25

Re: Rozrastanie bambusu

Mrkni sem:

http://forum.bambusy.info/topic/271/200 … ra/page/4/

Jirka s úspěchem používá Penefol 950.

26

Re: Rozrastanie bambusu

wufeng napsal:

Mrkni sem:

http://forum.bambusy.info/topic/271/200 … ra/page/4/

Jirka s úspěchem používá Penefol 950.

Wufengu i Davore, díky. Pro Aureosulcatu bude asi stačit a zkusím ten Penefol 950. Letos jsem pořídil i Spectabilis, tak časem uvidím, zda to bude stačit i na něj smile

27

Re: Rozrastanie bambusu

Kup si 1mm silnou a na výšku 1,4m a pak to řízni pilkou na půl.
Tak před 7-8lety jsem zakopal uvedenou fólii ke skalce, aby mi tam neprorůstal Phyll. aure. spetabilis a dodnes tím nic neprorostlo.
Jinak kompletně zakopanou zábranu kolem několika sazenic mám 2 rokem a zatím v pohodě. Co to udělá za několik let až se prostor zaplní, teprve uvidím.

28

Re: Rozrastanie bambusu

Jirka napsal:

Kup si 1mm silnou a na výšku 1,4m a pak to řízni pilkou na půl.
Tak před 7-8lety jsem zakopal uvedenou fólii ke skalce, aby mi tam neprorůstal Phyll. aure. spetabilis a dodnes tím nic neprorostlo.
Jinak kompletně zakopanou zábranu kolem několika sazenic mám 2 rokem a zatím v pohodě. Co to udělá za několik let až se prostor zaplní, teprve uvidím.

Zjistil jsem, že to vyrábí nějaký podnik v Brně. Ty to kupuješ přímo u nich? Chtěl jsem jí zkusit a koupit pár metrů v Praze a okolí a je s tím dost problém. Nikdo to nemá na skladě, pár firem je ochotno to za platbu předem dovést. Když nechce člověk celou roli, za říznutí chtějí asi 300,-. Uvítal bych nějaký tip, kde se dá koupit.

29

Re: Rozrastanie bambusu

Zakopal jsem si poprvé v roce 2008,folii  Durofol,to bylo prvních 25 metrů výkopu...Potom ještě 2009 a 2011  ,taky přes dvacet metrů.Moje zkušenosti jsou prozatím dobré-nevypadá,že by někde podlezl,ale přeskočí běžně a je schopen rychle zakořenit,zvláště v špatně přístupných houštinách u plotů a tam ,kde běžně nechodíš a je tam listí,mulč....
     Taky bych upozornil,že největší stébla jsou většinou na okrajích u fólie a jak se snaží najít prostor je porost u fólie hustý,stébla jsou jedno na druhém.
      Folii jsem kupoval ve Fatra Napajedla,což byl v té době výrobce.Nikdo se se mnou nechtěl bavit,podmiňovali to množstevním odběrem.Nakonec jsem ji zakoupil přes jednoho známého,který to vzal na svoji firmu.Jednalo se o rozměr 130cm a fólie se musela řezat na polovinu.
      Po devíti letech v zemi je naprosto stejná jako původně,ani okraj,který jsem nechal podle možnosti asi 5 cm nad zemí  zatím nevykazuje žádné změny.

30 Naposledy upravil: Jirka (09.06.2016 03:41:57)

Re: Rozrastanie bambusu

Koupil jsem tady

http://www.svetplastu.cz/hydroizolacni- … rna.p.aspx

Byl tam poplatek 200 Kč za řezání na míru. Vzal bych celou rolu, ale najednou je to dost peněz.
Vyzvednul jsem si ji osobně v Brně - bylo to pro mě levnější, než si ji nechat poslat.

Jinak před tím jsem bral u Rézla rolu 50m  a byl tam právě štítek, že se jedná o PENEFOl 950, jen výška byla 65 cm.
Nejspíš to měl na zakázku, protože tuhle výšku nemají, proto jsem bral výšku 1,4m a řízl na půl.

31

Re: Rozrastanie bambusu

Jirko řeže se to jednoduše? A jakou tloušťku používáš?

Přemýšlím o folii nejen pro bambusy, ale kolem celého pozemku proti krtkům, hrabošům apod. Má s tím někdo zkušenost, jak hluboko se už havěť nepohybuje? Případně stalo se někomu že by tu folii něco prokousalo?

32

Re: Rozrastanie bambusu

Ruční pilkou to šlo dobře. Krtek je !svině! ten to určitě podleze. Občas mě zlobí na zahradě. Zatím mi to nikdo neprokousal.

33

Re: Rozrastanie bambusu

Jarek napsal:

Jirko řeže se to jednoduše? A jakou tloušťku používáš?

Přemýšlím o folii nejen pro bambusy, ale kolem celého pozemku proti krtkům, hrabošům apod. Má s tím někdo zkušenost, jak hluboko se už havěť nepohybuje? Případně stalo se někomu že by tu folii něco prokousalo?

Mě hryzec vleze i do květináče, takže mu asi nebude dělat problém přelézt folii...

34

Re: Rozrastanie bambusu

Nestálo by za zvážení, popř. má někdo osobní zkušenost s jakostí materiálu?

Proč kupovat Penefol 950 (HDPE, hustota 950kg/m3) dejme tomu tloušťky 1mm, když za stejnou cenu je Penefol 500 (jen LDPE, hustota 500kg/m3), ale silná 2mm!

Obě musí být chráněny před UV zářením. Na stránkách Lithoplastu výslovně uvádějí jako protikořenovou bariéru už Penefol 750, který je také z LDPE.

Opravdu bude mít hustota materiálu té fólie nějaký podstatný vliv na to, jestli ji rhizom prorazí? Třeba při té tloušťce 2mm?

Další věc je spojení konců. Někde na fotkách jsem si všimnul, že Jirka je má jen přeložené a sešroubované. I když je pravda, že když něco uteče přes takový spoj nebo vrchem, snadno se odryje. Asi bude jistější je zafalcovat a pak sešroubovat nebo přímo svařit.

35 Naposledy upravil: Jirka (09.06.2016 21:02:10)

Re: Rozrastanie bambusu

Osobně jsem se rozhodl pro Penefol 950 pro jeho tuhost a pevnost. Zakopal jsem cca 80m a pevně věřím, že vydrží a síla 1mm u této fólie postačí. Z důvodu, že je zábrana v zemi, tak neřeším UV stabilitu. Jelikož se uvedená fólie používá i na skládkách, tak je pro mé bambusy dostatečná. Jinak mám v plánu postupně ještě zakopat pár dalších desítek metrů. Je fakt, že  u těch 80m mi asi 3m uteklo a je asi 1cm venku, ale již teď je to zapadané listím, které tam dělá mulč.

Nikoho nenutím tuto zábranu používat, že ji používám já, je mé rozhodnutí.

Pokud někdo použije jinou zábranu, tak se rád o kvalitě zábrany s každým pobavím za 5-10 let a pak se ukáže, která je lepší.

Je fakt, že bez zábran, již nemohu rostliny pěstovat, takže doufám, že jsem se rozhodl správně, protože to znovu zakopávat by se mi nechtělo. (také to něco stálo)

Zábranu jsem začal používat, protože mi bambusy začali dělat pěknou paseku. Nové výhonky se začali objevovat 5-6m od místa, kde jsem rostlinu pěstoval. Každý kdo pěstuje více rostlin ví, že rýčem se dá uhlídat 1-3 rostliny, ale pokud je máš na Xmetrech, tak je to pěkná makačka. V počátcích mého pěstování bambusů, jsem byl více nadšenec než informován a bambus sadil v blízkosti plotu, nebo blízko sebe a to se mi také nevyplatilo. Ty 3 metry bambus lehce překonal a byl u sousedů.  Někde to holt řeším zábranou a někde jsem rostlinu vykopal a změnil její místo.

Jinak bambusy pěstuji od roku 2005. Proto se pořád považuji  jen za začátečníka a nadšence. Pořád se dozvídám něco nového a pořád se učím a někdy se nestačím divit.

36

Re: Rozrastanie bambusu

Prakticky to vyzkoušené nemám. V zahraničí všichni používají HDPE. Myslím, že je to hlavně kvůli tvrdosti. Pokud jsem to dobře pochopil LDPE ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyethyl … u_hustotou ) je měkčí, takže i při větší tloušťce pravděpodobně neodolá ostré tvrdé špičce nového rhizomu. To, že na stránkách výrobce píšou, že odolá kořenům, neznamená, že vydrží proti rhizomům. Sám si tedy myslím, že za stejné peníze je lepší použít slabší HDPE, než tlustší LDPE.