49

Re: poradte...

Pan doktor Lipenský ze Žamberka umí perfektně množit Phyllostachys atrovaginata. Většině ostatních pěstitelů se to nedaří a v Nizozemí firma Bamboo Select množí Phyllostachys atrovaginata z tkáňových kultur a prodává pak pod komerčním názvem 'Green Perfume' - no a ono to pak po vysazení doma nijak neroste spíše jen živoří.

Majk napsal:

U pana Lipenského to vypadá trochu jak v džungli smile Zahrádka je to neveliká a využit je každý kousek. Většina rostlin má úctyhodné rozměry. Nejvíce mě zaujaly P. vivax Huanwenzhu, lesík P. bisetii, P. kwangsiensis, sanghai 3 atd.

Vyměnil jsem s ním stromek Oskeruše za pěkný odkopek Ph. kwangsiensis. Kořenový bal seděl na přední sedačce a  špičky vzadu zametaly silnici... wink
http://www.postimage.org/Ts1826MA.jpg

50

Re: poradte...

v tejto suvislosti by ma zaujimalo, ake mate skusenosti s pestovanim meristemovo mnozenych bambusov. Ja, kedze nie som ich velkym zastancom, som si trufol akurat na jednu Fargesiu murieliae s oznacenim 'Joy', ale zatial sa prilis nepredviedla, po 2 rokoch minimalne prirastky, aj ked prezimovala bez vacsieho poskodenia.

doteraz som sa stretol s touto technikou mnozenia u trsovitych bambusov, ale nedavno som na moje prekvapenie u p. Rezla videl okrem meristemovych Fargesii aj prave spominany Ph. atrovaginata a ine Phyllostachysy. Mali tiez skor trsovity vzhlad, s velkym mnozstvom tenkych stebiel, co sice na prvy pohlad vyzera lakavo, ale mam pochybnosti, ci sa nejedna len o marketingovy tah. Mozno im ale krivdim, preto by som bol vdacny, pokial taketo bambusy pestujete, keby ste sa podelili o svoje poznatky.

Josef Knap napsal:

Pan doktor Lipenský ze Žamberka umí perfektně množit Phyllostachys atrovaginata. Většině ostatních pěstitelů se to nedaří a v Nizozemí firma Bamboo Select množí Phyllostachys atrovaginata z tkáňových kultur a prodává pak pod komerčním názvem 'Green Perfume' - no a ono to pak po vysazení doma nijak neroste spíše jen živoří.

51

Re: poradte...

Zdravím, i já koupil loni meristémově množenou Ph. bisetti,bylo to dost na podzim takže nešel do země a letos z jara nějak nevyšel čas jej taky zakopat  ale do půlky léta vyplnil 10 l květináč na max že jsem byl nucen jej dělit a tak jsem vzal dlouhý nůž a bylo jich pět sazenic,a zase obavy jak porostou. Dnes jsem je prohlížel a opět mnoho přírůstků ,takže z jara půjdou do země velmi vitální sazenice. Toť má zkušenost s meristémama. Zdenda

52

Re: poradte...

Já k nim mám pouze odmítavé stanovisko. Zatím jsem se u nich setkal pouze s negativy. Pro pěstitele tento způsob množení nic dobrého nepřináší. Je vhodný pouze pro obchodníky, kteří namnoží mraky sazenic a je jim jedno, jak rostliny dále rostou. Jestli si budujete sbírku bambusů, tak určitě pouze z vegetativních sazenic, meristémy nebrat.

O tom že meristémy špatně rostou jsem se přesvědčil sám, bohaté zkušenosti má J.Kocourek z Rosteto. Již vyházel desítky sazenic Fargesia murieliae kvůli špatnému růstu. Fargesie z meristému často několik let stagnují a nejsou schopny vůbec zakořenit - to se týká hlavně sazenic Fargesia murieliae. Také jsem měl nějaké na zkoušku a většinu jsem již vyhodil.

Další info o meristémech mám ze zahraničí. Třeba zkušenosti z mnoha druhy Phyllostachysů ukazují, že ikdyž sazenice bujně rostou a vyhání mnoho stébel, tak jsou zakrnělé a zůstávají až o polovinu menší než rostliny množené vegetativně. Tady bude zajímavé, jak se bude chovat Phyllostachys bissetii z meristému, který má Zdenda. U toho je již zrovna po několika letech v zahraničí ověřeno, že zůstává nižší, než "normální"  Phyllostachys bissetii.

Pro pořádek musím uvést, že jsou druhy, které se zatím jeví, že i z meristémů rostou slušně. Třeba Fargesia rufa úspěšně koření, ale otázkou je co se s ní stane po pár letech.

Pro tisoy: Fargesia murieliae Joy není dobrá selekce. Nejsem si jist zda se jedná o meristém, ale moje sazenice po pár letech stagnace již leží na smeťáku, J. Kocourek již nad ní také zlomil hůl. Ony obecně vůbec holandské selekce Fargesia murieliae u nás moc dobře nerostou. Chystám časem článek na toto téma, ale zatím je ještě brzo, abych s tím šel ven, ještě nemám všechny podklady pohromadě a potřebuji otestovat zimovzdornost rostlin, které teď zkouším.

tisoy napsal:

nedavno som na moje prekvapenie u p. Rezla videl okrem meristemovych Fargesii aj prave spominany Ph. atrovaginata a ine Phyllostachysy. Mali tiez skor trsovity vzhlad, s velkym mnozstvom tenkych stebiel, co sice na prvy pohlad vyzera lakavo, ale mam pochybnosti, ci sa nejedna len o marketingovy tah

Pan Rezl prodává sazenice z meristémů? Myslel jsem, že prodává jen svoje namnožené sazenice. Jsi si jist že šlo o meristémy?

53 Naposledy upravil: Josef Knap (05.10.2009 14:32:04)

Re: poradte...

Wufeng-ovi zde títmto moc děkuji za tento názor o meristemově množených bambusech. Jen potvrzuje mou zkušenost s meristemově množeným Phyllostachy atrovaginata. Někde na webu pana Hans Prins z Nizozemí jsem dokonce viděl že striktně odděluje ve své nabídce konvenčně a meristemově množené bambusy. Pan Rezl, že by prodával meristemy ? On snad bambusy kromě matečních rostlin ani nedováží a ty mateční bambusy používá ke klasickému nikoliv meristemovému množení a teprve takovéto sazenice potom prodává. A skvěle tyto sazenice u mne rostou. Mám se sazenicemi od pana Rezla jen ty nejlepší zkušenosti. Když se podíváte na toto vlákno:
http://forum.bambusy.info/topic/141/cel … ana-knapa/
tak u Phyllostachys parvifolia mi takto vzrostla sazenice od pana Rezla vysazená na jaře 2005 do podzima 2008, kde je ten bambus a jeho stébla focený s lahví vína.

wufeng napsal:

Já k nim mám pouze odmítavé stanovisko. Zatím jsem se u nich setkal pouze s negativy. Pro pěstitele tento způsob množení nic dobrého nepřináší. Je vhodný pouze pro obchodníky, kteří namnoží mraky sazenic a je jim jedno, jak rostliny dále rostou. Jestli si budujete sbírku bambusů, tak určitě pouze z vegetativních sazenic, meristémy nebrat.

O tom že meristémy špatně rostou jsem se přesvědčil sám, bohaté zkušenosti má J.Kocourek z Rosteto. Již vyházel desítky sazenic Fargesia murieliae kvůli špatnému růstu. Fargesie z meristému často několik let stagnují a nejsou schopny vůbec zakořenit - to se týká hlavně sazenic Fargesia murieliae. Také jsem měl nějaké na zkoušku a většinu jsem již vyhodil.

Další info o meristémech mám ze zahraničí. Třeba zkušenosti z mnoha druhy Phyllostachysů ukazují, že ikdyž sazenice bujně rostou a vyhání mnoho stébel, tak jsou zakrnělé a zůstávají až o polovinu menší než rostliny množené vegetativně. Tady bude zajímavé, jak se bude chovat Phyllostachys bissetii z meristému, který má Zdenda. U toho je již zrovna po několika letech v zahraničí ověřeno, že zůstává nižší, než "normální"  Phyllostachys bissetii.

Pro pořádek musím uvést, že jsou druhy, které se zatím jeví, že i z meristémů rostou slušně. Třeba Fargesia rufa úspěšně koření, ale otázkou je co se s ní stane po pár letech.

Pro tisoy: Fargesia murieliae Joy není dobrá selekce. Nejsem si jist zda se jedná o meristém, ale moje sazenice po pár letech stagnace již leží na smeťáku, J. Kocourek již nad ní také zlomil hůl. Ony obecně vůbec holandské selekce Fargesia murieliae u nás moc dobře nerostou. Chystám časem článek na toto téma, ale zatím je ještě brzo, abych s tím šel ven, ještě nemám všechny podklady pohromadě a potřebuji otestovat zimovzdornost rostlin, které teď zkouším.

tisoy napsal:

nedavno som na moje prekvapenie u p. Rezla videl okrem meristemovych Fargesii aj prave spominany Ph. atrovaginata a ine Phyllostachysy. Mali tiez skor trsovity vzhlad, s velkym mnozstvom tenkych stebiel, co sice na prvy pohlad vyzera lakavo, ale mam pochybnosti, ci sa nejedna len o marketingovy tah

Pan Rezl prodává sazenice z meristémů? Myslel jsem, že prodává jen svoje namnožené sazenice. Jsi si jist že šlo o meristémy?

54

Re: poradte...

wufeng napsal:

Pan Rezl prodává sazenice z meristémů? Myslel jsem, že prodává jen svoje namnožené sazenice. Jsi si jist že šlo o meristémy?

keby to tak nebolo, tak to samozrejme netvrdim. sameho ma to prekvapilo, preto som sa o tom zmienil. zobral som od neho okrem ineho Phyllostachys atrovaginata a Phyllostachys decora mnozene klasicky-vegetativne, ktore ale mal aj meristemovo mnozene. mali sme o tom vcelku dlhu debatu, kedze na prvy pohlad vyzeraju atraktivnejsie prave meristemove sadenice.
Jeho argument bol v tom zmysle, ze keby nemal meristemove sadenice, tak tam ma poloprazdno a nema takmer co predavat. Zarucene tam mal velke mnozstvo spominanych Ph. atrovaginata a decora a Fargesie nitida a denudata. a myslim ze aj ine, ale presne si netrufam tvrdit.
Aby nedoslo k nejakym pochybnostiam, vobec nechcem krivdit bambusom od pana Rezla, prave naopak, uz som od neho bral okolo 20 sadenic a doteraz spokojnost.

55

Re: poradte...

Díky za odpověď, schválně jsem se ptal, aby nedošlo někde k omylu. Já jsem prvně slyšel letos v dubnu, že prodává i meristémy, ale neměl jsem tu informaci potvrzenou z jiného zdroje. Tak teď už je to jasné. Je to škoda, protože až doteď jsem mnoha lidem doporučoval ať si tam zajedou koupit sazenice, ale pokud už se vydal také na čistě komerční dráhu, tak už ho doporučovat nemohu. Ti co nakoupili sazenice do letošního jara, tak zřejmě mohou být v klidu, neboť pravděpodobně mají vegetativní sazenice, bohužel teď dál už to bude risk a já bych tam už nakupovat nejezdil.

56

Re: poradte...

amaba napsal:

zdravim vsechny, budu mit asi hloupou otazku :-) pred 14 dny jsem zasadil P. vivax aureocaulis, zacaly se mu nejak moc stacet listy a steblo se zabarvuje do tmave cervene barvy. Je to normalni jev?, nebo se mam zacit znepokojovat :-)

Teď už je skoro pozdě na výsadbu, ale pokud to byla dobře zakořeněná sazenice, tak by snad s ní neměl být problém. Je zasazena na sluníčku? Pokud ano, tak červenání stébla bude od něj. Pokud stáčí listy, tak bych to připsal reakci na pozdní výsadbu. Ono mu to teď dá víc práce zakořenit, tak může i část listí schodit.


Omlouvám se že odpovídám až teď, ale nějak to tu zapadlo a všiml jsem si toho až teď.

57

Re: poradte...

dekuju za odpoved....sazenice mela 3 pekne asi 1cm silne rhizomy, tak snad alespon trochu zakoreni. Zasazena je na primem slunci, tak to bude urcite od slunicka. V soucasne dobe se zatim drzi a listy neshodila, tak doufam, ze to vydrzi. Jinak u nas uz je trochu snehu ,pekny vitr a 2st. pod nulou.....letos to prislo nejak brzy :-)

take se omlouvam, ze reaguji az za tak dlouho, nedostal jsem se posledni dobou moc na net...

58

Re: poradte...

Taky mě to počasí trochu zaskočilo... u nás fučí jako blázen a taky proletuje sníh. Na příští týden ale zase hlásí přes den 11- 15 °C nad nulou. Minulý týden se mi dostala do ruky pěkná Fargesia sp Jiuzhaigou 1, (viz foto),tak jsem ji rovnou zasadil do země. Zeminu promíchal s kompostem, pěkně zalil a zamulčoval. Kořenový bal měla celkem slušný, tak by se snad měla chytnout a vydržet. Uvidíme... :-)

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

59

Re: poradte...

Snad nebudou příliš velké mrazy. Má sice jen dvě starší stébla, ale i nové výhony jsou dost odolné, tak si s tím snad poradí. U dobře zakořeněných rostlin zimují dobře, ale pokud je čerstvě v zemi, tak je možné že omrznou.

60 Naposledy upravil: Pospa (16.10.2009 13:07:53)

Re: poradte...

Pro Amaba: Zalít a omotat netkanou textílii. svítí na něho slunce? (A nemyslím teď když sněží.) Teď vidím, že majitel domény už poradil.