49

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

zdenek napsal:

Mně se za těch asi 5 let co atrovaginatu mám zlomila dvě stébla. Jedno hned první rok po výsadbě se během růstu ohnulo tak jak taky popisujete. Druhé se zničehonic zlomilo letos zjara, možná byl silný vítr, ale nebyl jsem u toho.
Letos mně atrovaginata jako jediný z mých bambusů dělá radost, má mnohem silnější a delší stébla než loni. Jsou dost blízko sebe tak jsem je asi ve třech metrech pro jistotu volně svázal k sobě, aby se vzájemně podporovala. Zatím to vypadá dobře, akorát jedno, které už pouští větve, má ohnutý vrchol asi o 45 stupňů. Nebýt uvázané, tak nevím, jestli by se nezlomilo.
Bambus mám z bambusária v Tróji, tak předpokládám, že se jednalo o kvalitní sazenici.

Dvě stébla za pět let jsou přirozené ztráty... Já jsem rád, když jich vyvazováním zachráním polovinu každý rok.

Bylo by možné nahrát sem nějaké fotky tvé atrovaginaty?

50

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Stejně jako moje nešťastná atrovaginata se letos začala ohýbat i nigra. Ta by ale měla být vegetativně množená.
Takže buď (jak už zde psal wufeng) nevhodná půda nebo jsem si to způsobil sám namulčováním bambusů jehličnatou štěpkou.
Jiné vysvětlení už nemám...

Phy_nigra_2017_02.jpg

K mé velké radosti všechny druhy tuto tuhou zimu přežily. Je zajímavé, že loňská stébla se olisťují, ale starší většinou umrzla nad výšku sněhové pokrývky.

51

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Zajímavé, možná fakt něco chybí v půdě. Je to záhada. Hnojíš?

52

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

wufeng napsal:

Zajímavé, možná fakt něco chybí v půdě. Je to záhada. Hnojíš?

Loni i letos hnojím výhradně granulovaným hnojem. 2x na jaře (Březen a Květen-Červen) v doporučených dávkách, na podzim draselnou solí (K2O).

53

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Tak snad ještě nahradit ten mulč z jehličnanů, možná jim z něj něco nevyhovuje.

54

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Kolik procent se takhle zlomí? Pár procent je v pohodě.

55

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Jirka napsal:

Kolik procent se takhle zlomí? Pár procent je v pohodě.

Nigra to letos udělala poprvé a vyhnala jen tři silnější stébla, takže nemohu soudit.
Atrovaginata takto zlobí každoročně v období nejrychlejšího růstu za příznivých podmínek, min. 90% stébel postižených.
Když je horší počasí, výhonky rostou pomaleji nebo později, stačí vyzrávat a už se jich tolik neohýbá.
Je to tu už vícekrát popsáno i nafoceno.

56

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Holt máš nejspíš nějakou vadnou rostlinu.

Možná bych to řešil radikálně a pořídil si novou rostlinu.

Pokud hnojíš, rostlina má dostatek vody, tak nic jiného nepotřebuje a na kvalitu půdy taky není náročná.

Nic víc se s bambusem dělat nedá.

Pouze v pozdější fázi odstranujěš slabší stébla, protože rostlina jich stejně několik přestane vyživovat.

57

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Opět letos i moje nově vysazená Phyllostachys atrovaginata v jiné lokalitě roste v pohodě. U některých sazenic teprve lezou výhonky, u jiných už mají 2 metry, z těch vyšších se zatím neohýbá žádný.

Ještě mě napadlo, jestli není možné, že u těch tvých rostlin dochází k přemokření. Pokud tam máš jílovitou půdu a vylepšíl jsi jí jen kolem rostlin. Tak možná z toho je "jedna velká vana" v které může občas stát voda.

Phyllostachys atrovaginata nové výhonky.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

58

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

To vypadá na pořádný klacek

59

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Úplně malý nebude, ale ona dost klame tělem. Má v začátcích mohutné stébelné pochvy, ale když se vytáhne a pak opadají, vyloupne se z nich tenčí stéblo než bych si přál. smile

60

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Tak letos poprvé se nic nezlomilo, neohnulo. (Kromě dvou konců, na které v měkkém stadiu nejspíš sedli vrabci.)
Důvody? Možná letos tolik nefoukalo. Nebo už je bambus větší, silnější, má dostatek živin. Nevím. Každopádně se nezlobím.

Ale z mnou pěstovaných bambusů byl u atrovaginaty letos zdaleka nejslabší přírůstek. Málo stébel a nejsou ani silnější ani vyšší než ta loňská.