37 Naposledy upravil: davor (17.06.2016 18:40:57)

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Letos už u atrovaginaty výškový rekord nečekám. Dopoledne se prohnala vichřice, výhonky nad 2m všechny zlomené, do 2m ohnuté (již zde řešené gumovatění), do 1m zatím v pořádku, snad v létě doženou ty ztráty, tloušťkou už ale ne...

Všechny ostatní bambusy bez poškození větrem (aureosulcaty, nigra, Fargesie)

rostlina pravděpodobně laboratorně množená (dle zdroje a vzhledu při koupi)
lámou se a ohýbají ty nejnadějnější, nejsilnější a nejrychleji rostoucí stébla
odstranění spodních větví na toto nemá vliv (cca 5pater, hydrostatický tlak apod...)
tmavězelených spodních partií se tento jev netýká (vyzrálé pletivo)
stejně se chovají rozvíjející se větve

ohyb

ohyb_det

38

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Prolez jsem svoje rostliny a žádné lámání jsem nezaznamenal. Co je však evidentní, je jiná barva mých nových výhonů, oproti zlomeným na fotkách od Davora. Přikládám fotky nových stébel, jsou výrazně tmavší, na omak pevná. Bohužel mi zas svítilo slunce, tak jsem je fotil zastíněné, ale snad je to na nich vidět.

Nemyslím, že problém bude mechanický. (Vítr, ptáci atd.) Spíš bych opět podezíral buď genetický původ sazenice, nebo máte smůlu na složení půdy, která jim možná nevyhovuje.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

39 Naposledy upravil: davor (20.06.2016 19:28:20)

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Stejné stéblo po třech dnech, narovnané a vyvázané k tyčce. Tmavne a již udrží svou váhu.

atrovaginata ohnuté stéblo

Barva letošních výhonků:

barva výhonků

Barva letošních stébel:

barva stébel

Do této lámací fáze se atrovaginata dostavá jen na cca týden či dva v roce, při dosažení 2/3 výšky a vývinu větví, zrovna když je to nejmíň třeba...

Neměl jsem to srdce ji zkusit letos vůbec nehnojit, nepřeháním to však. Tento rok sypu výhradně granulovaný hnůj.
Výhonky mají o min 1/3 větší průměr než loni.

Dotaz na zde přítomné pěstitele:
Zajímalo by mne, zda mají nová stébla vegetativně množených atrovaginat při opadu pochev stejnou barvu po celé délce internodia, popř. jsou pod pochvou světlejší a tmavnou až za nějaký čas? Je nějaký rozdíl ve zbarvení mezi spodní a vrchní částí nového stébla, popř. rostoucích větví?

S největší pravděpodobností to bude tím způsobem množení sazenice. Nevyhovující půda se mi nezdá, když pak roste normálně? I když třeba aureosulcaty se u mne barví až do temně ruda, ale to bude sluncem.

40

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

davor napsal:

Dotaz na zde přítomné pěstitele:
Zajímalo by mne, zda mají nová stébla vegetativně množených atrovaginat při opadu pochev stejnou barvu po celé délce internodia, popř. jsou pod pochvou světlejší a tmavnou až za nějaký čas? Je nějaký rozdíl ve zbarvení mezi spodní a vrchní částí nového stébla, popř. rostoucích větví?

S největší pravděpodobností to bude tím způsobem množení sazenice. Nevyhovující půda se mi nezdá, když pak roste normálně? I když třeba aureosulcaty se u mne barví až do temně ruda, ale to bude sluncem.

Okoukl jsem to na dvou zahradách a stébla jsou tmavě zelená po celé délce, nejsou pod pochvou světlá. Když pochva odpadne, není rozdíl v barvě znatelný. Mají výrazně jinou (tmavší) barvu, než jak vidím na tvých fotkách.

41

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Lámací atrovaginata se rozhodla pustit šťávu do pár stagnujících výhonků, teď už mají přes 2m, jsou stále obalené pochvami. Jsem zvědavý, jak dopadnou při dalším růstu.

Jaký je vývoj jinde? (Orangutan, zdenek, Jixm, kubaguma, Vanjos a další stejně "postižení"...)

42

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

u mě maj zatim tak dva a půl metru a  nic se neláme.

43

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Mně vítr letos ohnul zatím jen tři výhony z asi 15. Nezlomily se, jsou uprostřed trsu, rostou dál... Atrovaginata je u mě jediný bambus, kterému se výhony lámou.
Velkou škodu to tentokrát nenadělalo i proto, že výhony nejsou moc silné. Některé výhonky dosahují výšky loňských stébel, ale už je nepřerostou. Je to kolem 4,5 m maximálně (a nejvýš kolem 2.5 cm v průměru), což mi po osmi letech nepřijde nijak moc. To moje alpina měla už po 4 nebo 5 letech. Ale aspoň je atrovaginata (narozdíl od alpiny) naprosto dokonale olistěná, celá zelená.

Celkově slabý rok. Uvidíme, jestli letošní zatím příznivé počasí (vlhko, teplo) podpoří růst rhizomů a tvorbu nových pupenů pod zemí. Hlavně, ať nepřijde suchá mrazivá zima.

44

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

u mě taky atrovaginata přežila zimu bez poškození ani lístek suchej.

45

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Ahoj,u mě atrovaginata ma asi5 vyhonu a nejvetsi 2,5m.sazenice z minuliho roku.největsi radost mě děla nigra zatim 4,5m ,ale jen 18mm tlusty stebla. biseti jede jak drak,mam ho asi tri roky a zabira cca 4 m2 vyska okolo3,5m.Docela mě prekvapila rubromarginata patnact stebel cca2,5m zatim v pochvach.

46

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

davor napsal:

Lámací atrovaginata se rozhodla pustit šťávu do pár stagnujících výhonků, teď už mají přes 2m, jsou stále obalené pochvami. Jsem zvědavý, jak dopadnou při dalším růstu.

Žádná změna, dorostly 2.5m a ohnul se vrchol stébla.

47

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Po noční bouřce s kroupami 5.7.2016 jsem ráno našel další zlomené stéblo. Tentokrát uvnitř trsu, zlomené v polovině internodia, cca 1.5m nad zemí.

Jak zde již psal Orangutan, mám k ní také citový vztah, ale zřejmě nezbývá jiná možnost, než ji nadále pěstovat jako nízký živý plot nebo, až se poštěstí, vyměnit za vegetativní odkopek.

48

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Mně se za těch asi 5 let co atrovaginatu mám zlomila dvě stébla. Jedno hned první rok po výsadbě se během růstu ohnulo tak jak taky popisujete. Druhé se zničehonic zlomilo letos zjara, možná byl silný vítr, ale nebyl jsem u toho.
Letos mně atrovaginata jako jediný z mých bambusů dělá radost, má mnohem silnější a delší stébla než loni. Jsou dost blízko sebe tak jsem je asi ve třech metrech pro jistotu volně svázal k sobě, aby se vzájemně podporovala. Zatím to vypadá dobře, akorát jedno, které už pouští větve, má ohnutý vrchol asi o 45 stupňů. Nebýt uvázané, tak nevím, jestli by se nezlomilo.
Bambus mám z bambusária v Tróji, tak předpokládám, že se jednalo o kvalitní sazenici.