1

Téma: Instalace kořenové bariéry

Krátké video ve kterém názorně uvidíte, jak nainstalovat kořenovou bariéru. Je to pouze v němčině, ale stačí se na to podívat ikdyž nerozumíte. Komentář není až zas tak důležitý.

Obsah: Pěstitel bambusů měl problém z prorůstáním kořenů bambusu do okolí, tak mu nainstalovali kořenovou bariéru.

Tady je video: http://www.wdr.de/themen/global/webmedi … 9&ex=5

A tady komentář k videu: http://www.wdr.de/tv/ardheim/sendungen/ … 09_3.phtml

2

Re: Instalace kořenové bariéry

tady je odkaz pro bambusáře který bud nemaj na folii nebo ji z různých důvodů nechtějí wink

http://www.bambustraeume.de/bambus_eingrenzen.html

3 Naposledy upravil: Moony (06.07.2017 13:25:53)

Re: Instalace kořenové bariéry

Obnovuji starší téma, a měla bych dotaz - co se dá ještě použít jako kořenová bariera kromě spešl folie?

Jsem úplný začátečník, takže před pořízením se snažím toho co nejvíc nastudovat, ale nejvíc uvažuji o pořízení phyll. aureosulcata spectabilis, o kterém jsem se už na několika místech dočetla, že výběžkuje klidně i do metrové hloubky, tudíž by doporučovaná 65cm folie nemusela stačit.

Na zahradě jsme "zdědili" spoustu stavebního materiálu převážně z bouraček, který tam byl roky uskladněný - mimojiné trámy, vlnitý plech, tisíce cihel..
Trámy se asi použít nedají, časem shnijí, ale co ty cihly? Kdyby se z nich "postavila" bariera metr do hloubky, proderou se výběžky škvírama mezi cihlama?
Co ten vlnitý plech?
Popřípadě ztracené bednění?

Když už mám kopat metr do hloubky tak to chci udělat radši pořádně.

4

Re: Instalace kořenové bariéry

Moony napsal:

Když už mám kopat metr do hloubky tak to chci udělat radši pořádně.

Když už to chceš dělat takto pořádně a zřejmě i ušetřit použitím zmiňovaného materiálu, obalil bych boky jámy tím vlnitým plechem, nechal tak 8cm mezeru, vyzdil "na kant" z těch cihel a cementové malty vnitřní bednění a vzniklou spáru vylil betonem.

5 Naposledy upravil: Moony (06.07.2017 16:21:35)

Re: Instalace kořenové bariéry

Děkuju davore. Je to tak, že pokud by se dal použít materiál co tu mám tak by to bylo fajn, ale ne že bych chtěla za každou cenu ušetřit a použít to stůj co stůj.

Jsem v podstatě hrozně línej zahradník, a radši do toho investuju čas i peníze na začátku, abych to už pak nemusela později předělávat.

Takže pokud myslíte, že "sice by se to tak i dalo udělat, ale stejnak by to bylo lepší jinak", tak se na cihly i plech klidně vykašlu :-)

Jen bych tam nerada dala tu 65cm folii a pak se chytala za hlavu až mi to poleze všude :-)

6

Re: Instalace kořenové bariéry

Nevím, kde jsi viděl nebo četl, že Phyll. aure. spetabilis roste do 1 metru.
Roste na rýč hluboko cca 30 cm. Rušil jsem 10 let starou sazenici a hlouběji nerostla.
U zrušené sazenice jsem měl  7 let folii 65 cm a nikdy nepodlezla.

Možná si to pleteš s Bashanii fargesii, ta roste hluboko. U mě zatím tak 60 cm, folii mám z jedné strany k sousedům 70 cm a zatím neprorostla. Počítám, že dám později fólii 1m.

Folie má výhodu, že ji natvaruješ jak chceš a pokud chceš, aby bambus dosáhl svého potenciálu, tak mu musíš dát prostor a z jiným materiálem si to nedokáži představit.

Ale co použiješ záleží jen na Tobě.

7

Re: Instalace kořenové bariéry

Jirka napsal:

Nevím, kde jsi viděl nebo četl, že Phyll. aure. spetabilis roste do 1 metru.

Na vlastní oči jsem to neviděla, četla jsem to jednak v hned druhém příspěvku tohodle vlákna od didanek - čtvrtá a pátá fotka http://www.bambustraeume.de/bambus_eingrenzen.html

Taky to tady píše wufeng - čtvrtá věta v odstavci o výběžkatých bambusech http://bambusy.info/?clanky:bambusy-z-hlediska-rustu

A pak ještě někde na třetím místě, bohužel to ted nemůžu najít.

8

Re: Instalace kořenové bariéry

Viděl jsem to u jedné rostliny, která rostla v omezeném prostoru a když se odstranila zídka u které rostla, rhizomy šly až metr hluboko. Pokud se jí nechá prostor, tak hluboko nepůjde.

9

Re: Instalace kořenové bariéry

wufeng napsal:

u jedné rostliny, která rostla v omezeném prostoru

A to mě přivádí k další myšlence - každý výběžkatý bambus rostoucí v ohrazeném prostoru přece ten prostor časem vyplní, i když pokud mají k dispozici velký prostor tak to může trvat mnoho mnoho let... není to tak?

Jak se to tedy dělá?
A jaký považujete za minimální vhodný prostor konkrétně pro phyll. aur. spectabilis?

10

Re: Instalace kořenové bariéry

To co chceš slyšet, Ti žádný pěstitel v ČR nemůže na 100% uvést.
Osobně prezentuji své vlastní poznatky a zkušenosti a jsem rád za informace od druhých nadšenců.

V případě pěstování velkých bambusů, které dorůstají 5 metrů a více se doporučuje nechat dostatek místa. Kolik to je? Někdo řekne 5m2, někdo 10m2 a další 15m2, tak se rozhodni.

Pro ukázku požádám Wufenga, aby sem vložil pár mích fotek.

Osobně jsem nenarazil na lepší způsob než zakopání kořenové zábrany a to jsem ji zakopal cca 100m a na další se chystám v budoucnu. U jedné rostli budiž, dá se použít i jiný materiál, ale ve větším množství si to nedokáži představil. Jinak bambus pěstuji pro své potěšení.

11

Re: Instalace kořenové bariéry

Díky Jirko.
Ona ta moje otázka asi nebyla nejlíp položená. Je mi jasné, že neexistuje žádný jediný pravdivý univerzální jedinečný návod, který když se dodrží, tak to poroste jak fík :-) To, jak moc individuální to může být podle konkrétních podmínek, už dokazují i vaše různé zkušenosti s "podlejzavostí".
A nechci chudáka stěsnat na co nejmenší možný plac, myslím že by to ani nebylo hezké, pár stébel trčících osamoceně k obloze.

Spíš jsem doufala právě v další konkrétní zkušenosti, něco jako "měl jsem to na 10m2 za takových a makových podmínek a stačilo to na prvních pět let" atd.

A stalo už se vám tedy někomu, že bambus jemu vymezený prostor úplně vyplnil? Vždyt i půda pak musí být vyčerpaná?

12 Naposledy upravil: davor (08.07.2017 13:43:23)

Re: Instalace kořenové bariéry

Moony napsal:

..., že bambus jemu vymezený prostor úplně vyplnil? Vždyt i půda pak musí být vyčerpaná?

Bambus se celkem dost přihnojuje, takže se do půdy pořád dostávají živiny, třeba i z jeho vlastních opadaných listů.
Pokud vyplní vymezený prostor, lze jej odrýt nebo ho pustit na větší plochu.
Můj P.atrovaginata začal z vymezených 2m2 utíkat až za 4 roky. Letos dostane zábranu a prostor aspoň 6m2.

Myslím, že pokud tomu svému zakopeš zábranu třeba o průměru 3m, bude mít k životu 7m2 a za 10let budeš holka chytřejsí, jestli mu to stačí nebo ne.