49

Re: Phyllostachys parvifolia

Taky bych to nechal. Maximálně umrzne a ufikneš to na jaře. U mě letos asi nejhorší rok pro Phyllostachys parvifolia. Malá v Praze ani jeden výhon. Větší v Liberci jen pár tenkých proutků, které se také teprve rozvíjejí. To červencové vedro a sucho jí asi nepřidalo, ale možná to je důsledek loňského suchého léta, kdy jsem jí měl dost v suchu, ale to ještě docela povyrostla.

50 Naposledy upravil: Orangutan (31.08.2019 08:35:24)

Re: Phyllostachys parvifolia

U mě sice atrovaginata vyhnala dosud nejvyšší a nejsilnější stébla, ale ta se nějak neolistila. Drobné lístečky má jenom sem tam, vypadá to, jako by se vůbec nerozvinuly listové pupeny. Jestli se to ještě olistí letos či příští rok, nevím. Zřejmě je to tím vedrem a suchem.

Parvifolii mám malou, takže těžko soudit. Je ve stínu, tak suchem tolik netrpí. Výhonků bylo asi pět a o něco větší než loni. Listy normálně narostly.

U alpiny se nové výhonky stihly olistit, možná proto, že jsou letos menší (poté, co jsem ji radikálně skoro celou vyřezal), nebo proto, že vyráží o měsíc dřív než atrovaginata. Zato u ní uschly vršky starších stébel, kde ještě v zimě listy byly.

Naprosto nedotčena suchem je Bashania fargesii. Tradičně. Té nevadí nic. S jedinou výjimkou, a tou jsou pozdní jarní mrazy, které dokážou spálit rašící výhonky, jak jsem již několikrát zažil. Mám ji v těžké a málo úrodné půdě, občas je přemokřená, občas přeschlá, je celý den na slunci a větru i v zimě, nechráněná, u silnice, kde se solí...

51

Re: Phyllostachys parvifolia

Ten výhon mi přezimoval. Ono tuhle zimu asi přezimovalo cokoliv...

52

Re: Phyllostachys parvifolia

Rhizomy (našel jsem 3) lezou u metrové rostliny (výsadba 2017) do vzdálenosti 2m+. Začíná se mi jevit stále více perspektivní. Hnojím hnojem, starou (režnou) trávou, posečenou zelenou trávou, plus tím, co se bojím dát do kompostu (kvůli semenům, nebo kořenům) 15cm+ vrstva mulče drží vodu naprosto skvěle. Rhizomy ale už vycestovaly mimo zamulčovanou plochu (2x4m). Očekávám letos dvoumetrové výhony...

53

Re: Phyllostachys parvifolia

Moje rostlina výška cca 7m, pěstovaná na větší ploše má rhizony běžně i delší než 2m.
V mládi se mi, ale rozrůstala pomalu (cca prvních 5-6let)

54

Re: Phyllostachys parvifolia

Moje rostlina je ale o cca 5m nižší. Zasazená 2016-17. A všude se dočítám, že zpočátku moc nevybíhá. Proto mě to zaujalo. Krom toho pozoruju, že špice rhizomů přezimují naprosto v pohodě. U aureosulcat často (jen na pár výjimek) zimu nepřežijí. Poškození listí skoro nulové. Jeví se mi čím dál víc, jako velká naděje.

55

Re: Phyllostachys parvifolia

Martin Gross napsal:

... Krom toho pozoruju, že špice rhizomů přezimují naprosto v pohodě...

Jak lze pozorovat přezimování "špic rhizomů"?

56

Re: Phyllostachys parvifolia

davor napsal:
Martin Gross napsal:

... Krom toho pozoruju, že špice rhizomů přezimují naprosto v pohodě...

Jak lze pozorovat přezimování "špic rhizomů"?

Hodně zvědavosti a hodně opatrnosti. :-) Nedočkavě jsem prohrabával mulč asi 50cm od trsu, kde se doteď držely výhony. Našel jsem rhizom, podle jeho směru jsem prohrabal terén o 20cm dál a opakoval postup. Směrem k povrchu jsou jen krátké kořeny (podle mě uschlé na vzduchu), směrem do stran a dolů mnohem delší. Na mnoha místech je vidět mycélium mykorrhizních hub. Jestli jde o ekto- nebo endomykorrhizu, na to bych potřeboval silnou lupu, nebo slabší mikroskop.

57

Re: Phyllostachys parvifolia

Jestli to dobře chápu: Odkryl jsi mulč a v hlíně pod ním hledal konce rhizomů?

58

Re: Phyllostachys parvifolia

davor napsal:

Jestli to dobře chápu: Odkryl jsi mulč a v hlíně pod ním hledal konce rhizomů?


Přesně.


Ze dvou špic jsem v březnu udělal odkopky a ve fóliáku se v pohodě olistily. Dvě parvifolie asi 60 cm vysoké. Loni jsem stejným postupem napěstoval sazenici ph. atrovaginaty. A letos i spectabilis.mám i letošní oddělky atrovaginaty do 40cm.

59

Re: Phyllostachys parvifolia

Tak tento rok jsem s Phyll. parvifolii spokojený. Sice se mi nerozrostla jak jsem chtěl (musím si počkat), ale i tak má hodně nových stébel a některé mají skoro 5 cm v průměru. Mám celkem 2 sazenice a i ta druhá se pěkně rozrostla. Dcera je u bambusu jako měřítko.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

druhá sazenice

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

60

Re: Phyllostachys parvifolia

Doplnil jsem foto.