61

Re: 2008 - kořenová bariéra

Zdravím pana Jarka. Ano jsem tu nový ale chtěl jsem se pouze zeptat na názor a ne se o něco pokoušet.
Možná to tak vypadalo ale myšleno to bylo zcela jinak. Bambusy pěstuji třetím rokem a začali se rozrůstat.
Sazenice mám od lubíka, který je myslím také členem. Mám Phyllostachys parvifolia která ma k dnešnímu dni cca 50 nových stébel a Phyllostachys aureosulcata aureocaulis kde je jich cca 35 a měří kolem dvou metrů.Přidal bych foto ale nevím jak. Jinak bych rád poděkoval za odpověď. Ale asi je ještě nechám rok nebo dva růst a pak se uvidí.

62

Re: 2008 - kořenová bariéra

Pokud je to tak, tak se omlouvam, pusobilo to tak na me, uz jsem takovych pokusu videl nespocet.. Tak at pekne rostou..

63

Re: 2008 - kořenová bariéra

V pohodě, chápu to.

64

Re: 2008 - kořenová bariéra

Honza napsal:

Přidal bych foto ale nevím jak.

Jestli chceš, pošli mi fotky na wufeng@bambusy.info a já je sem přidám.

65 Naposledy upravil: pavelmicek (31.08.2017 09:37:04)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Taky přidám svou zkušenost s kořenovou bariérou.

Mám 35 metrů dlouhou přístupovou cestu k RD, kterou chci mít lemovanou živým plotem z bambusů. Šíře živého plotu je od 2,5m a postupně se zužuje na 1,5m. Na začátku mám jednu solitéru Fargesia Rufa a pak následují již v kořenové bariéře Pleioblastus chino Elegantissimus s větším rozestupem Indocalamus Latifolius “Hopei” a pak  Phyllostachys Alpina a Phyllostachys Aureosulcata "Harbin Inversa"

Tyto dva Phyllostachysy chci mít celou zbývající část plotu až k domu. Ještě nevím jestli na střídačku po jedné rostlině nebo do delších skupin. Nechám si poradit.

Využil jsem toho, že mi k domu kopal bagr přípojku a před zasypáním jsem tam vložil kořenovou barieru. Koupil jsem 25x2m roli HDPE 1,5mm a tu podélně rozřezal na třetiny (po delším koumání je toto nejlevnější varianta, asi 80kč za metr šíře 66cm).

Zatím mám zasazeno po jedné rostlině. A bariéra potřebuje časem dodělat i ze strany k sousedovi. Už při obkopávání 2 roky zasazených rostlin jsem narazil na desítky rhizomů, takže akce byla za pět dvanáct.

(PS omlouvám se administrátorovi, že vkládám každý obrázek zvlášť do samostatného příspěvku, ale systém/hosting mi nedovoluje vložit více než dva odkazy do příspěvku)

66 Naposledy upravil: pavelmicek (31.08.2017 09:24:37)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Návrh zahrady.

PunBB bbcode test

67

Re: 2008 - kořenová bariéra

Koupená role 25 x 2m HDPE 1,5mm
Rozřezáním jsem dostal 75m x 67cm

PunBB bbcode test

Řezal jsem to přímo na cestě před barákem.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

68

Re: 2008 - kořenová bariéra

Řezání šlo překvapivě lehce lámacím nožíkem podél 2,5m pravítka.

PunBB bbcode test

Výsledné třetiny.

PunBB bbcode test

69

Re: 2008 - kořenová bariéra

Napojovací spoj dle knížky p. Rézla. HDPE 1,5mm už je nepoddajná "mrcha" a tak realizace dvojitého přehybu byla pracnější než se zdá. HDPE je opravdu nepříjemně tvrdá a nepoddajná a musím potvrdit už někým zmiňované obavy z její křehkosti při teplotách pod bodem mrazu.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

70

Re: 2008 - kořenová bariéra

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Pleioblastus chino Elegantissimus


PunBB bbcode test

71

Re: 2008 - kořenová bariéra

Díky moc za příspěvěk. Přehodil jsem hosting a trochu to smrsknul, ať je to přehlednější.

Sám jsem řezal celou roli ještě stočenou. Sice jsem na tom skoro utavil pilku, ale přišlo mi to jednodušší, než jí řezat nadélku.

Já bych si tam vysázel víc barevných forem aureosulcát. Je to dost dlouhé a mně by se líbilo plot mít pestrý. Když pak člověk půjde kolem, bude se barevnost plotu měnit.

72

Re: 2008 - kořenová bariéra

Bezva díky za úpravu.

Dobrý nápad, role tenčích fólií na stavbu nebo i tepelné izolace taky řezu ještě originál v roli. Dokonce co se vejde na pokosovou pilu řezu na ní. Nevím proč mě to nenapadlo s touto HDPE. Nicméně i tak jsem neměl po 20 minutách co dělat, jen jsem ztupil dva celé nožíky. Co 2,5 metrový řez na asfaltu to šel jeden úlomek břitu samozřejmě do háje.

Co se týče pestrosti barev to si nechávám ještě uzrát názor. Snažím se držet pravidel zahradní architektury nepřehnat to a neudělat si na zahradě rostlinný guláš. Je ale pravda, že jednotu celku bude dělat to, že se jedná pořád o Phyllostachys a případná různá výška a různobarevné stébla budou tuto jednotu spíše zpestřovat a ne narušovat jak píšeš sám.

Pokud bych šel do více barevných druhů, volil bych délku plotu každého druhu alespoň 5 a více metrů. Otázka je jak moc se budou následující roky do sebe různobarevná stébla prolínat.

Přemýšlím s jakým rozestupem rostliny zasadit. Zdá se mi hustota podle p. Rézla, rostlina na 1m, docela hodně. Bojím se, že potom každá samostatná rostlina nebude mít dost místa na to, aby se pořádně vyvinula.