13

Re: Instalace kořenové bariéry

Díky davore.

davor napsal:

Můj P.atrovaginata začal z vymezených 2m2 utíkat až za 4 roky. Letos dostane zábranu...

Jakože jsi ho měl doted úplně bez zábrany?

14

Re: Instalace kořenové bariéry

Moony napsal:

Jakože jsi ho měl doted úplně bez zábrany?

Mám kolem něj zábranu jen 30cm vysokou z gumového pásu ve tvaru trychtýře. Pod ornicí (zhruba těch 25cm) mám už jen jíl, opuku apod. do čehož se mu rhizomy vrtat nechce, tak hledá snadnější cestu a vyleze raději po té šikmé gumě nad zem. No a tam ho ufiknu, aby se zas nezanořil pod zem.

15

Re: Instalace kořenové bariéry

Aha, díky za vysvětlení.
Já i uvažovala o možnosti nechat ho jen tak bez zábrany, jsem na zahradě pořád takže bych výběžky viděla hned a likvidovala, ale bojím se aby mě nehnali sousedi.

16 Naposledy upravil: davor (09.07.2017 09:09:33)

Re: Instalace kořenové bariéry

Moony napsal:

... nechat ho jen tak bez zábrany, jsem na zahradě pořád takže bych výběžky viděla hned a likvidovala, ale bojím se aby mě nehnali sousedi.

Lze to i bez zábrany. Párkrát za rok objet rýčem vymezený prostor a tím přesekat nechtěné rozrůstající se rhizomy. Pokud se přesto na jaře objeví výhonky mimo místo určené k růstu, vytrhat-vyrýt. Jestli ale máš hlubokou vrstvu ornice, možná na takové umravňování výška rýče nebude stačit...

Jo a "výběžky" (rhizomy) neuvidíš hned, jsou přece v zemi. Kam až se rozrostly zjistíš další rok (někdy i dva), když z nich začínají růst stébla.

17

Re: Instalace kořenové bariéry

Moony napsal:

Díky Jirko.
Ona ta moje otázka asi nebyla nejlíp položená. Je mi jasné, že neexistuje žádný jediný pravdivý univerzální jedinečný návod, který když se dodrží, tak to poroste jak fík :-) To, jak moc individuální to může být podle konkrétních podmínek, už dokazují i vaše různé zkušenosti s "podlejzavostí".
A nechci chudáka stěsnat na co nejmenší možný plac, myslím že by to ani nebylo hezké, pár stébel trčících osamoceně k obloze.

Spíš jsem doufala právě v další konkrétní zkušenosti, něco jako "měl jsem to na 10m2 za takových a makových podmínek a stačilo to na prvních pět let" atd.

A stalo už se vám tedy někomu, že bambus jemu vymezený prostor úplně vyplnil? Vždyt i půda pak musí být vyčerpaná?

Zatím nejvíc zkušeností nasbíral s pěstováním v zábranách Jirka a díky mu za jejich sdílení. Perfektní je, že to má přesně zmapované. V Botanické zahradě v Praze - Troji je už mají 20 možná více let v zábranách taky. Ale už před 12 lety jim z toho rhizomy utíkali. Jenže nevíme jak hluboké jsou zábrany, z čeho, jestli nemají špatně spojené konce. Taky se mi zdá, že spousta toho zdrhla vrchem, protože se o to nikdo nestaral a nechali to být. Hodně přerostlých vrchem tam vždy bylo vidět. Já bych prostě vyčlenil co největší prostor pro bambusy co jde a pak bych to nechal růst. Co poleze vrchem se šmikne a ono to mnoho let vydrží.

18

Re: Instalace kořenové bariéry

zaslal Jirka:

Výkop u Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Již zakopaná zábrana u Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

Výkop u Phyllostachys concava

PunBB bbcode test

Využití stébel bambusů

PunBB bbcode test

19 Naposledy upravil: Moony (09.07.2017 11:16:49)

Re: Instalace kořenové bariéry

Moc děkuju všem za odpovědi!
Davor - hluboká ornice tu nehrozí, spíš tu bude půda podobná té Tvojí, tzn. nehluboko začíná jíl a šutry.
Fotky od Jirky jsou velmi inspirativní, máš můj obdiv :-)

Už asi začínám být otravná, tak už jen jeden dotaz... Jak už jsem nadhodila v jiném vlákně, nevím ještě jistě, jestli tam kde momentálně bydlíme zůstaneme natrvalo nebo potáhneme o dům dál. V takové případě by šly bambusy se mnou.

Pokud bych rostliny po několika letech vykopala a přestěhovala, co výběžky v půdě, které se do té doby ještě "nevylíhly"? Budou dost životaschopné aby přežily i bez mateřské rostliny? Nebo oddělením uhynou?

Protože aby to nedopadlo tak, že dalším uživatelům zahrady ji "zaplevelím" bambusem i po odstěhování se, protože už nebudu mít možnost výběžky likvidovat...

20 Naposledy upravil: Jirka (09.07.2017 13:31:50)

Re: Instalace kořenové bariéry

Tak jsi to napsala přesně. Bambus je někdy pěkný plevel. Po vykopání sazenice, nebo zrušení bambusu na určitém místě i z malého rhizonu má bambus snahu vyhánět stébla - i když velice slabá (spíš jak tráva), některá místa jsem natíral i 2 x rondoupem a  ještě žije.

Jediné co bambus zabije určitě je mráz, to se mi u některých sazenic stalo na 100%

Jinak spodem zatím nic nepodroslo a snahu vrchem vidín a ihned nůžkama ukončím.

21

Re: Instalace kořenové bariéry

To znám, takhle na zahradě bojuju s rozlezlou mahonií, normálně nejsem příznivcem roundupu a další chemie, ale na tohle už ze zoufalství dávám ten nejhorší sajrajt co jsem našla, a stejně nechce chcípnout.

Jinak moc díky za všechny infomace, nějak si to v hlavě porovnám a vyřeším :-)

22

Re: Instalace kořenové bariéry

Dobrý den nebo ahoj všem milovníkům bambusů. Jsem tady na fóru nový, ale na zahradě poblíž Ostravy mám již několikátým rokem pár Fargesií (murieliae, rufa, nitida) a jeden Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, kterému jsem při sázení vykopal jámu, vyměnil zeminu a nasadil jej bez protikořenovky, protože jsem myslel, že tam bude jen rok jako na provizorním stanovišti. Čas plyne a Phyllostachysu se tam už daří 5 let bez viditelného pronikání do okolí (všude kolem jen jíl).

Teď bych rád Phallostachys rozdělil a udělal z něj živý plot samozřejmě s protikořenovkou.
A protože bych to rád kopal jen jedenkrát, tak bych se chtěl zeptat na názory na fólii, která opravdu vydrží a zároveň nestojí moře peněz. Šíře jámy bude cca 3/4 metru, délka cca 12 metrů. Zároveň mám možnost získat Sasa palmata, tu bych dal do jiné jámy opět s protikořenovkou.

Prosím tedy o tip na fólii, zda stačí HDPE 1 mm, nebo 1,5 mm, či snad raději 2 mm? A hloubka? 60 cm? Více? Nebo stačí méně? Názory na různých webech se rozcházejí, každý doporučuje tu svoji pravdu, ale nikde jsem nenašel opravdu reálnou zkušenost po letech. Dostal jsem tip na fólii Penefol 950, ale nejsem si jistý tou tloušťkou.
Moc děkuji za jakékoli rady. Popř. pokud by chtěl někdo vyměnit něco z mé prozatím skromné sbírky, nebo odprodat kousek vaší sbírky, budu moc rád. Ještě jednou díky a zdar všem bambusům. :-)

23

Re: Instalace kořenové bariéry

pe3k napsal:

... ale nikde jsem nenašel opravdu reálnou zkušenost po letech...

Jak to, že ne?!
Jirka to tady už několikrát psal, má tu i spoustu fotek!
Hloubka a druh fólie, typ půdy, atd. Stačí jen číst.

24

Re: Instalace kořenové bariéry

Děkuji Davore, budu se tedy snažit hledat dál. Poslední zkušenosti jsem však zatím viděl z roku 2017 (za tři roky se může změnit cokoli). Navíc Jirka má opravdu velká "hnízda", tedy ne úzký živý plot, kde předpokládám větší tlaky rhizomů na fólii. Jak jsem zmínil, v obalování bambusů ještě nejsem ani začátečník, proto se ptám. A omlouvám se, že se ptám znovu, když už se ptal snad každý. Snažil jsem se hledat, číst, shánět informace. Co naplat, budu pátrat dál. Ale kdybyste mě někdo dokázali nakopnout, budu moc rád. Díky a hezký den.