61

Re: Začala rašit stébla

Myslím si, že to za to stojí. Já už si dal jedno odpoledne práci a starou část vykopal. Chce to vzít krumpáčem a celkem to jde. To co jsem vykopal vypadalo mrtvé i pod zemí, takže pokud z toho už nelezou výhony, tak bych to vykopal.

62 Naposledy upravil: MarekP (28.05.2012 17:19:07)

Re: Začala rašit stébla

ahoj smile

juzne Slovensko:

phyllostachys aureosulcata aureocaulis vela silnych vyhonkov, celu zimu zelene listy, aj teraz na jar, takze ani neopadali, zimu si vyslovene uzival

phyllostachys nigra tiez silnejsie vyhonky a viac, ako minuly rok ... tohtorocna zima ho trochu oslahala, vysusene listy na vrcholkoch, uz sa olistuje znovu

indocalamus latifolius hopei kopec vyhonkov, len ciastocne omrzliny na najvyssich listoch

sasa palmata, minuly rok sadena, jeden slabucky vyhonok a nove listy na starych steblach

phyllostachys vivax aureocaulis sadeny minuly rok, este minuly rok 3 mensie stebla vyrastli, ale tento rok zatial nic


a chcem sa vas opytat, ci spodne konare na novych steblach strihate este predtym, ako sa rastlina olisti, alebo treba pockat az steblo dokonci svoj rast aj s listami a konare ostrihat potom

dakujem

63

Re: Začala rašit stébla

Já se snad budu muset přestěhovat na Slovensko. smile Je tam čím dál tím tepleji. smile


Pokud nechcete dole na stéblech větvičky, tak je nejlepší je vylamovat jen co se začnou vyklánět od stébla. Jde to dobře prstem a přijde mi to lepší, než je stříhat později. Po stříhání zůstavají někdy zbytky a jsou trochu vidět.

64

Re: Začala rašit stébla

Vdaka za odpoved. Najvacsiu radost mam z cierneho bambusu, minuly rok mal iba 2 slabucke vyhony, a teraz na poslednu chvilu prekvapil. Dufam ze sa zobudi aj ten vivax.

65

Re: Začala rašit stébla

O víkendu jsem byl na chalupě (Námešť nad Oslavou) a zatím mám první 2 výhonky na Parvifolii. Přes zimu odešlo všechno listí ale už se začíná krásně olisťovat. Jeden z výhonků ze soboty na neděli povyrostl o 12 cm. Tloušťka výhonku je stejná jako byla v loňském roce, tak mám radost i za to. Přes zimu jsem přišel o všechno listí na všech druzích. Obrůstá  zatím jen Aureosulcata aureocaulis (má už i jedno slaboučké stéblo), začíná rašit (prodlužují se pupeny) i aureosulcata spectabilis, doufám ještě, že se olistí i cancava, která má ještě stébla zelená, ale pupeny se ještě neprodlužují. Doufám, že nezmrzly. O víkendu jsem strávil spousty času ostříháváním všeho nad zemí u všech dalších druhů (Shynghai3, Kew, henonis, viridiglaucescens, nuda). Doufám, že všechny druhy obrazí ze země. Jak jste se škodami po zimě na tom vy? Jak se vám porosty obnovují?

66 Naposledy upravil: MarekP (07.06.2012 08:26:26)

Re: Začala rašit stébla

u nas tak fukalo, ze na nigre mi polamalo vrcholky novych vyhonov  ... a uz to vypadalo tak dobre ...

67

Re: Začala rašit stébla

Tak včera som bol u pána Rezla kúpiť atrovaginatu a harbin inversu a nakoniec mal aj P. parvifolia tak som rád že sa mi ho konečne podarilo zohnať. Zaujal ma tam Shanghai 3 ktorí mal hneď pri dome a mal steblá hrubé dobrých 6 cm. Bohužiaľ bolo vidieť na ňom následky tejto zimy a hnal už len podstatne tenšie výhony. Mal som pocit že väčšina bambusov tam ešte ani neženie listy, vyzerali ako tesne po zime. Už cestou som si všimol  v niektorých viniciach že vinič mal ešte len slabé výhony, pričom u nás pri Nitre má už aj metrové výhony aj zo strapcami, že by to bol taký veľký teplotný rozdiel? Aj tu no fóre mnohý píšete že vám až teraz začínajú vyháňať bambusy pričom u mňa sú niektoré tohtoročné steblá už aj dávno olistené.

68

Re: Začala rašit stébla

Rozdíl v rašení bude asi dost velký. U mě vyhání zatím jen parvifolia a olisťují se aureosulcaty. Ostatní rostliny (nuda, Shanghai3, henonis, propinqua, Kew) mi umrzly kompletně a nové výhonky se ještě neobjevily. Myslím si, že by bylo dobré přenést Alpy na severní hranici ČR, aby zamezily v zimě přílivu studeného vzduchu od severovýchodu...

69

Re: Začala rašit stébla

Tak u mne v Čelákovicích to vypadá tragicky a to takto:

Jedinými bambusy, které mi vyrazily normální stébla byť o něco slabší než loni je Phyllostachy vivax 'Shanghai' a P. humilis. Nevím co učiní P. atrovaginata neb ta u mne raší nová stébla vždy až po 21. červnu.
Jedinými druhy, které se mi zatím v loňských stéblech olistily jsou Bashania qingchengshanensis,  P. parvifolia a velmi sporadicky P. aurosulcata 'Aureocaulis' ,  P. aurosulcata 'Aureocaulis Lama Temple' a Bashania fargesii.
Jinak mi totálně zmrzly všechny vivaxy a též P. Shangai3, P. prominens a k mému velkému údivu P. bisseti a P. nuda.

Dle mého názoru je u mne na vině průběh zimy, kdy bylo skoro do posledního ledna velmi teplo a kolem půlky ledna dokonce dva týdny velmi teplo s vysokými nočními teplotami a pak stačily celodenní mrazy po tři týdny s minimy minus 14-17°C a dílo zkázy bylo dokonáno. Bylo mnoho druhů rostlin narašeno a pak jim mrazem popraskaly cévní svazky. Totálně zmrzly bobkovišně, Hibiscus syriacus, Paulovnia tomentosa .

Zdraví,
Josef  K n a p

70

Re: Začala rašit stébla

Já už pomalu dělám součet škod. Stále jsem ještě čekal že něco obrazí, ale vypadá to, že jsem definitivně přišel o spoustu druhů.

Totálně mi vymrzly:

Phyllostachys iridescens

Phyllostachys Shanghai 3

Phyllostachys dulcis Hummel-KEW

Phyllostachys prominens

Phyllostachys nigra Megurochiku

Phyllostachys nigra henonis

Phyllostachys vivax jeden z 2 klonů

Phyllostachys vivax Huanwenzhu-inversa

Spousta dalších šla k zemi a většinou vyhání mnohem slabší stébla, někdy jen jedno.

Beru to tak, že proběhl přirozený výběr a co se na mé zahrady nehodilo, tak odešlo.

Přišel jsem i o Phyllostachys kwangsiensis. Zda vymrzl, či jen dokončil svou životní pouť po odkvětu je otázkou.

Naopak Phyllostachys rubicunda i po loňském kvetení opět vyráží nové výhony, tak jsem zvědav zda znovu zakvete, či si již dá pokoj a poroste dál.

71

Re: Začala rašit stébla

Ano, naše bambusy prošly předposlední zkouškou typu zimy. Tato zima 2011-2012 byla skoro jak přes kopírák se zimou 1985-1986 jen s tím "malým" rozdílem, že v lednu 1986 též vůbec nemrzlo, ale vlivem spadu tepelného smogu z Prahy byl leden 2012 zejména ve svých nočních teplotách výrazně teplejší než leden 1986.
A jestli pak víte jaká je ta poslední typová zkouška zimovzdornosti bambusů u nás ? Opakování dne večera a noci z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979. To jsem měl v 16 hodin odpoledne na Silvestra + 14°C a v 8,00hod na Nový rok 1979 minus 18°C. To jsem ale ještě neměl cedry, ale vzpomínám si, že na toho Silvestra 1978 pár ulic od našeho domu totálně zmrzl ke své smrti 6m vysoký nádherný exemplář  Cedrus atlantica 'Glauca' .

72

Re: Začala rašit stébla

Phyllostachys rubicunda zase kvete...
Všechna loňská stébla samozřejmě umrzla , v květnu jsem je ostříhal a čekal zda vyrazí nová a bez květů.Vyrostly tenké proutky a před několika dny se na nich objevily zase květy.Takže už třetí rok se brání ,zatím úspěšně před uhynutím.Sice se trs zmenšil na desetinu původní velikosti,ale budu doufat,že to rostlina zvládne a časem začne normálně růst.