37 Naposledy upravil: pavelmicek (18.07.2020 19:28:40)

Re: Dotazy nováčků

janaalice napsal:

Je dobré mulčovat posekanou trávou?

Já myslím, že pro začátek je to ideální použít trávu.

davor napsal:

Jen nedoporučuji kůru z jehličnanů!
Zřejmě se z ní uvolňují látky potlačující růst jiných druhů, mým rostlinám to za mlada nedělalo dobře...

Jestli se nepletu tak pytlovaná mulčovací kůra může obsahovat určité herbicidy právě proto, že ji lidé používají na místa kde nechtějí aby něco rostlo. Respektive potlačovalo to růst plevelů. Druhým důvodem může být zvyšování PH, kůra z měkkých dřevin se hodí pouze pro kyselomilné rostliny.

Já mulčoval vlastními hoblinami z listnáčů a řek bych, že to svědčilo bambusům až moc. Všechny rhizomy mi naskákali do úrovně mulče a chvíli jsem se obával aby měla rostlina oporu. Dalším rokem se ale mulč vstřebal do hlíny a rozložil, takže to nemělo tak katastrofální scénář.

38

Re: Dotazy nováčků

S kůrou jehličnanů mám docela pozitivní zkušenost. Kdysi jsem navezl na nově založené záhonky na společném pozemku u bytovky (protože tam byla jenom hlušina bez ornice) hromadu drcené, částečně rozložené smrkové kůry (měl jsem zdroj). Byla jí nakonec asi půlmetrová vrstva - té kůry. Takové mrkve a rajčata jsem od té doby neměl a neviděl. Sice jsme mrkev několikrát dosívali, nechtěla se chytnout, a spotřeba vody byla značná (kůra je propustná), ale mrkev měla průměrně 30-40 cm a tloušťku klidně i 4-5 cm! Nikdo nechtěl věřit vlastním očím, ani já. Tyčková rajčata (Tornádo a Domino) jsem musel ve 2,5 metrech zaštípnout, na každém uzrálo 8-9 hroznů nádherných zdravých rajčat. Obě plodiny jsou kyselomilné, pokud vím, tak jim to svědčilo. Rajčata jsem i přihnojoval, to je pravda. Třeba takovým košťálovinám se tam ale vůbec nedařilo (pochopitelně).

Pod bambusy bych se toho nebál, zvlášť v případě, že reakce půdy je zásaditá. Ale určitě dusík k tomu. Osobně pod bambusy házím všechno: větvičky ze stromů a keřů (nadrcené, nasekané i vcelku), listí, trávu, hobliny a piliny... Zdá se mi, že lepší, než to drtit na jemné kousky, je nechat celé větve (z bambusu) a větší kusy dřeva. Vytvoří to vzdušnou propustnou vrstvu, ve které to žije - když tam hrábnu, hýbe se to miliony živočichů - všelijaké breberky beznohé, šesti-, osmi- i desetinohé - a je tam furt vlhko, a přitom vzduch.

39

Re: Dotazy nováčků

Martin Gross napsal:

V inzerátech jsem našel semena "Fargesia spathacea franch". Na webu jsem našel zatím to, že je vysoký 1,5-4m. Ví se něco o jeho zimovzdornosti?

Pokud by to opravdu byl tento druh, je výborně zimovzdorný. Kvetl ale v Číně před cca 30 lety, takže je dost nepravděpodobné, že by znovu kvetl a udělal semena. Pro zajímavost - z tohoto kvetení pochází nové kultivary ze série Well-Born-Bamboo-Africa.

40 Naposledy upravil: enyime (27.07.2020 10:32:09)

Re: Dotazy nováčků

Zdravim,

zacinam s pestovanim bambusov a pravdepodobne robim nieco zle. Prosil by som radu.

1.  Ph. nuda localis. Kúpil som v črepníku cca 5 stebiel, vysadil som to do zeme. Po vysadení to dalo 2 nove výhonky, jeden z nich ale potom ako dosiahol 40cm prestal rásť, špic výhonku začal meniť farbu na hnedú a tiež to zmäkklo, ked som to chytil do ruky tak sa to lahko odlomilo. Vyzeralo to ako zhnite, mokré, mäkké... z toho istého miesta ten druhý vyhonok ale rastie pekne, uz ma skoro meter... a tento, ktorý bol povodne väčší začína hynúť zhora smerom nadol...

https://imgur.com/a/yW1he5K vid prve foto

Tento bambus je vzdy na slnku, takže ja som vždy polial ak som videl ze listy sú skrútene. Niektore listie aj zozltli a spadli, neviem co je normalne, ake velke straty listia su este normalne?

Mam podobny problem aj s druhou rastlinkou:

2. Ph. parvifolia - kupil som cez inzerat na bazosi minuly rok, cez zimu mi to vyschlo, tak som to vylomil prednedavnom, a ked som vyberal korene, tak na moje prekvapenie tam bol uz jeden cca 5 cm vyhon pod zemou, tak som tie korene dal do crepniku a zacalo to pekne rast, narastlo to cca na 20 cm, a potom listy na konci zacali vysichat

(vid druhe foto)

boli to obdobia ked bolo dost teplo, tak som viac polieval ako doteraz - posledny tyzden aj vela pršalo, a včera som si všimol, že ten vyhonok je teraz taký vzädnuty, mäkky. Tak som to trosku vykopal. Zistil som, ze  pod zeminou to je zhnednute, a na dotyk mäkké.

(vid tretie foto)

Koreňe tej parvifolie boli celkom veľké, nezmestilo sa mi to uplne do črepnika, takto mi teraz trčia 2 mini výhonky. Je nejaká šanca,že z týchto niečo bude?

(vid stvrte foto)


Čo robím zle, polievam príliš často?

Poda ktora je pod nimi je mix klasickej zeminy, kvetinoveho substratu a trosku  mastalneho hnoja.

41

Re: Dotazy nováčků

Poradili byste mi rozrůstavý vzpřímený typ bambusu, který přes zimu neopadá a zároveň bude vysoký max třeba do 2,5-3,5 metrů. V polostínu. Ideálně, aby typově vypadal jako Phyllostachys. Na FB jsem dostal tip na Indocalamus latifolius „Hopei“, ale ten vzhledově neodpovídá naší představě. Poradíte někdo?

42

Re: Dotazy nováčků

enyime:
1. mám dojem, jestli nemáš sazenice přemokřené. U malých sazenic se to lehko stane.
2. Na té poslední fotce máš rhizon zasazený částečně ven, já bych ho zasadil do země celý a ono se uvidí.
kropi:
Bambus je neopadavý - zelený i v zimě. Indocalamus latifolius „Hopei“ je málo odolný.
Mrkni na popis bambusů zde na fóru Wufeng to má pěkně popsané a snad si vybereš.

43

Re: Dotazy nováčků

Dobrý den, chtěla bych se též zeptat jako úplný začátečník. Ráda bych pěstovala bambus v malé nádobě (20-25l) na zastřešené terase orientované na slunečnou jižní stranu, ale protože je krytá, na bambus by již slunce nedosvitlo, tedy byl by ve stínu (s dostatkem rozptýleného světla). Na zimu bych měla možnost ho zazimovat ve světlé místnosti (5-10st).
Chtěla bych se zeptat, zda je pro takové stanoviště vůbec nějaký bambus vhodný (z uvedených článků bych myslela, že nejvhodnější by asi byl Fargesia nitida?), popřípadě který druh byste mi doporučili? A je vhodné zvolit raději samozavlažovací květináč? Předem děkuji...

44

Re: Dotazy nováčků

Dobrý den, chtěla bych se také zeptat jako úplný začátečník. Ráda bych pěstovala bambus v malé nádobě (20-25l) na zastřešené terase orientované na slunečnou jižní stranu, ale vzhledem k tomu, že je krytá, na zamýšlené stanoviště už slunce nedosvítí, takže by bambus byl ve stínu (s dostatkem rozptýleného světla). Na zimu bych měla možnost ho zazimovat ve světlé místnosti (5-10st). Chtěla bych se zeptat, zda by na takové stanoviště byl vůbec nějaký bambus vhodný (z uvedených článků bych myslela, že např.Fargesia nitida?), případně jaký druh byste mi doporučili? Eventuálně teda i jinou rostlinu než bambus? A je vhodnější pořídit samozavlažovací květináč (např. pro odtok vody...)? Děkuji

45

Re: Dotazy nováčků

Osobně nemám dobré zkušenosti z pěstováním bambusu v květináči - nádobě. proto Vám neporadím.

46

Re: Dotazy nováčků

Dobrý den,
chci si pořídit bambusy phyllostachys aureosulcata Spectabilis a bissetii  na zakrytí výhledu na sousední patrovou bytovku.Zasadil bych je k  2,5m vysokému betonovému plotu asi tak 80cm od něj.Pás bambusů bude dlouhý 12m a šířka tak 1,5m.A tak mě zajímá,pokud se bude bambusům dařit a vyrostou do výšky cca 6m ,nehrozí při velkém větru a "opření se" bambusů o plot jeho vyvrácení?Máte prosím někdo podobnou zkušenost?
Předem děkuji za odpověď!

47

Re: Dotazy nováčků

Vyvracení ne. Ale odírat se o tu zeď budou určitě.

48 Naposledy upravil: Jirka (23.08.2020 21:21:55)

Re: Dotazy nováčků

Plotu bambus neublíží. Jen si uvědomit, že když naroste do své výšky cca 7m, tak bude sousední pozemek stínit a hlavně bude z bambusu padat větší množství listí i přes plot. Sousedé asi nebudou nadšení. Jinak  Phyllostachys aureosulcata spectabilis je držák a jeden z nejpěknějších bambusů. Uvedený prostor po pěstování je velkorysí.