedostatkem vymezeného místa. Tak se mi to jeví u některým mích rostlin pěstovaných v ohraničení.

104

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ahoj,
dostal jsem se do blbé situace a rád bych si nechal poradit od odborníků na bambusy.
Překopal jsem kompletně dvůr a od sousedovy zdi jsem nechal pás 50-60 cm na to, že tu jeho zeď nechám něčím zarůst.
Došel jsem k tomu, že by se tam hodil bambus Phyllostachys bissetti, protože dvůr je na jižní straně, takže tam pere slunce celý den.
Bohužel jsou tam teď už připravené betonové zahradní obrubníky, které mají na výšku 25 cm a jsou v betonu ca 10 cm.
Neuvědomil jsem si, že by mohl být problém s kořeny.
Před obrubníky bude 4 cm betonová dlažba.
Myslíte, že by kořeny mohly zničit betonové obrubníky a dlažbu ? Nemám už teď jak tak dát barieru proti kořenům.
Situace je na fotce zde, snad to půjde rozkliknout :

http://newberry.cz/upload/file/plot.png

PunBB bbcode test

(edit wufeng: přidal jsem to sem jako jpg ať se to nemusí rozklikávat)



U Fargesii se všude píše, že nemají rady slunko, máte nějaké nápady, jak by se to dalo řešit ? Plot by měl být vysoký 3-6 metrů.

Díky ...

105

Re: 2008 - kořenová bariéra

Nemyslím si, že by rhizomy poškodily obrubník a vyvrátili ho, bude z druhé strany dost pevně "podpírán" díky zhutněné frakci a dlažbě. Nicméně, těch 35cm bariéry asi nebude stačit věčně, a jakmile tento prostor proroste začnou si hledat cestu ve větších hloubkách. Asi se nedá vyloučit, že si potom nějaký výhonek, z rhizomů pod dlažbou, začne tlačit cestu a pokud nenadzvedne dlažbu, zalomí se, roste chvíli vodorovně dokud si nenajde škvírku mezi dlažbou a vyleze ven. Zrovna před nedávnem jsem viděl zoufalý výhonek, který se prodral mezi betonovými základy a dlažbou u soklu domu. Stalo se mi, že výhonek rostl pod volně ležící cihlou, sice neměl sílu ji zvednout ale zalomil se a nakonec vykouknul a roste jakoby se nic nestalo.

106

Re: 2008 - kořenová bariéra

A existují nějaké bambusy, které snáší dobře slunce, současně mrazuvzdorné, co nepotřebují kořenovou barieru a dorůstají tak 4-5 metrů ?

107 Naposledy upravil: Jirka (12.06.2018 09:16:05)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Bambus beton a ani obrubníky nepoškodí.
60 cm na šířku je sice málo, ale zase to máš dostatečně dlouhé, aby to tak nějak stačilo.
Pokud chceš bambus 3-6m, tak bych zasadil Phyll. aureosulcata - spetabili/aureocalis/alata a... Rostlina v tomto prostoru nedosáhne svého maxima, ale bude pěkná. Prorůstání do chodníku je sázka do loterie. Ale minimálně cca 6-8 let bych se toho nebál, protože tak dlouho to bude trvat než rostlina zmohutní. Rostliny bych vysadil cca 2-3m od sebe, aby měli dostatečný prostor na rozrůstání. Další možnost je, že to budeš od 3 roku u obrubníku překopávat a případné kořeny odstraníš a dle fotky by to snad neměl být takový problém.
Fargesie nějak nepěstuji, tak neporadím.

108

Re: 2008 - kořenová bariéra

Skoro vše už bylo řečeno, tak jen dodám, že já bych tam ten plánovaný Phyllostachys bissetii klidně vysadil. Sice to není na boku tak hluboké, ale pod tou dlažbou je suť. Ta bude suchá, hodně rhizomů to vzdá. Samozřejmě se uvidí po letech, ale kdyby to škodilo, dá se ten porost zrušit. Mám podobný obrubník z jedné strany u Phyllostachys aureosulcata spectabilis a za ním je zámková dlažba a nikdy tam žádný rhizom neškodil. Je to trochu jiný případ, protože bambus může růst do druhé strany kde ho obrývám, ale i v tom omezeném prostoru asi vydrží. Jestli bude na slunci a až časem zaplní vymezený prostor, tak se bude muset často zalévat, a je nutno také počítat s tím, že až bude vyšší bude se naklánět směrem od zdi.