121

Re: 2008 - kořenová bariéra

meem napsal:

Ahoj, ano podarilo sa mi zasadit odkopok uz v 2013, a tento rok uz sa celkom rozrasta. na fotke su len tohtorocne stebla, starsie som odrezal.

phyllostachys atrovaginata


Nevím, jestli je rozumné nechat jen nová, vyvíjející se stébla. Rostlina se tím pravděpodobně oslabí, protože stará stébla nebudou pomáhat s podporou růstu a bude muset brát uložené zásoby z rhizomů. Také mi starší stébla zimují výrazně lépe než nová a na jaře obstarávají fotosyntézu než se nová přelistí. Jinak ale roste moc pěkně.

122

Re: 2008 - kořenová bariéra

Rastlina bola uz dost husta, niekde bol aj biely povlak na steblach, mozno nejaka plesen.
Dufam, ze jej to vyslovne neublizi, ak bude rast spomaleny to mi na teraz skor vyhovuje.

Dakujem, za radu.

123

Re: 2008 - kořenová bariéra

meem napsal:

... biely povlak na steblach, mozno nejaka plesen.

Jestli myslíš ten bílý povlak pod kolénkem, tak to není plíseň. wink
Vyskytuje se u více druhů. U atrovaginaty je to jeden z poznávacích znaků.

124

Re: 2008 - kořenová bariéra

Dobrý den, měl bych dotaz na protikořenovou zábranu. Četl jsem zde doporučení na penefol 950. Jaké máte zkušenosti? Jakou používáte tloušťku? Jak ta úv stabilita? když kouká ven cca 5 cm? Nebo jakou jinou používáte? díky za info a rady. S pozdravem Vladimír

125

Re: 2008 - kořenová bariéra

erbs.vladimir napsal:

Dobrý den, měl bych dotaz na protikořenovou zábranu. Četl jsem zde doporučení na penefol 950. Jaké máte zkušenosti? Jakou používáte tloušťku? Jak ta úv stabilita? když kouká ven cca 5 cm? Nebo jakou jinou používáte? díky za info a rady. S pozdravem Vladimír

http://forum.bambusy.info/topic/200/ins … e-bariery/

126 Naposledy upravil: Jirka (08.07.2021 19:49:56)

Re: 2008 - kořenová bariéra

Tak mám několik poznatků k pěstování rostlin v kořenové zábraně.

Dřív jsem používal sílu 1mm, teď preferuji 1,5m. Jistota je jistota. Dřív jsem fólii zakopával 2-3cm pod terén a jen sešrouboval a nepřekládal.

Nově fólii umístit zároveň s terénem a fólii při spojování přehnout a teprve pak sešroubovat, nebo použít kovové pláty na spojení (použil jsem při opravě)

Důvod - Jak bambus mohutní a rozrůstá se, tak se zemina v místě časem zvedne o 2 až 3cm a pak je již folie i 5cm pod terénem a nepoznáte kudy vám uteče. Byl jsem nucen jít rýčem po fólii a snížit tam terén. Dále jsem zjistil, že pouhé sešroubování nestačí. Bambus má sílu a i když jsem měl šrouby celkem blízko sebe, tak se kořen natlačil a protáhl. Samozřejmě to zjistíte až časem, že vyroste stéblo mimo zábranu.

Momentálně předělávám zábranu u Phyll. nigra a zároveň zakopávám u dvou dalších sazenic. Pěstoval jsem ji na nějakých 4m2 a chci ji dopřát více místa. Při odkopávání jsem zjistil, že folie je v pořádku a drží (penefol 950 1mm), ale jak jsem psal víše, tak ni kořen utekl ve spoji a na jednom místě i přes fólii. Budu dávat Junifol HDPE 1,5mm.
Dále jsem zjistil, že na malém prostoru se kořeny dostanou do hloubky cca 40 cm, tak nepodcenit výšku fólie.

Tak všem co zakopáváte fólii, tak to nepodcenit.

127

Re: 2008 - kořenová bariéra

Jirka napsal:

... kořen utekl ve spoji a na jednom místě i přes fólii...

"Přes fólii" je myšleno skrz ni nebo vrchem?

128

Re: 2008 - kořenová bariéra

Ahoj,
psal jsem, folie byla v pořádku - jak byla místy utopená, tak vrchem. Potvora přelezla přes folii a ani jsem si toho nevšiml.

Snížení terénu u zakopané fólie

PunBB bbcode test


Odkopaná fólie

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Bambus po odstranění fólie

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

129

Re: 2008 - kořenová bariéra

Doplnil jsem fotky k Jirkovu příspěvku. Sorry za zpoždění, byl jsem mimo na dovolené.


U Phyllostachys nigra v mojí zahradě by bylo zbytečné zakopávat fólii. Drží se celkem v těsném trsu, jen ob dva roky odkopnu pár stébel na kraji. U tebe Jirko roste úplně jinak. Ty rhizomy po obvodu jsou pořádné. Zajímavě, jak rozdílně se chová v různých lokalitách.

130

Re: 2008 - kořenová bariéra

Moje nigra se také hodně rozrůstá pod zemí.
Na 4.fotce od Jirky je krásně vidět černé zbarvení některých, zřejmě starších rhizomů.

131

Re: 2008 - kořenová bariéra

Davor
Máš pravdu, je zajímavé, že i rhizony z černají, jak stébla a větvičky.