49

Re: Začala rašit stébla

Dnes ráno byl přízemní mrazík, tak jsem zvědavý na škody, které napáchal. Jine rostliny jsou totiš viditelně mrazem poškozené.

50 Naposledy upravil: Tomanek (22.05.2012 19:30:38)

Re: Začala rašit stébla

Tak snad uz to zacina. Dnes rano jsem konecne objevil nekolik vyhonku meho Phyllostachys viridiglaucescens a dalsi se stale objevuji. Sice se me zdaji nejake slabsi ale uvidime. Mam uz odstrihat omrznute suche stebla, ktera se znovu neolistuji? Nebo radeji jeste pockat, jak zde bylo psano?

51

Re: Začala rašit stébla

U mě mráz skosil většinu výhonků.A samozřejmě  co zůstaly jsou ty nejslabší.Takže humilis,bisseti,arcana a slušné tyče hlavně u propingua.Bohužel, letošní sezona je propadák.Další druhy ještě neraší nebo jsou v mulči sotva vidět.
Jinak čtvrteční mrazík spálil listí u katalp,paulownie a lliodendronu.Taky spousta dalších rostlin je na mojí zahradě poškozená.

52

Re: Začala rašit stébla

Zdravím
Zdá sa že včera môj trojročný p. viridiglaucescens dosiahol konečnú výšku okolo 3,2 m čo je asi o 1 m viac ako mal minulý rok. Na počudovanie prežil veľmi dobre zimu, mal uschnutých  len pár listov a možno pomohlo že som ho polial aj v zime napriek tomu že mrzlo ale už bolo tak sucho že som sa na to nemohol pozerať. P. aureosulcata a spectabilis ktoré mi dal  tisoy  minulý rok na jar za čo som mu vďačný stratili v zime všetky listy  ale už aj tie majú množstvo nových stebiel a zdá sa že sa im darí, problém ale je že keď tu tak strašne fučalo tak pár tých tenkých stebiel sa polámalo a aby toho nebolo dosť následne prišli ešte mrazy a pár bočných konárikov omrzlo. A ešte ďalšou vecou je že sú bambusy podryté krtmi už som ich od tade vyhodil štyroch, dúfamže tam nebudú aj nejaké hlodavce. Chcel by som sa ešte opýtať či je normálne že sa mi p- viridiglaucesens drží viac menej v trse.

53

Re: Začala rašit stébla

S tím P. viridiglaucescens to je zajímavé, můj se totiž také drží v trsu. Každý rok pustí spoustu horizontálních slabších výhonů, které se po půl metru stočí vzhůru a rozvětví a které stříhám, protože to nevypadá pěkně. Jinak má jen tenká stébla do výšky max. 1,5m.  Normální stébla vysoká zhruba 2-2,5m pustil jen první rok a to ho mám dobrých 8 let. Průměr rostliny při zemi je po těch letech asi 3/4 metru.
Podle pana Kocourka se jedná o druh, který se před těmi 8 lety zdál perspektivní, ale který se ukázal jako nevhodný pro naše končiny.

54

Re: Začala rašit stébla

Tak muj Phyllostachys viridiglaucescens je z "hajku" o soucasnych rozmerech cca 20x15m, vysce min 7 metru a stari cca15-20roku. Ja sam ho pestuji 4roky. Me minulorocni vyhonky jsou nad 5m. I me roste "trsovite" a za ty 4 roky se rozprostrel v korenove bariere 3x0,7m. Ale tak spatne dopadl az po teto zime. Pritom uz "zazil"  vetsi mraz ale neomrzl. Myslim si, ze je to nasledek neobvykleho prubehu posledni zimy.

55

Re: Začala rašit stébla

To je ta jihovýchodní Morava, ne aby tě napadlo jako mě, ženit se do Čech smile.
Ten můj P. viridiglaucescens je strašně hustý, tak by mě docela zajímalo, co se děje pod zemí, jestli je tam vůbec ještě místo na to, aby pustil pořádný výhon. Další otázka je, proč se chce šířit do okolí jen těmi horizontálními nadzemními výhony, spíš mě to připadá jako kořeny, kterým se z nějakého důvodu nelíbilo v zemi. Zkoušel jsem je i nasměrovat dolů a zahrnout zemí, ale nikdy z toho nic nebylo, tak už je jen stříhám.

56

Re: Začala rašit stébla

Môj p. viridiglaucescens mám s poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Rastliny ktoré sú tam vysadené možno 5 rokov, neviem presne ale keď som tam chodil tak som ich registroval ešte ako asi 1 metrové rastliny tak majú podľa mňa aj cez 4 metre a priemer stebiel okolo 3 cm. Po zime boli takmer nepoškodené. Silno pochybujem že ich tam niekto hnojí a nejak často polieva alebo chráni pred zimou. Tam sa pomerne dosť rýchlo rozrástol do strán a šikmé steblá ktoré mi občas vyrastú doma som tam nevidel. Tak premýšľam či tie šikmé steblá, trsovitý rast a citlivosť na mráz nespôsobuje to naše časté zavlažovanie a hnojenie, pretože ja keď polievam a hnojím tak hnojím hlavne do stredu rastliny kde má aj mulč, okolo je už trávnik. Keby som bol bambus tiež by som radšej ostal tam kde mám najviac vody a živín, čiže v trse a plytko pod zemou, a čo sa týka tých šikmých stebiel tak si myslím že každá rastlina sa ťahá za vodou a keďže stále polievam z vrchu tak nemá dôvod ísť hlbšie do zeme a preto možno občas nejaký ten koreň vyjde nad zem a vytvorí sa z neho horizontálne steblo. Vidieť to aj bežne v záhrade keď rastliny často polievam tak majú koreňový systém sústredný pri povrchu pôdy, ak rastliny takmer nepolievam tak zo začiatku síce zaostávajú v raste ale pustia koreň hlboko do pôdy a odtiaľ si potom tú vodu čerpajú a netrpia potom tak pri výkyvoch počasia Keď som presádzal 2 ročný p. viridiglaucescens všimol som si že korene vôbec nešli do hĺbky ale práveže skôr naopak tak sa zamýšľam či práve to nie je dôvod prečo u niekoho tak zle znáša zimu lebo keď má koreň sústredený v horných 30 cm pôdy tak na slovensku pôda do takejto hĺbky bežne premŕza. Ja napríklad ako náhle dorastú nové steblá obmedzujem zavlažovanie aj hnojenie.

57

Re: Začala rašit stébla

To je zajímavá myšlenka, vlastně něco podobného už tady v nějaké diskuzi zaznělo. Asi letos ten svůj Phyllostachys zkusím trochu potrápit a uvidíme.

58

Re: Začala rašit stébla

Můžete ho zkusit potrápit, ale moc nevěřím, že to nějak výrazně zabere. Svůj jsem odklidil do nehostinné zahrady, kde ho "trápím" už dlouhá léta. Prakticky ho nehnojím, nezalévám. Drží se v trsu, výška cca. 2 metry, často umrzá.

Kořenění do hloubky, si myslím, sucho nepodpoří. Bambusy koření mělce (až na pár vyjímek) a kdy jsem vypozoroval že jdou do hloubky, je akorát při nedostatku prostoru. Pokud vyplní vymezený prostor mají snahu při hledání nového prostoru, zajet i hlouběji.

To, že nám trsnatí bych si spíš vysvětlil nedostatkem tepla a kratší vegetační dobou. Mohl by to být podobný jev, jako třeba u Phyllostachys aurea, který u nás trsnatí, ale v teplých zemích je silně vybíhavý.

Já osobně ho moc rád nemám, nepřijde mi nijak zajímavý. Pokud by ho někdo chtěl, můžu ho v létě vykopat a darovat.

59

Re: Začala rašit stébla

trew napsal:

Tak premýšľam či tie šikmé steblá, trsovitý rast a citlivosť na mráz nespôsobuje to naše časté zavlažovanie a hnojenie, pretože ja keď polievam a hnojím tak hnojím hlavne do stredu rastliny kde má aj mulč, okolo je už trávnik. Keby som bol bambus tiež by som radšej ostal tam kde mám najviac vody a živín, čiže v trse a plytko pod zemou, a čo sa týka tých šikmých stebiel tak si myslím že každá rastlina sa ťahá za vodou a keďže stále polievam z vrchu tak nemá dôvod ísť hlbšie do zeme a preto možno občas nejaký ten koreň vyjde nad zem a vytvorí sa z neho horizontálne steblo.

Doporučil bych tento pokus udělat s nějakou formou Phyllostachys aureosulcata, nebo třeba Phyllostachys nuda, Phyllostachys bissetii. Nevěřím, že by zůstaly za těchto podmínek v trsu, naopak, mám opačnou zkušenost.

Pokud jde o vymrzání, tak již dlouho pozoruji u nejodolnějších druhů, že vybíhající výhony a nové části rostliny zimují lépe, než starší porost. Letos při téhle neobvyklé zimě se mi to potvrdilo u hodně druhů. Nejmarkantněji je to vidět u Phyllostachys bissetii. Mám ho rozrostlý na několika metrech. Sázel jsem dvě rostliny před několika lety, které se zapojily do porostu. Ta místa, kde byly vysazeny původní rostliny a byla hodně prorostlá kořeny a stébly, totálně vymrzla, přičemž novější porost je zelený.

Docela bych z toho vyvodil, že pěstování výběžkatých druhů ve fóliích na vymezeném prostoru, sníží po letech jejich schopnost přezimovat. Nutíme tím bambusy vlastně proti jejich přirozenosti růst na omezeném prostoru a poznamená je to na vitalitě. Nejvitálnější mi přijdou Phyllostachysy, když se nechají cestovat po zahradě. Některé druhy se mi takhle za léta posunuly o pár metrů a přijde mi, že jim to hodně svědčí.

O nových výhonech zatím ani radši nepíšu. Je to nejhorší rok co si pamatuji. Když něco už jede, tak výrazně slabší výhony a je jich málo, některé druhy zatím nic, začínám mít strach, že jsem o nějaké přišel. Ale třeba jen potřebují více času na vzpamatování a ještě vylezou.

60

Re: Začala rašit stébla

wufeng napsal:

Pokud jde o vymrzání, tak již dlouho pozoruji u nejodolnějších druhů, že vybíhající výhony a nové části rostliny zimují lépe, než starší porost. Letos při téhle neobvyklé zimě se mi to potvrdilo u hodně druhů. Nejmarkantněji je to vidět u Phyllostachys bissetii. Mám ho rozrostlý na několika metrech. Sázel jsem dvě rostliny před několika lety, které se zapojily do porostu. Ta místa, kde byly vysazeny původní rostliny a byla hodně prorostlá kořeny a stébly, totálně vymrzla, přičemž novější porost je zelený.

Přesně tak se letos chová můj P. nuda, kde nové výhonky lezou jen v nejmladší části rostliny. Možná by stálo za to starší porost vykopat a uvolnit tak místo pro zpětné šíření.