13

Re: Dotazy nováčků

Děkuji už to mám podrobně načtené. Našel jsem i stránky v AJ. Jen jsem chtěl najít jaké dva bambusy se mohou bez problémů prorůstat (s jinou barvou stonku), ale to jsem zatím nenašel, budu pátrat dál.

14

Re: Dotazy nováčků

Nejlépe bych doporučil to namíchat ze stejného druhu z jinak barevnými stébly. Třeba Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, případně Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nuda.

15 Naposledy upravil: Jirka (17.06.2020 20:06:20)

Re: Dotazy nováčků

Janaalice
Phyll. aure. spetabilis je jeden z nejvíce se rozrůstajících bambusů, proto k sousedovy určitě dej nějakou zábranu. Uvedených 1,5m udělá po výsadbě za cca 3-4 roky a park je schopný se šířit i 5m za rok. Ze zkušenosti doporučuji rozumnou vzdálenost od hranice potu se sousedem. Důvody - 1. Uvedený bambus naroste do výšky cca 7m a při silném větru se stéblo klidně ohne až na zem.
2. Souseda přistíníš. 3. Dle mého nejhorší je, že z bambusu je spousta odpadu a k sousedovy toho spoustu napadá.
Jinak uvedený bambus je velice pěkný, odolný a mám jej rád.

Tímto tě nechci od bambusu odrazovat, ale musí se pěstovat z rozumem. Sám jsem se několikrát vypekl a musel jsem to řešit.
Viz některé moje příspěvky.

Jinak osobně preferuji po zkušenostech rostliny pěstovat jednotlivě a radši si počkat na rozrostení rostliny.

16

Re: Dotazy nováčků

wufeng napsal:

Nejlépe bych doporučil to namíchat ze stejného druhu z jinak barevnými stébly. Třeba Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, případně Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nuda.

Děkuji mrknu co by se mi mohlo hodit.

17

Re: Dotazy nováčků

Jirka napsal:

Janaalice
Phyll. aure. spetabilis je jeden z nejvíce se rozrůstajících bambusů, proto k sousedovy určitě dej nějakou zábranu. Uvedených 1,5m udělá po výsadbě za cca 3-4 roky a park je schopný se šířit i 5m za rok. Ze zkušenosti doporučuji rozumnou vzdálenost od hranice potu se sousedem. Důvody - 1. Uvedený bambus naroste do výšky cca 7m a při silném větru se stéblo klidně ohne až na zem.
2. Souseda přistíníš. 3. Dle mého nejhorší je, že z bambusu je spousta odpadu a k sousedovy toho spoustu napadá.
Jinak uvedený bambus je velice pěkný, odolný a mám jej rád.

Tímto tě nechci od bambusu odrazovat, ale musí se pěstovat z rozumem. Sám jsem se několikrát vypekl a musel jsem to řešit.
Viz některé moje příspěvky.

Jinak osobně preferuji po zkušenostech rostliny pěstovat jednotlivě a radši si počkat na rozrostení rostliny.


Dobrý den,

děkuji za rady. Je pravdou, že zábranu stále podceňuji, protože pod plotem mám štěrk, ale to asi proroste. A stále jsou rostliny relativně malé a nedokážu si jako začátečník představit jaké to bude za pár let. Rostliny mi stojí cca 1 m od plotu a jak naznačujete začínám z toho mít rochu respekt. Zřejmě se pustím v létě do stavby zábrany. Odpad z bambusů (listí) moc neřeším, jsme na tom se sousedy podobně. Máme na zahradě od nich listí z velké hrušky, která je velkou částí i nad naším pozemkem, tak doufám, že se budeme tolerovat. Nicméně ohnutí bambusu mě docela zaskočilo s tím jsem se zatím v žádném článku nesetkal. Je sice pravdou, že mám v úmyslu výšku regulovat v rozumné míře cca 3-4 metry, ale i tak budu hledan nějaké řešení.

18

Re: Dotazy nováčků

janaalice napsal:

... Je pravdou, že zábranu stále podceňuji, protože pod plotem mám štěrk, ale to asi proroste. A stále jsou rostliny relativně malé a nedokážu si jako začátečník představit jaké to bude za pár let..

Moc bych to nepodceňoval a neodkládal. Vlastní zkušenost. Léty se to vymyká z rukou...
Ideální je sázet přímo do již vytvořené zábrany.

19

Re: Dotazy nováčků

davor napsal:
janaalice napsal:

... Je pravdou, že zábranu stále podceňuji, protože pod plotem mám štěrk, ale to asi proroste. A stále jsou rostliny relativně malé a nedokážu si jako začátečník představit jaké to bude za pár let..

Moc bych to nepodceňoval a neodkládal. Vlastní zkušenost. Léty se to vymyká z rukou...
Ideální je sázet přímo do již vytvořené zábrany.


Začnu to řešit v co nejkratší době, docela jste mě vystrašil, ale je to asi na místě.

20

Re: Dotazy nováčků

janaalice napsal:

Začnu to řešit v co nejkratší době, docela jste mě vystrašil, ale je to asi na místě.

Prvních, řekněme 5 let, to ještě jde. Pak ale, zejména spectabilis-y začínají celkem utíkat. Ukázka zde.

Při větším počtu rostlin bez zábrany začíná být odstraňování rhizomů poněkud pracné...

21

Re: Dotazy nováčků

davor napsal:
janaalice napsal:

Začnu to řešit v co nejkratší době, docela jste mě vystrašil, ale je to asi na místě.

Prvních, řekněme 5 let, to ještě jde. Pak ale, zejména spectabilis-y začínají celkem utíkat. Ukázka zde.

Při větším počtu rostlin bez zábrany začíná být odstraňování rhizomů poněkud pracné...


Tak to vypadá děsivě. Určitě se do toho pustím, i když se mi takový prales z bambusu moc líbí, ale soused by to asi neocenil.

22

Re: Dotazy nováčků

Jak píše Davor.
Je to pěkná makačka s krumpáčem, než se to vykope a souseda to taky nepotěší.
To je přesně to, proč jsem začal používat zábrany.

23

Re: Dotazy nováčků

Dobrý den,

za jak dlouho se u spectabilis mohu dočkat širšíchs stábel? Děkuji

24 Naposledy upravil: davor (22.06.2020 18:16:40)

Re: Dotazy nováčků

janaalice napsal:

...za jak dlouho se u spectabilis mohu dočkat širšíchs stábel? Děkuji

Při vhodných podmínkách každý rok o něco tlustších...   big_smile

Zhruba 1-3mm na průměru / 1rok. Ne všechny výhonky budou stejné. Každý rok taky nebude stejný.