1

Téma: poradte...

Zdravim,

v prvom rade dovolte aby som pochvalil vasu stranku. O bambusoch neviem nic, ale rad by som sa o nich nieco naucil ;-)

V druhom rade by vas chcel poziadat o radu. Ake mrazuvzdorne druhy by ste mi doporucili na mierny juzne orientovany svah s doboru dnenazou? Co sa tyka klimy, som v Nitre (co je asi zona 7a?). Kedze zahrada je skor mensia ako vacsia, preferoval by som druh, ktory neprodukuje rhyzomes. Vlastnosti ako stalozeleny a odolnost voci vetru by som uvital.

Vopred dakujem,

Jan

2

Re: poradte...

jam napsal:

Ake mrazuvzdorne druhy by ste mi doporucili na mierny juzne orientovany svah s doboru dnenazou? Co sa tyka klimy, som v Nitre (co je asi zona 7a?). Kedze zahrada je skor mensia ako vacsia, preferoval by som druh, ktory neprodukuje rhyzomes. Vlastnosti ako stalozeleny a odolnost voci vetru by som uvital.

V Nitře by mohly jít všechny druhy mrazuvzdorných bambusů, z neodnožujících kterákoliv fargésie, příp. vysoká Semiarundinaria fastuosa.

3

Re: poradte...

Dakujem za info. Semiarundinaria fastuosa je velmi pekny druh (aspon podla fotiek). Sice som sa docital ze vyhana rhizomes, ale ze vraj sa to da elegatne poriesit nejakou zabranou (foliou?).

Este jedna pod otazka, bambusy planujem ako okrasny doplnok zahrady, ale rad by som ich pouzil v okoli inych rastlin ako ochranu resp. lamac vetra. Existuje v takom pripade riziko ze bambus odcerpa svojim korenovym systemom vacsinu zivin na ukor "chranenej" rastliny? Aky je vas nazor?

Dakujem, Jan

4

Re: poradte...

Jak píše Karel nebál bych se v Nitře pěstovat mrazuvzdorné druhy rodu phyllostachys, fargesie a i jiné. Jako začínajícímu pěstiteli bambusu Ti doporučuji knihu p. Rezla.
Pokud máš strach, že se Ti bambus rozroste, tak zakopej kolem něj zábranu s fólii. Jinak bambus má velkou spotřebu živin, ale pokud dostatečně přihnojuješ neni se čeho bát. Doporučuji přečíst celé fórum, je zde hodně užitečných informací. Jinak vítej do klubu.

5

Re: poradte...

V nitre vam moze byt maximalne jedno, co vysadite... Zabranu by som doporucil vzdy, ale co sa krasy druhu tyka, je to na vas. Ja osobne pestujem D. Giganteus, zatial v poriadku, ale ten si urcite nezhanajte big_smile

exoticke druhy bambusov

6 Naposledy upravil: jam (15.08.2006 08:26:13)

Re: poradte...

Jirko, dakujem za privitanie. Knizku od p. Rezla si urcite objednam - uz som cital pozitivnu recenziu.

Danny, myslim ze Dendrocalamus giganteus by mi coskoro prerastol cez hlavu big_smile

Vcera som skocil do Hornbachu v BA a nasiel som tam nejake Fargesia "bimbo" za cca 690,-Sk a Phyllostachys auero. za 1200,-Sk co mi pripadalo trochu uletene za relativne male trsy.

Priznam sa, ze rod Phyllostachys sa mi paci viac - pripada mi viac bamboo-oidny ako druhy z rodu Fargesia, takze to budem riesit zabranamy. Ale ako sa poznam, casom budem chciet vsetky bambusy, u ktorych existuje aspon minimalna sanca, ze preziju nase zimy.

Mojou primarnou zalubou je pestovanie mrazuvzdornych paliem. Hlavnym cielom je zahrada so subtropickym vzhladom. Okrem paliem su mi blizke yuccy a agavy. Bambusy by podla mna pridali este viac "exoticnosti" a hlavne uplne novy rozmer: kontrast k palmam/yuccam/agavam. Momentalne som v panelaku, takze vsetok material je zatial v kontajneroch (ci uz u mna na balkone, v byte alebo u mamy na zahrade), ale kupil som pozemok a do buduceho leta by mal stat domcek a potom mozem zacat naplno s vysadbou nahromadeneho materialu - a zacinat naplnat moj sen wink

Inak vecer som skocil na pozemok lebo som si pamatal, ze som tam vydel rast nejaky bambus a tak som urobil tuto fotku (prepacte znizenu kvalitu lebo som to fotil mobilom). Ze by nejaky druh Fargesia. Kedze rastie v casti kde ma stat dom, presadim ju zatial na inu cast pozemku. Existuju nejake pravidla podla ktorych sa ma clovek riadit pri presadzani bambusov?

http://www.carettochelys.com/images/misc/palms/bambus.jpg

Jan

7

Re: poradte...

Zakladne pravidlo - nenarusit korene a nepresadzat v zime, haha:) Neviem preco, ale bambus na fotke mi pripada ako phyllostachys nigra. Inak ak mate zaujem vidiet naozaj krasne bambusy s bohatym vyberom a celkom pekne, navstivte predajnu agape - je to pri podunajskych, aj ja sa tam chystam - www.agape.sk A este cosi, ceny bambusov su vysoke vzdy a vsade...

exoticke druhy bambusov

8

Re: poradte...

Danny, dakujem. Skusim spravit cez vikend detailnejsie fotky, ktore by mohli potvrdit/vyvratit vas tip na Phyllostachys nigra.

Co sa tyka predajcu Agape, maju pobocku aj v Nitre, aj ked neviem ci sortiment v oboch lokalitach je rovnaky. Po prezreti ich cennika (kde okrem ineho namiesto Trachycarpus fortunei pouzivaju 20-30 rokov stary nazov Chamaerops excelsa) som ich cenami moc nadseny nebol. To sa mi viac oplati pri najblizsej ceste do Ciech zastavit u p. Rezla, ktory ma lepsie ceny aj po prepocitani na SK koruny a hned si tam mozem kupit aj jeho novu knizku.

Jan

9

Re: poradte...

Dnes som bol v BA v Agape a vyber bol dost slaby, maju par peknych 3m kuskov uplne vzadu, ale ceny od 760skk po 1800 a tie najvacsie za 3000. Knizku pana Rezla som videl, v auparku - tusim je to v Panta rhei za 149skk. A vykat mi nemusite, som najmladsim clenom klubu bambusakov smile Od p. Rezla si chcem obiednat viac druhov, len sa chcem pozriet, ci dovaza aj na SR...

exoticke druhy bambusov

10

Re: poradte...

Danny : Mám pro Tebe špatnou informaci, p.Rezl nic nezasílá, jen osobní odběr.

11

Re: poradte...

hej, hej, uz som si to vcera pozrel... To je brutalna skoda, neviem ako by som tam siel, ak chcem nakupit tak 5 - 6 rastlin sad budem musiet cosi vymysliet. Moj vyber je zatial: P. Vivax, B. Fargesii, S. fastuosa, P. Nigra Henonis, P. Pravifolia a este rozmyslam co take by som vzal.. ..Vy, co ste tam uz kupovali, ako vyzerali cca tie rastlinky? (velkost)

exoticke druhy bambusov

12

Re: poradte...

Danny napsal:

To je brutalna skoda, neviem ako by som tam siel, ak chcem nakupit

Danny, vždyť to máš z Bratislavy po dálnici kousek. Potřebuješ jen nějakého kamaráda s autem a na hranicích si vás nikdo ani nevšimne. Autobusem by se 5 sazenic špatně vezlo.
Stejně teď o prázdninách nemáš co dělat. Budeš mít aspoň hezký výlet - (v pátek nebo v sobotu).