25

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Chodím teď pravidelně kontrolovat nová stébla a zatím musím říct, že se vyvíjí normálně a k žádnému lámání nedochází. V čem jsem našel rozdíl je v barvě nových výhonků. Zatímco ty lámavé na fotkách, které poslal davor, mají světle zelenou barvu, moje výhony jsou tmavé. Nevím jestli to něco znamená, ale rozdíl je velký.

26

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

U mě jsou výhonky zatím max. 1 metr vysoké. Až budou v té "lámací" fázi, ozvu se, případně vyfotím.

27

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

wufeng napsal:

Chodím teď pravidelně kontrolovat nová stébla a zatím musím říct, že se vyvíjí normálně a k žádnému lámání nedochází. V čem jsem našel rozdíl je v barvě nových výhonků. Zatímco ty lámavé na fotkách, které poslal davor, mají světle zelenou barvu, moje výhony jsou tmavé. Nevím jestli to něco znamená, ale rozdíl je velký.

Přesně tak. Lámou se/ohýbají jen nejrychleji rostoucí stébla a jsou světle zelená. Ty pomaleji rostoucí, déle obalená pochvami, než odpadnou při vývoji větví, mají už tmavězelenou barvu, od pohledu vypadají pevnější a ani při aktuální výšce 2m nemají tento problém. To první ohnuté stéblo skoro k zemi, ale včas vyvázané, vypadá teď takto: Ztmavlo, zesílilo, ale už zůstane pokřivené.

Phyllostachys-atrovaginata-lamani-stebel-davor-2015-05.jpg, 71kB

28

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Pokud se to týká pouze těch nejrychleji rostoucích stébel, nemůže být problém v nesprávném hnojení? Moc dusíku? Jenom střílím..

29

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Tak letos se to zatím obešlo beze ztrát. Po dost silných poryvech větru z úterka na středu se zlomilo jen jedno slabší stéblo a jeden tlustší stonek v místě, kde byl předtím téměř přehryzán plži, takže to se nepočítá. Hurá. Finální výška těch nejvyšších je letos 5 m a síla 3 cm.

30

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Josef Knap napsal:

Mám na to svůj laický názor: Méně hnojit dusíkem a spíše přidat draslík a vůbec - existují nějaká hnojiva z kterých by bambus mohl přijímat KŘEMÍK? Možná Fred Vaupel by uměl poradit, když má své bambusy ve větrném severním Německu ...

degroeneprins.nl doporučuje jako zdroj křemíku snadno vstřebatelný pro rostliny lávový prášek.
(Lava powder is very rich in silicon, amongst other substances, in a form suitable for easy consumption by plants.)
Láva obsahuje různé množství SiO2. Netuším ale, jestli má na mysli mletou lávu, popř. zda je něco takového u nás k dostání...

31

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Cau problem aspon u mna boli vtaci. U velkej rastline to uz nehrozi a tak isto ani u inych druhoch bambusov som to neodpozoroval

32

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

trencin napsal:

Cau problem aspon u mna boli vtaci. U velkej rastline to uz nehrozi a tak isto ani u inych druhoch bambusov som to neodpozoroval

Tato možnost mě nenapadla. Připadá mi však nepravděpodobná, dosednuvší pták by asi stéblo nalomil/mechanicky poškodil. Ony ty výhonky vypadaly, jako by nad kolénkem pletivo "zgumovatělo". Ale vše je možné...
Zatím jsem rozhodnut, již dobře zakořeněnou Atrovaginatu příští rok vůbec nehnojit. Pak snad budu chytřejší, zda to je meristémem, nadmírou živin, tlakem vody v rychle se rozvíjejících stéblech, brzkým odřezáním spodních větví, ptáky, či něčím jiným...

33

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Máte někdo nějaké nové poznatky? Lámou se stébla, nebo letos vše OK?

34

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Minulý týden jsem přišel o jeden z nejtlustších výhonků u atrovaginaty. Ve výšce 1.8m byl zlomený vrcholek. Tentokrát ne ohnutý, ale mechanicky zlomený v kolénku, takže vinu dávám spíše těm ptákům. Preventivně jsem začal vyvazovat, další škody zatím žádné. Snad ještě některý doroste 3m...

Phyllostachys atrovaginata zlomený výhon

35

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Mě se také pár stébel při větru zlomilo (asi 3), tak jsem je ufiknul. Jedno mám nahoře ve 3,5 metrech ohlé na 90°a roste dál, loni toho ale mnohem více měl jsem plno zohýbaných a zlomených výhonů. Čím to je že jsou čerstvé výhony tak měkké nevím, ale letos jsem dost hnojil splepičincem.

36

Re: Phyl. atrovaginata - lámání stébel - poraďte, prosím

Zdravím,

Tak jsem se teď koukal na Ph. atrovaginatu a snad všechny nové výhony co vyrostly do větší výšky jsou nahoře buď zlomené nebo ohnuté :-( To mi žádný jiný bambus nedělá... a jestli tak je to jedno stéblo z mnoha... Nevím čím to je a docela mě to mrzí :-) Těžko se to dá "svést" na ptáky nebo na vítr, i když tady fučí dost a ptákům se u nás taky líbí :-) Jako by jim v určité fázi došla "energie" a místo toho, aby přestaly růst, tak se buď zlomí, nebo změknou a ohnou se.