13

Re: Kolko mam zobrat?

no pozri, ak chces bambus na zivy plot, tak tak uz to je velka palka a nie to este pestovat zivy plot z bambusov zo semienka big_smile big_smile nechcem ta nejako odradit, ale je to podla mna strasne narocne. nie na pestovanie, ale na cas. kym dosiahnes 2m vysoky zivy plot z bambusov zo semienka, tak to si pockas v dobrych podmienkach tak 5 rokov mozno.. kym to aj budes strihat a tak.. ale ak chces, tak mi napis, ake to semienka chces a kolko a ja ti ich objednam spolu s mojimi.. phyllostachys pubescens??? ci co by to malo byt? neni problem s tym a peniaze mi posles samozrejme az POTOM, ako by ti prisli semienka..

exoticke druhy bambusov

14

Re: Kolko mam zobrat?

No super, skvělé, do večera (u mě spíš do noci) napíšu, musím to promyslet. Tak doufám že nezdržuji tvoji objednávku. Dík.

15

Re: Kolko mam zobrat?

No chcel som to dnes uz objednavat, ale tak teda objednam aj tebe a pri najhorsom si to nevyzdvihnes.. zoberiem naviac P. pubescens a mozno B. textilis, este neviem.. Pubescens by sa mal v nasich podmienkach dobre ujat, aj ked som pocul, ze to tak nieje, ale par kamaratov napisalo, ze rastie vyborne, tak neviem no.. znova a znova budem prizvukovat: VLHKOST VZDUCHU, VLHKOST VZDUCHU a este raz VLHKOST VZDUCHU cim vyssia, tym lepsie..

exoticke druhy bambusov

16

Re: Kolko mam zobrat?

Teď tady nad tím sedím, studuju , přemýšlím a pořád mi vychází Fargesia Robusta , kdyby to šlo, tak klidně těch 100 semínek, pak Bashania Gingchengshanensis taky 100 smínek a tak 20 semínek Pleioblastus Pygmaeus a 20ks "minimus". Tak jestli to ještě stihneš přečíst, tak se prosím pokus. Uvidím, možná ani žádné tyto druhy nebudou, ale jinak to zkusím, za tu dobu co se pokouším o různé věci ze semínek, už jsem se s čekáním a časem smířila, všechno trvá:))). Jsi moc hodný, díky.

17

Re: Kolko mam zobrat?

big_smile no veru, nehnevaj sa, ale naozaj zrejme ziaden z tych druhov, co si pisala nedokazem zohnat.. takze to zrejme zostava tak, ako som pisal najskor a zrejme aj tie pocty semienok zostavaju tak.. cize zoberiem menej a ked sa vas najde viac na jeden druh, co som pisal, tak mozem kludne "doobjednat"..

exoticke druhy bambusov

18 Naposledy upravil: didanek (16.06.2009 15:30:32)

Re: Kolko mam zobrat?

ahoj, pár pubescensů bych taky skusil, měl jsem loni z aukra ale nic mi nevzešlo, tak letos snad budou semínka kvalitnější a porostou dobře. množství co se vejde do 100kč. více asi investovat do tohoto druhu nechci. případně nějaká jiná semínka po pár kusech na zkoušku. například mne zaujal Dendrocalamus giganteus a podobně. celkově do 250kč i s poštovným. děkuji

19

Re: Kolko mam zobrat?

pro Vrlka: U Fargesia robusta,Pleioblastus pygmaeus a Bashania qingchengshanensis máš zatím nesplnitelné přání. Možná jednou vykvetou, ale zatím tomu tak není. Pokud jde o Pleioblastus pygmaeus Minimus, tak se jedná o selekci z Pleioblastus pygmaeus. Čili i pokud by kvetl, není jisté, že by semenáče vypadaly jako mateční rostlina. (Pokud se tedy jedná opravdu o výrazně odlišnou selekci, já o tom trochu pochybuji.)

Nápad vypěstovat si živý plot ze semen není dobrý. Pominu li dobu, kterou by se muselo čekat než naroste a bude plnit svůj účel (Já to tipuji spíš na 10let, než 5let.), tak další překážkou je velká variabilita semenáčů. Ne všechny rostliny rostou dobře, mnoho jich časem hyne, ale také mají dost odlišný vzhled. Je lepší plot udělat z jednoho vegetativně množeného semenáče. Dá se tak čekat, že bude v celé délce stejný a bude vypadat pěkně. To je však běh na opravdu dlouhou trať a v praxi ne příliš použitelný.

20

Re: Kolko mam zobrat?

tak tak, wufeng to napisal pekne.. napriklad ak zo 100 semien vyklici 70, tak mas vcelku dobru klicivost a ak z tych 70 vuklicenych prezije 50, tak je to tiez celkom uspech..

didanek 250 Kc je priblizne 10 EUR, mozeme to dat na sumu 10 EUR teda? ak ano, tak mi napis a ja ti napisem, co asi by som ti poslal a kolko.. ja som totiz povodne myslel, ze zoberiem viac semien, ale ako sa zda, tak to robit nebudem a urobim to tak, ze vam poposielam zo svojich. tu o to totiz neni az taky velky zaujem a keby bol, tak lahko doobjedname, tam by nemal byt problem..

predbezne 10 EUR = 25 semien P. pubescens, 5 semien Lako, 5 semien Vulgaris, 10 semien arundinacea a giganteus neviem presne povedat, bud 5, alebo 10.. ale hovorim, to je len PREDBEZNE... moze byt zhruba tak?

exoticke druhy bambusov

21

Re: Kolko mam zobrat?

Pro Danny: Myslela jsem že to není reálné, přesto díky za ochotu.

No a jinak jste mě moc nepotěšili. Myslela jsem,  že to s tím kvetením nebude tak horké, to by asi fungoval trochu čilejší obchod s těmato semínkama.:)  Ale nevěděla jsem, že je to ze semínek tak složité. Mám ze semínka jenom jeden Pubescens, zatím je jenom v trsu, má deset stébílek a zdá se, že se mu daří. Tak jsem si myslela, že by se to mohlo povést, (mimochodem kdy můžu čekat, že přestane růst v trsu a rozleze se?). Vypadá to, že budu muset co nejdřív trochu zainvestovat, co nejdřív to půjde, tak tam zasadit něco výběžkatého. Škoda. Ještě mám otázku, v místech kde bych chtěla ten živý plot, je betonový základ starého plotu, takže z jedné strany by bránil rozrůstání ten a z druhé strany , myslíte že by stačilo to udržovat sekačkou? Ubližovala bych té mateční rostlině nebo by tu ušetřenou energii využila pro zesílení?

22

Re: Kolko mam zobrat?

big_smile sekacnkou neublizis nicomu, ale ak to nemas chranene z druhej strany a budes mat naozaj vybezkaty bambus, tak to budes mat teda poriadne roboty.. a podla mna aj ten betonovy zaklad plotu je schopny ti podliest.. co sa tyka toho zasadeneho P. pubescens, tak pravdupovediac neviem, preco ti rastie v trse.. ak ma 10 stebiel, tak by sa uz mohol pekne rozrastat.. kolko ma cm do vysky a ako je stary?

exoticke druhy bambusov

23

Re: Kolko mam zobrat?

Pro vrlka:
Pokud mohu poradit, sazenice začne vybíhat po třetím roku života. Není to ale pravidlem.
Co se týká bariéry proti rozrůstání, osobně bych výběžkatý bambus raději nikam volně nepustil. Raději vybuduj bariéru.
Nejlevnější, ale ne ideální je jinak vytvoření mělkého okopu (do 25cm) kolem prostoru umístnění bambusu, kde můžeš částečně kontrolovat vybíhání rhizomů. Další možnost je vybudování vyvýšené části záhonu do které bambusy umístníš. Ohraničení můžeš esteticky obložit dřevěnými kůly, kamenem, cihlou atd. A máš vyšší kontrolu vybíhání.
Sekačka to vážně nezachrání, spíš by jsi si přidala do budoucna hodně práce.
Mimo jiné, je dobré rozšiřování plochy růstu bambusu cíleně kontrolovat odrytím (odkopkem) části rhizomu bambusu.
To je současně dobrá možnost nabídnutí odkopku na výměnu či prodej a tím se může každému část nákladů vynaložených postupně vracet.
Pár odkazů k barierám:
http://forums.gardenweb.com/forums/bamb … 005030.jpg
http://www.bamboogarden.com/barrier%20installation.htm
http://www.bambooheadquarters.com/wordp … oo-garden/

24

Re: Kolko mam zobrat?

Díky vám za rady se zábranou, mám o čem přemýšlet, výborné odkazy, docela se mi líbí ten vyvýšený záhon, ten by byl technicky u nás vhodný, ale nejsem si moc jistá nakolik procent účinný.
Jinak ten Pubescens má myslím tak rok, je to mlaďoch, na výšku asi jenom 20-25cm. Letos vylezly asi čtyři výhonky a ještě než stačily trochu povyrůst, tak asi další čtyři. Je v květináči a ještě uvidím, říkala jsem si, že jestli se rozroste, tak dám část ven časem a druhou část do koupelny, naplánovala jsem tam dvě okna extra proto, abych tam mohla mít bambus (ale ještě nemá ani strop smile ) Zajímalo mě, co mám čekat třeba příští rok. Znělo to, jako by měl minimálně metr, že smile