1

Téma: Kolko mam zobrat?

Takze konecne ma vyrazili zo skoly, tak sa mozem venovat viac svojim hobby. Pestujem ako uz viete exoticke druhy bambusov a uz ma trosku omrzeli klasicke metody a idem na to inak - vyhrievaci kabel (topici kabel), podzolova poda, idem urobit podmienky ako v juhovychodnej Indii :D Takze 42 ºC, 98 percent vlhkost vzduchu a podobne, bambusy budu rast zo semienka v terariach a teraz preco sem vlastne pisem:

budem pestovat tieto druhy - Bambusa arundinacea, Bambusa lako, Bambusa ventricosa, Bambusa Vulgaris, Dendrocalamus asper, Dendrocalamus giganteus, Dendrocalamus strictus, Bambusa moso (Phyllostachys pubescens).. Ak ma niekto z vas zaujem o nejaky z nich, napiste prosim sem, ok?
bambusy budem pravdepodobne predavat, ale samozrejme clenom tohoto fora by som poskytol zadarmo, alebo na vymenu. Bambusy by mali byt k dispozicii o pol roka (cca 30 cm) alebo o rok (cca 60cm az 1m).. Upozornujem, ze su haklive trochu na podmienky, takze ak pestovat, tak bud v interieri, alebo vo velmi chranenom exterieri :) Pracujem s exotickymi druhmi uz viac ako 2 roky, takze v pripade otazok sa ma mozete opytat..

Z mojich skusenosti sa im dari v interieri pri akvariach, svetle miesta a hlavne kde sa nemeni teplota cely cas o viac ako 5 stupnov. To je vec, na ktoru su asi najhaklivejsie. Dendrocalamus Giganteus mi vydrzal neuveritelnych 0 stupnov, ale napriklad prechod z miestnosti (cca 25 stupnov) do exterieru (cca 15 stupnov) uz nevydrzal... takze tolko v skratke, takze v pripade zaujmu cakam na vase prispevky, pripadne pocet semenacov, kolko by ste chceli, idem to brat do tyzdna ;)

zdravim seckych :)

exoticke druhy bambusov

2

Re: Kolko mam zobrat?

Pro Danny:
Zájem určitě bude, já osobně bych měl zájem o Bambusa ventricosa a Bambusa lako.
Problém ale vidím v převozu při odběru, pokud budou sazenice bambusů tak choulostivé.
Napiš alespoň předpoklad podmínek přepravy a ceny sazenic při výšce cca 30cm (za půl roku) a cca 60cm (za rok).
Budeš s nimi mít dost práce,finančních nákladů a alespoň symbolickou cenu by jsi měl mít.
Tvé nabídky si osobně vážím, jsi jeden z mála, který sem do fora dává takovou nabídku.

3

Re: Kolko mam zobrat?

Mal by som záujem o Bambusa lako, tak 5 kusov pre istotu ak je to možné.Skúsil by som aj Dendrocalamus giganteus v takom istom počte.Taktiež by ma zaujímala cena a skúsenosti s pestovaním tohoto druhu v naších podmienkách.Hlavne bytových.Ďakujem

4

Re: Kolko mam zobrat?

Vseobecne - pytam sa preto, aby som mal predstavu, kolko semien mam zobrat naviac. S mojimi nakladmi si hlavu nelamte, ja mam z toho radost a bavi ma to smile

Zdenko: cena a preprava sadenic je jedno a to iste - cena za sadenicu bude ta, ze si pre nu budes musiet prist sad ako si povedal, je to chulostive a je mozne, ze ani nevydrzi na prvykrat, takze samozrejme potom poskytnem aj dalsiu, keby bolo zle.. len dufam, ze to bude ok.. Zrovna s druhom Bambusa lako mam v nasich podmienkach zle skusenosti. Kym vyrastie, je to s nim tazke, potom uz je stabilnejsi smile

Szomolanyi: Bambusa lako 5 kusov - je to mozne, ale 5 kusov uz je dost smile Vzhladom na narocnost vypestovania tohoto druhu zo semienok tam zrejme naklady budu na cestu a odhadom 5 EUR na kus, cize na sadenicu. To pocitam iba priblizne naklady, platbu samozrejme zoberiem az ked u vas bambusy preziju aspon mesiac.. Dendrocalamus giganteus drzi asi najlepsie z exotickych druhov, momentalne jeden este stale mam...

Bambusa lako u nas: dlho klici (az 3 tyzdne), dlho sa prisposobuje, dlho rastie, tazko sa aklimatizuje, trva aspon pol roka, kym sa vobec ako-tak uchyti.. z 30 semienok mi za normalnych podmienok prezilo len 7 kusov.. zrejme o pestovani vonku sa ani neda hovorit.. a ak, tak vo vyhrievanom sklenniku, kde teplota neklesne pod 5 ºC...

Dendrocalamus giganteus u nas: Zatial najrychlejsi a najstabilnejsi zo vsetkych exotickych druhov, ktore som pestoval.. klici cca 2 tyzdne, ale vcelku rychlo isiel hore, z 30 semienok prezilo 20. Jeden som vystavil 0 ºC na asi 3 dni.. zdalo sa, ze uz skape, ale nakoniec sa z toho dostal.. Po roku dosiahli vysku 30 az 70 cm, zalezi od toho, v akych podmienkach pestujete.. V interieti sa citi dobre, jedine co vadi su zmeny teploty o viac ako 5 stupnov.. takze ak sa da, tak ulozit ho niekde, kde je dost svetla a teplota rovnaka. Najlepsie pri akvariu, alebo do kupelne, ak je dost presvetlena smile znie to smiesne, ale je to tak. To je vec, ktora bambusy asi najviac nabudi - vlhkost vzduchu. Kamarat ma ten giganteus, co ma 70 cm prave v kupelni, ale ma tam aj vela svetla.

Pestovanie: Vobec neviem, ako dopadne tato varka, ako som spominal, idem urobit doma podmienky juhovychodnej ciny a indie big_smile takze 42 ºC vzduch, vlhkost 98 percent, cirkulacia vzduchu a tak dalej, uvidim, co to da. Pestovat budem v sklenniku sadenice, ale iba do 20 cm, potom idu do interieru. Odporucam ich umiestnit naozaj na miesto, kde je dost vela vlhkosti, ak neviete, kde to je, odporucam kupit hygrometer.. to hra velku ulohu, ta vlhkost. aj svetla by malo byt dost, najma ked su sadenice male.. prepacte, ze to tak chaoticky pisem, som uz unaveny big_smile takze ak to mam zhrnut, tak - treba na ne najst doma vhodne miesto a da sa to wink

exoticke druhy bambusov

5

Re: Kolko mam zobrat?

Pro Danny:
Měl bych zájem o roční sazenice Bambusa ventricosa a Bambusa lako po dvou kusech od druhu (pro jistotu).
Mám dost zkušeností s pěstováním bambusů ze semene a vím jak je to choulostivá záležitost.
Nemluvě o tropických variantách.
Pokud tedy mohu poprosit, zamlouvám si raději roční sazenice.
Kdykoliv mě můžeš kontaktovat e-mailem (v profilu).  Děkuji.
Přeji Ti mnoho pěstitelských úspěchů a bambusům dobrý růst.

6

Re: Kolko mam zobrat?

OK, neni v tom problem, co chces, ani pocet neni zly, ale skor v tom, ze ti vobec neviem povedat, ako tie rocne sadenice budu vyzerat big_smile ci budu mat 10 cm a zivorit (v takom pripade mi je luto, ale dam ti aj take, ak by si chcel), alebo budu mat 70 cm, ako giganteus - vobec neviem... A este raz opakujem - Bambusa lako je velka zalezitost, ale prajem vela stastia smile zda sa, ze budem brat 50 az 250 semien kazdeho druhu..

PS: Ak by ste nahodou mali nejakych znamych z roznych kutov sveta, tak hladam semena: Melocanna Baciffera (ma plody kazdy rok), Schyzostachyum brachycladum - kvitne kazdy rok a Dendrocalamus Brandesii - ten je asi najtazsie zohnat...

exoticke druhy bambusov

7

Re: Kolko mam zobrat?

Danny mrkni sem: http://forum.bambusy.info/viewtopic.php … mp;login=1 Možná by měl někdo zájem o semena Phyllostachys pubescens pokud bys měl nějaké navíc.

8

Re: Kolko mam zobrat?

Pro Danny:
Měl bych zájem o 30ks semen Phyllostachys  pubescens.Bylo by možné je poslat na dobírku,nebo je nutný osobní odběr?

9

Re: Kolko mam zobrat?

Takze pridavam predbeznu schemu toho, co beriem, kolko beriem, kolko a co bude stat..

DOLEZITA POZNAMKA!!! Clenom fora som ochotny DAROVAT / VYMENIT 3 semienka z kazdeho druhu a 2 sadenice z kazdeho druhu OKREM Dendrocalamus Asper.. Ak ide o vacsie mnozstvo, platia uvedene ceny. Ja som vsak velmi ochotny tie ceny menit podla vasich predstav, no tieto ceny su priamo adekvatne nakladom a hodnote daneho sortimentu. Poprosim vsetkych uzivatelov fora, ktory si pozeraju teraz tuto temu a maju zaujem o exoticke druhy, aby mi dali vediet presne pocty a ceny, ake chcu, ok? smile lebo hovorim, idem to obiednavat za chvilku uz, tak ak sa vas najde dost, mozem porobit aj nejake zmeny a tak znizit ceny na niektore sortimenty ako sebe, tak aj vam (velkoodber..).

A tu prikladam schemu, tak si ju poriadne prestudujte smile

zoznam semien + rozne ceny

exoticke druhy bambusov

10

Re: Kolko mam zobrat?

Pro Danny:
Můžu se prosím zeptat kde objednáváš semínka, popřípadě jestli by bylo možné si při Tobě objednat i nějaké jiné druhy, spíše méně exotické? Dík.

11

Re: Kolko mam zobrat?

kde objednavam je trosku problem povedat, lebo je to asi na 10 roznych miestach a nejake mi veze aj kamarat, co chodi pravidelne do Indie, tak som ho "zneuzil" teraz smile

Ale odpoved na tvoju otazku znie jasne - ano, mozes si pri mne objednat aj ine druhy, aj menej exoticke, len problem je v tom, ze sa daju iba tie, ktore kvitli smile takze sa nedaju objednat vsetky.. A ked sme pri tom, tak bambus AKYKOLVEK zo semienka ti prvu zimu isto nevydrzi vonku a druhu podla mna tiez nie.. To by si musel mat uzasne klima-podmienky, aby ti vydrzal..

Bambusa Textilis vydrzi - 10 ºC, potom su tam nejake tusim Chimonobambusa, tie -15 ºC, jeden viem zohnat z Chile, ten vydrzi az -20 a vyzera pekne,  Chusquea culeous sa tusim vola, ludia sa nestazuju ani na dendrocalamus hamiltonii.. To su druhy, co viem, ze by sa mali dat zaobstarat, cenu neviem povedat, ale pri vacsom odbere to je vzdy tusim nejako 20 az 30 EUR za 100 semien..

Tento rok idem dat Dendrocalamus Giganteus von! Uvidime, co to spravi smile

exoticke druhy bambusov

12

Re: Kolko mam zobrat?

Díky za odpověď. Měla jsem na mysli spíš opravdu něco mrazuvzdorného na živý plot. Semínka proto, protože toho budu potřebovat hodně. A nebo Fargesia Robusta. Podmínky na přezimování první dva roky docela mám, sice nic ideálního, ale snad by se to zvládlo. Kdyby se to povedlo a byla by dobrá klíčivost, tak by se to myslím i vyplatilo si to napěstovat za těch 30EUR. Ale jak říkáš, jde o to co kvete. Na ten Giganteus jsem zvědavá, zajímá mě jak to dopadne, pak musíš dát vědět.