25

Re: Instalace kořenové bariéry

Mrkni třeba na tohle vlákno:

http://forum.bambusy.info/topic/271/200 … ra/page/4/

Je to tam dost probrané. Já sám pěstuji bez zábran, takže osobní zkušenost nemám.

Pokud jde o Sasa palmata tak s tou zkušenost mám. Ponechaná volně rostoucí velmi rychle vybíhala až několik metrů do stran. Mám jí teď už několik let v zakopaném sudu a to se osvědčilo skvěle. Roste v tom pěkně, výska cca. 1 metr. Tím jí to trochu omezuje jako využítí pro živý plot. V omezeném prostoru zůstane nižší. Také dost často bývá po zimě v listech poškozená. Každoročně staré stříhám, jednou za pár let jí zmladím u země. Než znovu doroste cca. červen nebude také funkci plotu plnit. Jinak je to moc pěkný bambus, mně se líbí.

26

Re: Instalace kořenové bariéry

pe3k napsal:

... tedy ne úzký živý plot, kde předpokládám větší tlaky rhizomů na fólii...

Ten tlak bude pořád stejný. smile
Těch témat ohledně zábrany je tu víc. Vyhledáváním ale najdeš jen některé. sad
Chce to prostě pročítat celé fórum...

27 Naposledy upravil: Jirka (16.05.2020 15:52:11)

Re: Instalace kořenové bariéry

Ahoj,
shodou okolností jsem tento rok zakopával zábranu u Phyll. parvifolie
Koupil jsem tuhle:  Junifol HDPE - 1,5mm a koupil jsem ji zde:http://www.stawebniny.com/hpi-folie-junifol-hdpe-15mm/d-103692/
Někdo z fóra dával již sem odkaz na uvedenou fólii. Výška 2m, délka 25m, nařezal jsem ji na 3 části cca 66 cm a mám 75m zábrany
Jsem přesvědčený, že uvedenou fólií nic neproroste. Co udělá za 20 let nevím, ale protože se používá ve stavebnictví, tak snad vydrží. Nechtěl bych vše kopat znova. Fólie je pevná a spoje na šrouby jsem si předvrtával vrtačkou.
Ono při koupi fólie nehleď tak na cenu, ale pořádně si promysli proč ji tam dáváš. Je to náročné na zakopání, ale pro sousedské vztahy k nezaplacení.
U prvních sazenic jsem fólii instaloval cca 2-3cm pod terén, a byl přesvědčen, že si přelézajícího rhizonu všimnu, omyl, tak ji hlavně dej zároveň z terénem, abys neopakoval moji chybu. Byl jsem nucen jít po fólii, a v uvedeném místě snížit terén o ty centimetry. Práce to nebyla náročná, ale teď si to hlídám a fólii dávám zároveň z terénem.

28

Re: Instalace kořenové bariéry

wufeng napsal:

Mám jí teď už několik let v zakopaném sudu a to se osvědčilo skvěle.

Děkuji za info k Sase, to zasazení do sudu není špatný nápad, jak je ten sud velký prosím? U jednoho ze sousedů právě vybíhá k dalšímu sousedovi, který je nespokojen, takže už jsme se domlouvali, že si u něj mohu vykopat.

Jirka napsal:

Koupil jsem tuhle:  Junifol HDPE - 1,5mm

Děkuji za tip na ten Junifol. A Penefol 950 1 mm, který jsi dával v roce 2015, ten se neosvědčil? Prý není UV stabilní, tak se trochu bojím. Myslel jsem, že bych koupil ten Penefol 1,5 tloušťku a 1,4 m šířku, říznout napůl a nechat něco čouhat ven. To čouhající by ale asi časem zkřehlo, že? Dívám se, že vše zakopáváš pod či na úroveň terénu. 75 m Junifolu je pro mě zatím velké sousto, ale tak třeba se někdy s bambusy rozmáchnu. :-D

29

Re: Instalace kořenové bariéry

pe3k napsal:
wufeng napsal:

Mám jí teď už několik let v zakopaném sudu a to se osvědčilo skvěle.

Děkuji za info k Sase, to zasazení do sudu není špatný nápad, jak je ten sud velký prosím? U jednoho ze sousedů právě vybíhá k dalšímu sousedovi, který je nespokojen, takže už jsme se domlouvali, že si u něj mohu vykopat.


Vzal jsem starej sud 200 litrů, pozink a říznul ho napůl. Průměr 60 cm, do hloubky 40 cm. Vypadá to v něm pěkně a ta hloubka stačí. Nezdrhne z toho. Z druhý půlky jsem vymlátil dno a mám dva použitelné kousky.

30

Re: Instalace kořenové bariéry

S uvedenou zábranou penefol 1mm jsem spokojený, ale chtěl jsem dát sílu 1,5mm a ta byla při odebrání celého balení levnější. To je celé.

31

Re: Instalace kořenové bariéry

Tak, Junifol objednán. Budiž mi země lehká, až se manželka dozví o téhle investici. :-D Původně jsme totiž chtěli jen cca 12 m živého plotu. ;-)

32

Re: Instalace kořenové bariéry

pe3k napsal:

Tak, Junifol objednán. Budiž mi země lehká, až se manželka dozví o téhle investici. :-D Původně jsme totiž chtěli jen cca 12 m živého plotu. ;-)


S některými informacemi je lepší manželky nezatěžovat. smile

33

Re: Instalace kořenové bariéry

Po létech se mi konečně podařilo dodělat zábranu u zbývajících třech rostlin.
Každá dostala prostor 15m2. Jak dlouho to vydrží, ukáže čas.
Foto pro porovnání, jaké složení půdy máme u nás vs. třeba Jirka na J Moravě. big_smile

http://imgway.cz/m/hu6L.jpg
http://imgway.cz/m/hu6M.jpg
http://imgway.cz/m/hu6N.jpg

34

Re: Instalace kořenové bariéry

Pěkná práce. smile

Co přijde do toho prázdného místa?

35

Re: Instalace kořenové bariéry

wufeng napsal:

... Co přijde do toho prázdného místa?

Původně byl celý ten prostor zarostlý P.a.aureocaulis. Zbyla z něj 1/3, zbytek jsem rozdal a zlikvidoval.
To prázdné místo je už plné přesazeného P.a.spectabilis, ze dvou trsů jinde.
I s bagrem byl celkem porod vyrýt větší rhizom vkuse, pokud možno s alespoň loňskými stébly.
Na jaře se uvidí, co stačilo zakořenit, pak bude probírka sucharů...
Dělil jsem taky 1 trs F.murieliae, rýči se toho moc nechtělo, sekerou nadlouho, velmi se osvědčila el.přímočará ocaska.

36

Re: Instalace kořenové bariéry

Pěkná práce.
Naštěstí mám pěknou půdu a stačí mi rýč, lopata a sekyrka na kořeny.