1

Téma: Začala rašit stébla

Tak v té současné bídě konečně nějaká povzbudivá zpráva :
Začala rašit stébla !!!
A to již včera v sobotu 24. března a hromadně u Bashania qingchengshanensis. Takže za týden doufám bude následována i stébly Bashania fargesii a Indocalamus latifolius Hopei, což jsou u mne tři nejranější bambusy. Fargesie nepěstuji.

Zdraví,
Josef  K n a p  z Čelákovic - na levém břehu řeky Labe cca 3km proti proudu od soutoku Labe s Jizerou

2

Re: Začala rašit stébla

U mě včera vyrazila Fargesia rufa.

3

Re: Začala rašit stébla

U mě to už taky začalo . První je  Fargesia murieliae , ta taky nejlépe přežila zimu ze všech mých bambusů . Cca 90% listů zůstalo živých .

4

Re: Začala rašit stébla

U mě venku zatím nic, ale mám samé Phyllostachys. CO mám sazenice a oddenky v květináčích vevnitř, tak nigra i bissetti už se ženou :-)

5

Re: Začala rašit stébla

Mam na terase ve velkem kontejneru Phyllostachys bissetti. Zasazeny vloni na jare, pres leto krasne vyrostl a nadelal silne koreny. Ted listy zatim drzi, ale jsou temer uschle, jen misty do zelene barvy, ale zatim nijak moc neopadavaji. Mate nekdo odhad kdy by mel zhruba vyrazit? Predpokladam, ze listy uz se nezmatori, tak asi budu cekat na nove vyhony... pokud nejake vyrazi. Je pravda, ze kdyby bambus umrzl uplne, ze listy uplne opadaji? Diky za nazor.

6

Re: Začala rašit stébla

Zdravím vespolek. Mám bambus Phyllostachys nigra, zasadil jsem ho loni na jaře a po této zimě mi zcela zhnědly listy. tak nevím jestli je ostříhat nebo ne. Poradíte mi prosím ?

7

Re: Začala rašit stébla

myfoks napsal:

Zdravím vespolek. Mám bambus Phyllostachys nigra, zasadil jsem ho loni na jaře a po této zimě mi zcela zhnědly listy. tak nevím jestli je ostříhat nebo ne. Poradíte mi prosím ?

Nestříhat, počkat jestli ze stébel vyrostou nové listy. Tady je to popsané: http://forum.bambusy.info/post/5346/#p5346 tongue

8

Re: Začala rašit stébla

lopaticka napsal:

Je pravda, ze kdyby bambus umrzl uplne, ze listy uplne opadaji? Diky za nazor.

Opadají, ale ne hned. Může to trvat i pár měsíců.


myfoks napsal:

Zdravím vespolek. Mám bambus Phyllostachys nigra, zasadil jsem ho loni na jaře a po této zimě mi zcela zhnědly listy. tak nevím jestli je ostříhat nebo ne. Poradíte mi prosím ?


Nevím v jaké ho máte lokalitě ale u Phyllostachys nigra v mojí zahradě se zdá, že co je nad zemí je zmrzlé.

Přesto nedoporučuji bambusy stříhat. Nepřijde mi, že by se tím ohrozila fotosyntéza (jak je uvedeno v linku), přecijen je dost chladno a plocha zeleného či jiného fotosyntetického barviva je na stéblech redukovaná na minimum, takže musí probíhat v nepatrném množství, ale bambusy do ustřižených pahýlů pumpují mízu, která pak odtéká a to rostlinu vysiluje. Čili je lepší je nechat až zaschnou a rostlina si vytáhne mízu zpátky do podzemní části. Dá se to velmi dobře pozorovat na tlustších stéblech, kde ponechané pahýly se brzy naplní tekutinou. Je možné také, že ne všechna stébla jsou umrzlá, takže zbytečně by jsme rostlinu zbavili možnosti znovu se olistit.

Co se dá dělat, je otrhat vysušené listy. Pokud nechcete čekat až samy opadají, můžete je manuálně rukou z větví sundat. Nejlépe je, vzít si rukavice a tahem směrem od stébla listy strhnout. Doporučuji to jako dobré cvičení trpělivosti. Sám jsem tomu včera pár hodin věnoval, ale musel jsem to vzdát a udělal jen část. Pozor jen na vhodnou dobu. Tady rostliny ještě nepučí, to znamená, že puky ještě nerostou a nehrozí jejich poškození. Jestli má někdo rostliny už s více rozvinutými puky, tak tam je nutno být opatrný, aby se nové, křehké nepoškodily.

Už mi také konečně něco leze. Jedna Fargesia rufa už má pár puků venku.

9

Re: Začala rašit stébla

Jen pro doplnění bych ještě dodal, že když každé pravidlo má výjimku, tak i zde samozřejmě je. Když bych vzal jako pravidlo, po zimě nestříhat, tak vyjímkou bych uvedl stébla na kterých je poznat, že jsou totálně zmrzlá až vysušená. Dá se to po pár letech poznat, když člověk nabere zkušenosti a dostane to do oka. Sám jsem takto včera prostříhal trs Fargesia scabrida. Některá stébla byla už suchá, snadno se lámala a i ustřižená místa byla suchá. Podobná stébla se dají nalézt i mezi Phyllostachysy. Pokud najdete některé úplně vyschlé, dá se odstřihnout. Chce to ale určitou zkušenost, takže je lepší nestříhat, než zbytečně brzo ustřihnout ještě čerstvá stébla.

10

Re: Začala rašit stébla

wufeng napsal:
lopaticka napsal:

Je pravda, ze kdyby bambus umrzl uplne, ze listy uplne opadaji? Diky za nazor.

Opadají, ale ne hned. Může to trvat i pár měsíců.


myfoks napsal:

Zdravím vespolek. Mám bambus Phyllostachys nigra, zasadil jsem ho loni na jaře a po této zimě mi zcela zhnědly listy. tak nevím jestli je ostříhat nebo ne. Poradíte mi prosím ?


Nevím v jaké ho máte lokalitě ale u Phyllostachys nigra v mojí zahradě se zdá, že co je nad zemí je zmrzlé.

Přesto nedoporučuji bambusy stříhat. Nepřijde mi, že by se tím ohrozila fotosyntéza (jak je uvedeno v linku), přecijen je dost chladno a plocha plocha zeleného či jiného fotosyntetického barviva je na stéblech redukovaná na minimum, takže musí probíhat v nepatrném množství, ale bambusy do ustřižených pahýlů pumpují mízu, která pak odtéká a to rostlinu vysiluje. Čili je lepší je nechat až zaschnou a rostlina si vytáhne mízu zpátky do podzemní části. Dá se to velmi dobře pozorovat na tlustších stéblech, kde ponechané pahýly se brzy naplní tekutinou. Je možné také, že ne všechna stébla jsou umrzlá, takže zbytečně by jsme rostlinu zbavili možnosti znovu se olistit.

Co se dá dělat, je otrhat vysušené listy. Pokud nechcete čekat až samy opadají, můžete je manuálně rukou z větví sundat. Nejlépe je, vzít si rukavice a tahem směrem od stébla listy strhnout. Doporučuji to jako dobré cvičení trpělivosti. Sám jsem tomu včera pár hodin věnoval, ale musel jsem to vzdát a udělal jen část. Pozor jen na vhodnou dobu. Tady rostliny ještě nepučí, to znamená, že puky ještě nerostou a nehrozí jejich poškození. Jestli má někdo rostliny už s více rozvinutými puky, tak tam je nutno být opatrný, aby se nové, křehké nepoškodily.

Už mi také konečně něco leze. Jedna Fargesia rufa už má pár puků venku.

Děkuji Vám za informaci. Je pravda, že nemám s pěstováním bambusů žádné zkušenosti, mám ho teprve rok a jediné co jsem četl bylo tady. Děkuji

11

Re: Začala rašit stébla

choch napsal:
myfoks napsal:

Zdravím vespolek. Mám bambus Phyllostachys nigra, zasadil jsem ho loni na jaře a po této zimě mi zcela zhnědly listy. tak nevím jestli je ostříhat nebo ne. Poradíte mi prosím ?

Nestříhat, počkat jestli ze stébel vyrostou nové listy. Tady je to popsané: http://forum.bambusy.info/post/5346/#p5346 tongue

Děkuji za info.

12

Re: Začala rašit stébla

Ahojte, prave mi kamarat doviezol 2ks f .Rufa od p. Rézla, 1. cca 80cm, 2. cca 120cm v 3l kvetinacoch. Zrejme po zime trochu unavene, trochu zlte alebo opadane listky. Hned som ich zalial. Som zacinajuci bambusar (prve kusky), a prijmem kazdu radu co s tym. Povodne som ich chcel hned sadit vonku, ale nad ranom su teplotu okolo1C, tak asi este pockam par dni kym bude teplejsie. Dik za pomoc