25

Re: Začala rašit stébla

Zdravím,

Z Fargesií u mě nejlépe zimovaly F. sp.Jiuzhaigou 1 a sp.Jiuzhaigou 7 – částečná ztráta listů a konců pozdě na podzim vyrostlých stébel a nejhůř  F.scabrida, která i když byla zakrytá tak zmrzla i stébla – byla sázená loni na jaře, takže možná proto…. Jinak F.denudata Lancaster 90% listí pryč, F. rufa všechno listí pryč, F robusta Campbell 40% listí pryč a i vršky stébel – taky byla zakrytá. Už raší cca 3 týdny robusta a o něco později začala rufa a scabrida. U všech už roste listí.

U Phyllostachysů je u všech listí pryč a i umrzlé konce stébel a některé větve. Nejhůř dopadly vivaxy(Aureocaulis a Huanwenzhu),vypadá to, že umrzly i stébla a to i přesto, že jsem je zabalil :-( Letos je zakrývat nebudu a uvidí se. Dám jim ještě max.dvě zimy a jestli budou umrzat, tak půjdou… Listy nerostou u ničeho, ale už nesměle vylézají výhony u Ph.aureosulcata Aureocaulis.

26

Re: Začala rašit stébla

Přidal jsem fotky do příspěvku č.22.

U mě konečně někde začínají růst listy. Výhonky zatím skoro žádné, je to vše dost opožděné. Letos to byla opravdu jedna z nejhorších zim co pěstuji bambusy. Teď, jak příchází teplé období, tak to snad konečně zabere a doufám, že se budou dít divy. smile

27

Re: Začala rašit stébla

Zdravím,
u mě phyllostachy zatím nic (Litomyšl cca 400m n.m.). Jinak phyll.sp.shanghai2 (cca 4-5m vysoký) mi totálně umrznul, zelené jsou jen některé hlavní stvoly, Phyll.aureosulcata aureocaulis a spect.úplně totéž, stejně tak phyll. nigra tosaensis. Byly tu silné mrazy bez jakéhokoliv sněhu, pro bambusy katastrofa. Obvykle mi umrzá jen část listí, letos ale všechno.  Vypadá to opravdu jak kukuřičné šustí..ale našel jsem pro suché větve s listy dobré využití - s velkou chutí to žerou moji králící:). Stvoly zatím doporučuji neřezat, jednou jsem jsem všechny na pohled totálně  zmrzlé odřezal a ještě spoustu měsíců z ran na řezu vytékala jakási míza a určitě to ubralo energie novým výhonům, takže vyčkat, ikdyž to nevypadá moc hezky. Nastávající letní teploty bambusy doufám pořádně nabudí k růstu.

28

Re: Začala rašit stébla

Zdravim,
konecne sa zacinaju prebudzat phyllostachysy aj u mna, prve vyhony maju Phyl. bissetii a aureosulcata spectabilis.

Co sa tyka zimy, mozem uz povedat, ze to bola u nas jedna z doteraz pre bambusy najpriaznivejsich. opat najlepsie prezimovali Phyl. parvifolia, bissetii, propinqua Li Yu Gan, atrovaginata, angusta, aureosulcata aureocaulis a spectabilis, Pleioblastus amarus H a Bashanie (fargesii a qinq.)

Dost ma ale prekvapili mnohe phyllostachysy, ktore prezimovali zasadne lepsie ako uplynule zimy, kedy komplet vymrzali. Napriek tomu, ze bolo malo snehu a aj extremne teploty (pod -20C), zrejme pomohlo, ze prisla zima vyrazne neskor ako minule roky a mam pocit, ze ani nebolo pocas mrazov tak veterno. Konkretne u Phyl. nigra, nigra boryana, shanghai 3, acuta, prominens, vivax aureocaulis doslo len k minimalnemu poskodeniu listov. Zimu tiez vcelku dobre prezil kvitnuci Phyl. rubicunda a Pleioblastus shibuyanus tsuboi, Phyl. kwangsiensis horsie, tak uvidim ako zabojuju tento rok.

najhorsie dopadol Phyl. iridescens, pod ktorym radi zrejme nejaky hlodavec, este Phyl. sp. Kew, nuda Localis, virella a decora prezili horsie, ale tie mam kratko a este nie su dobre zakorenene, takze tazko robit nejake sudy.

Dufam, ze uz tento rok nepridu mrazy a teda nic nezabrani bambusom vo volnom raste.

29

Re: Začala rašit stébla

Dnes my vyšli prvé výhony u phyllostachys viridiglaucescens a jedno aj u phyllostachys aureosulcata spectabilis ktorí vyzerá po tejto zime biedne. Phyllostachys viridiglaucescens má uschnuté listy hlavne  na vrcholoch stebiel  a ešte zamrzli dve tenké steblá čo vyhnal na jeseň a ešte sa ani nestihli poriadne olistiť. Uschlo mu len asi 15 % listov. Výhony som hľadal aj ráno a ešte tam neboli to robí asi to teplo. Tu pri Nitre som mal dnes na teplomery cez 30 0C  Myslím že pri týchto teplotách sa to čoskoro všetko rozbehne.

30

Re: Začala rašit stébla

Konečně výhony u Phyll. aureosulcata spectabilis, jeho třetí sezóna u mě, zatím přes 30 krásných výhonů. Phyll. Alpina a Phyllostachys aureosulcata Aureocaulis loni sazené po pár výhonech.

31

Re: Začala rašit stébla

Tak hlásím z Čelákovic okr. Praha - východ na levém břehu Labe cca 3km proti proudu od soutoku Labe s Jizerou velké rašení Bashania fargesii. Přesto že listy jsou suché jako kukuřice na všech stéblech tak podzemí má sílu.

32

Re: Začala rašit stébla

Tento rok je to u mých bambusů na zahradě všechno hodně opožděné.Listy neraší skoro žádné,(nemají na čem) výhonky zatím jen u P.Atrovaginata (špička 26.4.2012) a P. nuda "Localis". U nás je neskutečné sucho.Snažím se co nejvíc zalévat v rámci mých možností, ale voda ve studni pomalu dochází.Chtělo by to pořádný slejvák!! Foto zašlu wufengovi.

PunBB bbcode test

33

Re: Začala rašit stébla

Pro Pavla,
Jseš si jistej, že se jední o P. atrovaginatu? U mě pravidelně, až kolem 15.5. a to ji pěstuji 7rokem.
Nové výhonky u Bashanie fargesie, P. aure. spetabilis a P. shangai3.

34

Re: Začala rašit stébla

Včera konečně první stéblo u Phyll. aureo. spectabilis. Postupně odstraňuji jasně mrtvá stébla. Sice dvě tři stébla nevypadají nejhůř, ale časem asi pujdou všechny.

Fargesia Jiuzhaigou 1 je krásná, nové listy a stébla (už 30 cm), paráda.

35 Naposledy upravil: DanielS (02.05.2012 13:29:37)

Re: Začala rašit stébla

Pavel napsal:

Tento rok je to u mých bambusů na zahradě všechno hodně opožděné.Listy neraší skoro žádné,(nemají na čem) výhonky zatím jen u P.Atrovaginata (špička 26.4.2012) a P. nuda "Localis". U nás je neskutečné sucho.Snažím se co nejvíc zalévat v rámci mých možností, ale voda ve studni pomalu dochází.Chtělo by to pořádný slejvák!! Foto zašlu wufengovi.



U mne se Ph.  Atrovaginata také zatím ani nehla, stejně tak Parvifolia a Heteroclada.
Phyll. aureo. spectabilis se zbláznil, teď už kolem 50 nových stébel a rostou před očima a samý macci :-D

36

Re: Začala rašit stébla

Jirka napsal:

Pro Pavla,
Jseš si jistej, že se jední o P. atrovaginatu? U mě pravidelně, až kolem 15.5. a to ji pěstuji 7rokem.
Nové výhonky u Bashanie fargesie, P. aure. spetabilis a P. shangai3.

Jedná se skutečně o P.atrovaginatu.Mám ji od pana Rezla,zasazena byla23.2.2008.Minulý rok vylezl první výhonek 1.května.Mám to tady někde na fóru i s obrázky.Wufengovi jsem poslal foto i z tohoto roku.