13

Re: poradte...

Danny napsal:

Neviem preco, ale bambus na fotke mi pripada ako phyllostachys nigra.

A este cosi, ceny bambusov su vysoke vzdy a vsade...

Určit konkrétní druh bambusu podle takové fotografie je dost odvaha. Na nějaký druh Phyllostychysu bych ho podle malých listů také typoval.

A ty uváděné ceny bambusů jsou skutečně skoro všude běžné. Podstatně nižší jsou jen u osobního odběru u ing. Rezla a nebo pak za velmi malé rostlinky z Českých tropů.

14

Re: poradte...

test

15

Re: poradte...

Jam: Ako dopadol ten test? smile haha, to je co?
Karel: Toho kamosa s autom a hlavne takeho co ma cas a som stastny clovek smile

exoticke druhy bambusov

16

Re: poradte...

Danny, neslo mi poslat odpoved, ale test presiel... takze skusim znova:
------------

Cim su dane tie ceny? Pri palmach su niektore ceny vysoke lebo palma rastie pomaly (v porovnani s bambusom urcite) a da sa rozmnozovat len semenom (u niektorych druhov vyhana vedlajsie vyhonky). V pripade bambusu, ktory rastie rychlo, da sa mnozit relativne jednoducho (aspon co som cital) by som v pripade retazcov cakal nizsie ceny. Ale kedze som "bamboo newbie", rad si to necham vysvetlit. Ocividne to nebude take lahke ako si to ja predstavujem.

Jan

Lao Tse mal velku pravdu.

17 Naposledy upravil: Jirka (17.08.2006 21:57:19)

Re: poradte...

Danny: velikost rostlin je podle toho jak velkou si  koupíš, jsou prodávaný v 3,5,7 litrových nádobách jinak má velikost udanou i v ceníku a to 1-2m u větších druhů a Bratislava je fakt jen kousek, za tu cestu to stojí. Pokud máš zajem přímo o určitý druh je nejlepší se domluvit se předem, aby ho akorát měl. Jinak má skladem velké množství a mě vždy jen mrzí, že si nemohu koupit toho víc (manželka mě vždy musí odhánět) .

jam: výsoká cena bambusů je proto, že je tak málo pěstitelů a tím pádem mohou prodávat za výšší cenu. Projdi si internet a uvidíš kolik prodejců najdeš, s počítáš je na jedné ruce. V případě obchodních řetězců je to taky celkem jasný, v prodeji jsem viděl pouze pár druhu a to jsou vesměs z dovozu a ani nevíš odkud a kolikrát tyto sazenice nejsou ani dobře označeny a nemusí ani přežít zimu. Nechci p. Rezla pořád vychvalovat, ale to co nabízí a za jakou cenu nemá konkurenci a za rok máš s jeho sazenice rostlinu, ktrerou jiní prodejci nabízí za 1000kč a víc.

18

Re: poradte...

PRIKLAD - BAMBUSA VULGARIS - asi 1m rastlina vyrastajuca z 2 cm hrubeho odseknuteho stebla = 3000skk sad

exoticke druhy bambusov

19 Naposledy upravil: Lime (18.08.2006 10:00:12)

Re: poradte...

Souhlas s tím co napsal Jirka.
Nejlepší reklama je totiž spokojený zákazník. Vždy mám z návštěvy a z nákupu dobrý pocit. U pana Rezla je vidět, že je to na prvním místě odborník a fanda a až na druhém místě obchodník.  Nehledě na ten široký sortiment. (v našich končinách zřejmě bezprecedentní). Přestože té mám přes 400 km, nedovedu si představit, že bych kupoval jinde.

20

Re: poradte...

Cena je daná nabídkou a poptávkou. My tady v klubu se můžeme domluvit, že každý si namnoží ty své bambusy a pak si je zdarma vyměníme. Jenže každý jsme odjinud a doprava pak stejně cenu rostlin prodraží. Když si zajedu k Dannymu pro sazenice, co mi nabídl, tak mě vyjdou dráž, než když si je koupím od Kastnera. A posílat poštou větší sazenice je dost problém. Malé poslat jdou, ale velké?

re Danny: Poradil jsem ti dobře, ne? Že máš problém? To máme všichni s mnoha věcmi. Mě třeba značně štvou mé stránky. Nemají obrázky. Na serveru http://www.smszpravy.cz/katedrala/ je hláška SERVER KATEDRALA JE DO 1.8. mimo provoz, probíhá výměna serveru,OMLOUVÁME SE. Tak jsem se těšil na 1. srpna, jenže chyba lávky. Zřejmě se nejedná o letošní 1. srpen.
Byla tam výhoda, že jsem poslal na server celý zazipovaný adresář a on se tam rozbalil. Když budu obrázky posílat jinam po pěti, tak to budu dělat do konce roku. Mezitím třeba Katedrálu zprovozní. A teď babo raď! Nebo Danny raď! To už je snadnější shánět toho kámoše s autem.
Danny a co tvé webové stránky? Stále vidím jen : Welcome to Danny´s web.

21

Re: poradte...

jam napsal:

Pri palmach su niektore ceny vysoke lebo palma rastie pomaly (v porovnani s bambusom urcite) a da sa rozmnozovat ......

Lao Tse mal velku pravdu.

No taková třímetrová Butia capitata za 38.000 Kč - http://www.palmparadise.biz/palmy/04.html , která v zimě zmrzne, je docela náročný koníček.

Je pravda, že bambus roste rychle, ale zase roste jen pár dnů. Takže velká rostlina také má za sebou již více let. A zimování u prodejců něco stojí. Aby na jaře rostliny trochu vypadaly, tak jsou přes zimu ve skleníku, jak jsem viděl u Kastnera. Jinak by ty zubožené rostliny běžný zájemce nekoupil.

22

Re: poradte...

pro jam: Taky tě zde vítám. Byl jsem pryč, tak k netu jsem se dostal až dnes. Ten bambus na fotce co jsi poslal mě spíše přijde jako Fargesia nitida. Jestli pošleš ještě další fotky tak to upřesníme. Juky, agave, palmy atd. mě také zajímají. Vytvořil jsem pro ně chlívek ve fóru: http://forum.bambusy.info/viewforum.php?id=7 Můžeme tam o tom pokecat, ale co se týče palem venku jsem skeptik. Myslím, že dlouhodobě nevydrží žádná.

23

Re: poradte...

Ahoj kluci,

wufeng, dakujem za privitanie ;-) Co sa tyka paliem, tak osobne si myslim ze dlouhodobe niektore vydrzia: Trachycarpus fortunei u nas na Zobore (vrch na severe Nitry s juznou orientaciou svahu) viem o dvoch exemplaroch s kmenom cca 3-4 metre, ktore prizivaju viac ako 6 zim (a to posledne 2 zimy boli dost krute) bez akejkolvek ochrany! Maximalne im mraz v zime spali listy, ale na jar vyzeraju ako "nove" big_smile Juzna strana Zobora ma velmi dobru klimu; rastu tu figovniky (Ficus carica), mandlovniky, atd. Este viac odolnejsie su Sabal minor a Rhapidophyllum hystrix.

Tu som spravil zopar "close-up" fotiek toho mojho bambusu, snad vam to ulahci identifikaciu. Vopred dakujem. Jan

http://www.carettochelys.com/images/misc/palms/bamboo1.jpg

http://www.carettochelys.com/images/misc/palms/bamboo2.jpg

http://www.carettochelys.com/images/misc/palms/bamboo3.jpg

24

Re: poradte...

Ziadny tip na identifikaciu?