37 Naposledy upravil: Jirka (28.06.2019 18:36:46)

Re: Phyllostachys parvifolia

Po shlédnutí fotek z bambusária od Szomolánye a jeho informací, jsem se rozhodl přehodnotit moje pěstování bambusů. Byl jsem přesvědčen, že moje rostliny mají dostatek místa, ale jde vidět, že nemají. Jde vidět, že se pořád mám co učit a informací není nikdy dost.
Proto jsem se rozhodl udělat dostatek místa Phyll. parvifolii cca 10 x 5m a přesadím na nové místo Phyllostachys dulcis sp. Kew, kde mu vytyčím cca 5 x 6-7m. na původním místě má jen 2 x 3m a nemá se kam již rozšířit. Když jsem ho vysazoval, tak jsem neměl k uvedenému druhu moc informací a také se mu ze začátku moc nedařilo a pravidelně namrzal. Teď, když je rostlina starší, tak je více odolná. Bohužel to odnese Bashanie fargesie, kterou jsem se rozhodl přestat pěstovat. Bashanie mi opakovaně vyhání nové stébla i 10m od rostliny a na straně k sousedům, kde mám asi 5 let zakopanou zábranu mi vyhnala stéblo u sousedů a to není dobré. Bohužel jsem tam tenkrát dal zábranu je 70 cm a to již Bashanii nestačí. Jsem si vědom, že zábrana měla být 1m, ale tak nějak jsem doufal, že to bude stačit. Několik roků to stačilo, ale již nestačí.
Ještě se znovu pokusím dát šanci Phyllostachys vivax Aureocaulis, který uměl v zimě pěkně omrznout. Když se mu bude dařit, tak mu ponechám dostatek prostoru, protože je to nádherný druh.
U ostatních druhů mám již vesměs kořenovou zábranu, tak ty přesazovat nebudu.

Jinak jsem si pořídil v Lídlu pilu ocasku (PARKSIDE) a s ní se stébla pěkně vyřezávají.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

38

Re: Phyllostachys parvifolia

Fňuk fňuk. Když to vidím, mačkám slzu. Musel jsem něco podobného provést s více než šestimetrovou Ph. alpinou (hrozně zastínila minizahrádku a manželce nic nerostlo. Dnes mám pár stébel.

Bashanii mám a doufám, že se jí nikdy nevzdám. Imponují mi všechny obtížné plevele a agresivní invazní druhy - právě pro svou vitalitu, nezdolnost a houževnatost (stejně tak fandím akátu nebo křídlatce). Díky plevelům je planeta ještě zelená. Mně bashania leze taky všude, zábranu nemám. Takže několikrát ročně vytrhávám výhonky z brambor, z jahod, z manželčiných levandulí, z borůvek a rybízů a dokonce i z asfaltu, který na několika místech na silnici za plotem prorazila. A pro tohle ji miluju. I pro to, jak všechno vydrží - mráz, sucho, vichřice. I pro to, jak i v nejslabším vánku třepotá listím a povídá si se mnou. I pro ten její úžasný tmavý odstín velikánských lesklých listů, i pro šustění odlupujících se pochev či nádherně ohnuté stronky až k zemi po dešti...

Takže chápu, ale moje srdce pláče. Máš odvahu. Kéž toho nikdy nelituješ!

39

Re: Phyllostachys parvifolia

Off topic: Vidím, že už sem někteří vkládáte obrázky i bez Wufenga. Jak se to dělá? Ručně napsat kód? Žádné tlačítko na vložení tu není...

40

Re: Phyllostachys parvifolia

Takový škody, ale co se dá dělat.

Já vkládám přes postimage.org , je to jednoduché, po nahrání skopíruji "hotlinks for forum" a vložím normálně do prázdného řádku smile .

41 Naposledy upravil: Jirka (28.06.2019 21:13:30)

Re: Phyllostachys parvifolia

Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale již nemám sílu Bashanii udržet na svém místě.
Jak píše "Orangutan" je krásná, ale už mě zmáhá.
Bohužel to ještě bude boj, než přestane vyhánět výhonky a mít snahu znovu růst.

42

Re: Phyllostachys parvifolia

Orangutan napsal:

Off topic: Vidím, že už sem někteří vkládáte obrázky i bez Wufenga. Jak se to dělá? Ručně napsat kód? Žádné tlačítko na vložení tu není...

Jirkovi jsem to tam vložil já, stih jsem to rychle, tak jsem to přidal k jeho příspěvku přímo, když je to po delší době, dávám to zvlášť do příspěvku s dovětkem zaslal: Aby bylo jasné, že něco přibylo.

43

Re: Phyllostachys parvifolia

Jirka napsal:

Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale již nemám sílu Bashanii udržet na svém místě.
Jak píše "Orangutan" je krásná, ale už mě zmáhá.
Bohužel to ještě bude boj, než přestane vyhánět výhonky a mít snahu znovu růst.

Jejda, chápu, ale stejně je mi takové krásné rostliny líto. Není u vás někde šikovné místečko, kam by se dala přesadit a nechat zdivočet?

44

Re: Phyllostachys parvifolia

Rostliny mi je taky líto, ale již jednou mi utekl jeden bambus k sousedům a to jsem ho měl v rohu zahrady. Soused to neřešil, že mu to nevadí a od něj se přestěhoval křížem k dalším sousedům a ty řeči za to nestojí.

Vysadit rostlinu někde do přírody radši ne. Bashanie je velice agresivní a mohla by se rozrůst do velké plochy.

45

Re: Phyllostachys parvifolia

Já bych někdy bambusy chtěl nechat zdivočet tady někde. Ovšem u nás to má 2 strany mince. Máme sice hodně velké pozemky, máme dobytek a část luk se neseká, aby měl dobytek co přes léto žrát, protože už 5 let po sobě nebyly otavy (kvůli suchu), jenže ten dobytek (hlavně kozy) dokážou zničit i dospělý strom jasanu, žerou všechno, bambus by si ani neškrtl hmm . Pokud bych to směřoval jinam, třeba směrem k poli, což je zase na druhou stranu pozemků, tak to je zase otázka sucha, že by si tam ten bambus nejspíš taky moc neškrtl. Tady co se nezalejvá, je bez šance na uchycení hmm . A zalejvat to opravdu nehodlám, nestíháme a nemáme vodu ani na to, co potřebujeme udržet.
Každopádně bambusy máme hned u plotu s loukou, tak třeba budou nějaké stébla rychlejší než kozy, krávy a koně big_smile .

Škoda že bydlíš na druhé straně republiky Jirko, pomohl bych ti s výkopem big_smile .

46

Re: Phyllostachys parvifolia

Jirku chapu. Po tech letech se dostal do stavu kdy tyhle vetsi rostliny na jare uz nicim prevratnym neprekvapily a dosahl jakehosi sveho maxima. Neni pak divu, kdyz se ukaze, ze mozna jeste existuje potencial pro vetsi vysledky, ze do toho sel. Je to nova vyzva.

47

Re: Phyllostachys parvifolia

Po letošním suchu mi moje parvifolie vyhnala teď nejsilnější výhon. V zimě ji ožral zajíc a celé jaro a léto se s tím vyrovnávala. Teď má výho, kde včera upadla první stébelná pochva. Tak mě zajímá, jaké máte názory, zda tohle stéblo může stihnout vyzrát a přezimovat.

48

Re: Phyllostachys parvifolia

Nejspíš ne. Ale kdo ví. Zkus to nechat tak, uvidíš. Pokud bude dlouhý a mírnější podzim, mohlo by to stačit.

Mně zase letos zaschly vršky některých stébel těch vyšších bambusů, co jsou na plném slunci (alpina a atrovaginata). Bashania při stejné výšce a nižší bambusy bez problémů. Zřejmě moc sucho - hlavně asi příliš dlouho suchý vzduch, kdy ani zálivka nestačí - bambusy do takové výšky zřejmě nedokážou transportovat vodu v dostatečném množství.