61

Re: Nové výhonky 2021

janaalice napsal:

A ještě jeden dotaz. Jak se vypořádáváte s trávou v bamusech?

Mně pod bambusy nic neroste. Házím tam rostlinné zbytky (listí, posekaná stébla, trávu ze sekačky, piliny z dílny, ostříhaný břečťan, révu, nadrcené větve ze stromů...) a v té tlusté vrstvě mulče nic nevyroste.

62 Naposledy upravil: Orangutan (29.06.2021 06:22:10)

Re: Nové výhonky 2021

davor napsal:

Úplně stejně to roste u nás ve Slezsku. Oproti loňskému roku méně stébel a jen několik z nich je stejně tlustých, zbytek tenčí.

U mě Bashania fargesii přerostla loňskou výšku (měla přes 6 m, to největší stéblo dosáhne možná 7 m). Výhonků měla neskutečně moc. Ale z toho jen jeden tlustý (přes 4 cm).

Phyllostachys alpina, kterou jsem před časem chtěl kvůli manželce úplně odstranit, ale pak ji znovu nechal růst (žena se slitovala ;-)), letos, třetím rokem po vymýcení, opět dosahuje asi 5,5 metru a tloušťky do cca 2,8 cm. Rychle regeneruje. (Když jsem ji vyřezal, měla kolem 6,5 m a do 3,5 cm). Ale výhonků letos taky málo (za což jsem rád, rostlina by se vysilovala a stejně bych je vytrhal). Škoda jen, že má tak málo prostoru (asi 3 m2).

Atrovaginata a parvifolia teprve začínají, tak dám vědět.

A hrozně se rozrůstá Sasa kurilensis. Expanze do okolí.

Je předčasné hodnotit, ale zatím se to vyvíjí jako docela dobrý rok.

63

Re: Nové výhonky 2021

Tak já bych letošek alespoň nyní zhodnotil jako slabý rok. Všechny výhony jsou slabší, než ty z minulého roku až na dvě výjimky, ty ale zlomila vpůli bouřka (bambus mám u plotu). Spíš převažují velmi tenké výhony, které asi z většiny odstraním. Alespoň olistění se už začíná po zimě regenerovat.

64

Re: Nové výhonky 2021

Mě připadá ohledně bambusu rok normální. Některé mají silnější stébla a některá jsou slabší.
Po bouřce z minulého čtvrtka mám některá stébla polámaná, hlavně ty nově rostoucí. Také mi to ulomilo 1/4 borovice, rozbité střešní tašky na domě a chatě + poničené vozidlo. Naštěstí mě tornádo minulo, ale padali tady kroupy až 7cm velké.

65

Re: Nové výhonky 2021

Myslel jsem na tebe, Jirko, jestli tě to tam moc nezasáhlo. Samozřejmě že vedle zraněných nebo zabitých lidí, zvířat a zničených domů je člověku líto i těch zmrzačených stromů, poničených vinic - a taky eventuálně bambusů. Všichni víme, kolik práce a trpělivosti je za tím. Tak jsem rád, žes z toho vyvázl relativně dobře.

66

Re: Nové výhonky 2021

Stává se, že nevyrostou žádná stébla?

67

Re: Nové výhonky 2021

Už se mi to stalo, ale jednalo se o mladou rostlinu, nebo o odkopek 1 rok starý.

68

Re: Nové výhonky 2021

Jirka napsal:

Mě připadá ohledně bambusu rok normální. Některé mají silnější stébla a některá jsou slabší.
Po bouřce z minulého čtvrtka mám některá stébla polámaná, hlavně ty nově rostoucí. Také mi to ulomilo 1/4 borovice, rozbité střešní tašky na domě a chatě + poničené vozidlo. Naštěstí mě tornádo minulo, ale padali tady kroupy až 7cm velké.

Dobře, že to nedopadlo hůř, taky jsem na tebe myslel, jestli tě to zasáhlo.


martinjicha01 napsal:

Stává se, že nevyrostou žádná stébla?

Taky se mi to mockrát stalo, i letos je to dost hubený, u některých leze třeba jen jedno tenké stéblo, ikdyž loni krásně rostly.

69

Re: Nové výhonky 2021

Tak už to tak bude Aureosulcaty, buď jen jedno tenké stéblo, nebo nic, ale jedná se o loňské sazenice. Konečně už roste i nigra, to je ale letošní sazenice, tak jsem zvědav na příští rok.

70

Re: Nové výhonky 2021

Atrovaginata: málo výhonků (asi 20-30 % toho, co jindy), z toho jen asi tři v tloušťce kolem 4 cm. Po loňsku jsem čekal víc. Sice na chvíli srdíčko zaplesalo, když jsem objevil asi 6-7 cm tlustý výhonek, ale brzy se z toho vyklubal dvoják (dva sourozenci v jednom obalu). Teď jsou z toho dvě tenčí stébla.

Parvifolia: pouhé 3 výhonky. Tenké.

Fargesia rufa: vysadil jsem ji pokusně v přírodě, a ani tam, ani u mě nic moc neudělala. Letos bída.

Ostatním druhům, jak jsem psal, se letos daří líp. Největší stonek Bashanie f., co měří přes 4 cm v průměru, nakonec dorostl jen něco přes 6 metrů. Byla zima, a jak mám vypozorováno, v chladu bambusy dělají krátké články. Za tropických hiců (snad předloni, či kdy) mi narostly i kolem 50 cm u bashanie a přes 30 u atrovaginaty či alpiny. Když je kosa, tak podobně tlusté tyčky měřené ve stejné výšce u bashanie jen cca 40, u atrovaginaty či alpiny kllidně pod 20.

Ještě má Sasu k. - ta jede jak vzteklá. Je nízká (nevím, jestli je to ta nízká forma, nebo je jenom mladá), ale rozrůstá se do okolí.

A Pleioblastus pygmaeus - ten roste podle očekávání. Přiměřeně se rozrůstá do plochy. Úplné posekání zjara mu, zdá se, vůbec neškodí. Naopak. Zhoustne.

71

Re: Nové výhonky 2021

Atrovaginata: Loňskou tloušťku 27mm nepřekonala, mám jen 2 stébla 25mm. Zbytek poloviční a jen cca1/3 toho, co loni. Zatím ale rostou na rekord do výšky, něco málo přes 4m. Dvě nižší už ale pod vrchem opět "zgumovatěly" a jsou ohnuté.

Phyllostachys atrovaginata 2021 02

72

Re: Nové výhonky 2021

Tak u mě letos jednoznačně vede Phyllostachys atrovaginata. Docela dost nových a tlustých výhonů mám u ní na obou zahradách, kde jí pěstuji. Ze všech bambusů mi přijde, že letos prosperuje nejlépe. Docela letos jede i Phyllostachys heteroclada. Další druhy takový slabší průměr, už měly mnohem lepší roky. Phyllostachys parvifolia má zanedbatelné nové výhonky, pokud tedy ještě něco nevyroste, ale zatím letos totálně stagnuje.

Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test