13

Re: Instalace kořenové bariéry

Díky davore.

davor napsal:

Můj P.atrovaginata začal z vymezených 2m2 utíkat až za 4 roky. Letos dostane zábranu...

Jakože jsi ho měl doted úplně bez zábrany?

14

Moony napsal:

Jakože jsi ho měl doted úplně bez zábrany?

Mám kolem něj zábranu jen 30cm vysokou z gumového pásu ve tvaru trychtýře. Pod ornicí (zhruba těch 25cm) mám už jen jíl, opuku apod. do čehož se mu rhizomy vrtat nechce, tak hledá snadnější cestu a vyleze raději po té šikmé gumě nad zem. No a tam ho ufiknu, aby se zas nezanořil pod zem.

15

Aha, díky za vysvětlení.
Já i uvažovala o možnosti nechat ho jen tak bez zábrany, jsem na zahradě pořád takže bych výběžky viděla hned a likvidovala, ale bojím se aby mě nehnali sousedi.

16 Naposledy upravil: davor (09.07.2017 10:09:33)

Moony napsal:

... nechat ho jen tak bez zábrany, jsem na zahradě pořád takže bych výběžky viděla hned a likvidovala, ale bojím se aby mě nehnali sousedi.

Lze to i bez zábrany. Párkrát za rok objet rýčem vymezený prostor a tím přesekat nechtěné rozrůstající se rhizomy. Pokud se přesto na jaře objeví výhonky mimo místo určené k růstu, vytrhat-vyrýt. Jestli ale máš hlubokou vrstvu ornice, možná na takové umravňování výška rýče nebude stačit...

Jo a "výběžky" (rhizomy) neuvidíš hned, jsou přece v zemi. Kam až se rozrostly zjistíš další rok (někdy i dva), když z nich začínají růst stébla.

17

Moony napsal:

Díky Jirko.
Ona ta moje otázka asi nebyla nejlíp položená. Je mi jasné, že neexistuje žádný jediný pravdivý univerzální jedinečný návod, který když se dodrží, tak to poroste jak fík :-) To, jak moc individuální to může být podle konkrétních podmínek, už dokazují i vaše různé zkušenosti s "podlejzavostí".
A nechci chudáka stěsnat na co nejmenší možný plac, myslím že by to ani nebylo hezké, pár stébel trčících osamoceně k obloze.

Spíš jsem doufala právě v další konkrétní zkušenosti, něco jako "měl jsem to na 10m2 za takových a makových podmínek a stačilo to na prvních pět let" atd.

A stalo už se vám tedy někomu, že bambus jemu vymezený prostor úplně vyplnil? Vždyt i půda pak musí být vyčerpaná?

Zatím nejvíc zkušeností nasbíral s pěstováním v zábranách Jirka a díky mu za jejich sdílení. Perfektní je, že to má přesně zmapované. V Botanické zahradě v Praze - Troji je už mají 20 možná více let v zábranách taky. Ale už před 12 lety jim z toho rhizomy utíkali. Jenže nevíme jak hluboké jsou zábrany, z čeho, jestli nemají špatně spojené konce. Taky se mi zdá, že spousta toho zdrhla vrchem, protože se o to nikdo nestaral a nechali to být. Hodně přerostlých vrchem tam vždy bylo vidět. Já bych prostě vyčlenil co největší prostor pro bambusy co jde a pak bych to nechal růst. Co poleze vrchem se šmikne a ono to mnoho let vydrží.

18

zaslal Jirka:

Výkop u Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Již zakopaná zábrana u Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

Výkop u Phyllostachys concava

PunBB bbcode test

Využití stébel bambusů

PunBB bbcode test

19 Naposledy upravil: Moony (09.07.2017 12:16:49)

Moc děkuju všem za odpovědi!
Davor - hluboká ornice tu nehrozí, spíš tu bude půda podobná té Tvojí, tzn. nehluboko začíná jíl a šutry.
Fotky od Jirky jsou velmi inspirativní, máš můj obdiv :-)

Už asi začínám být otravná, tak už jen jeden dotaz... Jak už jsem nadhodila v jiném vlákně, nevím ještě jistě, jestli tam kde momentálně bydlíme zůstaneme natrvalo nebo potáhneme o dům dál. V takové případě by šly bambusy se mnou.

Pokud bych rostliny po několika letech vykopala a přestěhovala, co výběžky v půdě, které se do té doby ještě "nevylíhly"? Budou dost životaschopné aby přežily i bez mateřské rostliny? Nebo oddělením uhynou?

Protože aby to nedopadlo tak, že dalším uživatelům zahrady ji "zaplevelím" bambusem i po odstěhování se, protože už nebudu mít možnost výběžky likvidovat...

20 Naposledy upravil: Jirka (09.07.2017 14:31:50)

Tak jsi to napsala přesně. Bambus je někdy pěkný plevel. Po vykopání sazenice, nebo zrušení bambusu na určitém místě i z malého rhizonu má bambus snahu vyhánět stébla - i když velice slabá (spíš jak tráva), některá místa jsem natíral i 2 x rondoupem a  ještě žije.

Jediné co bambus zabije určitě je mráz, to se mi u některých sazenic stalo na 100%

Jinak spodem zatím nic nepodroslo a snahu vrchem vidín a ihned nůžkama ukončím.

21

To znám, takhle na zahradě bojuju s rozlezlou mahonií, normálně nejsem příznivcem roundupu a další chemie, ale na tohle už ze zoufalství dávám ten nejhorší sajrajt co jsem našla, a stejně nechce chcípnout.

Jinak moc díky za všechny infomace, nějak si to v hlavě porovnám a vyřeším :-)