1 Naposledy upravil: topvideo (21.10.2015 09:38:58)

Téma: Rozrastanie bambusu

Som tu nový, úplný laik, páčia sa nám bambusové záhony a ideme s mm taký zakladať. Nakúpili sme sadenice druhu Fargesia robusta Pingwu a Fargesia scabrida Asian Wonder, ktoré sú v kontajneroch cca 12 cm priemer.
Zemina na pozemku je dosť ílovitá, málo vodopriepustná. Ako zlepšiť pôdu a do čoho sadiť tieto nové rastlinky?
Moja druhá otázka: Je nutné u týchto druhov zamedziť nejakou fóliou prerastaniu k susedovi, nakoľko bambusy chceme zasadiť k betónovému plotu do priestoru 9x 1 meter? Podarilo sa nám zakúpiť 12 sadeníc. Je to postačujúce na takú plochu? V akých odstupoch ich treba najlepšie zasadiť? Sú vôbec tieto druhy fargesií "invazívne"? Tvoria oddenky /dúfam, že správny výraz/?
Som vďačný za každú radu.

2

Re: Rozrastanie bambusu

Ahoj.
1.  12 sazenic na 9m je v pohodě a stačí. Na Fargesii nepotřebuješ žádnou fólii, bambus roste trsovitě a oddenky nevybíhají.
2. Na místo bych navezl několik koleček kompostu a celé to proryl a kompost pořádně promíchal s tou jílovitou půdou. Pokud nemáš kompost, tak sežeň třeba slámu a promíchej s tím jílem, abys půdu odlehčil.

3

Re: Rozrastanie bambusu

Moc ďakujem, dnes to pripravím...kompost síce nemám, ale niečo kúpim. Je vhodné primiešať aj trocha piesku, štrku?

4

Re: Rozrastanie bambusu

Pokud tam dáš trochu hrubšího písku, tak zlepšíš propustnost. Jílovitou půdě tím neublížíš, ale nepřežeň to.

5

Re: Rozrastanie bambusu

Doporučil bych ještě přidat, zejména u kořenů sazenic rašelinový substrát. Zřejmě půjde o meristémově množené bambusy, tak snad porostou dobře. Do jaké lokality půjdou? Nejde o moc zimovzdorné druhy, takže do chladnější lokality bych je jako plot nevysazoval.

6

Re: Rozrastanie bambusu

184 m.n.m Stredné ponitrie, u nás sú "normálne" zimy, substrát pridám samozrejme pri sadení, len čakám, aby prešli tie dažde... Nie je neskoro na konci októbra-října?

7

Re: Rozrastanie bambusu

Už je dost pozdě, ale asi bude lepší je dát do země, než je držet do jara v kontejnerech. Kdyby měly přijít větší mrazy, radši bych je přikryl. Mulč ke kořenům bych dal určitě.

8

Re: Rozrastanie bambusu

Niektoré rastliny sú cca 40-50 cm vysoké. Mám ich celé zakryť? Alebo môžu trčať spod tej prikrývky? Ten mulč ku koreňom máš na mysli do zeme alebo zhora na zeminu?

9

Re: Rozrastanie bambusu

Zasadit a nahoru kolem rostliny dát mulč. Listí, posekanou trávu apod. Rostliny nechat odkryté, akorát kdyby měly udeřit silné mrazy, celé bych je přikryl, než mrazy pominou.

10

Re: Rozrastanie bambusu

zaslal topvideo: nová výsadba

PunBB bbcode test

11

Re: Rozrastanie bambusu

@topvideo: jak je široká ta ulička? Budu mít taky nudli kolem domu, tak pro představu..

12 Naposledy upravil: topvideo (22.10.2015 09:28:41)

Re: Rozrastanie bambusu

180 cm, plot je na mojom pozemku, zákon stanovuje, že stavba musí byť osadená 2 m od hranice pozemku, niečo ubralo ešte zateplenie fasádnym EPS 10 cm