61

Re: poradte...

Zdravím zkušené bambusáře,
mám z letošního výsevu (únor) vzešlé rostlinky Phyllostachys pubescens, vysoké max 30cm, a mám je v poměrně drobném květináči. Teď s příchodem mrazů řeším jak s ním naložit. Vím že není příliš mrazuvzdorný a vzhledem k tomu že je ponechán v květníku a není ve volné půdě tak ho hodlám zimovat v domácích podmínkách.
mám 2 varianty:
1) umístit rostlinku do tmavého sklepa bez přístupu světla s vlhkostí vzduchu kolem 70-90%, s nízkými teplotymi neklesejícími pod bod mrazu.
2) rostlinu umístit na parapet do pokojové teploty (max 20°C) na východní okno.

jsem si vědom že ani jedny podmínky asi nebudou optimální, ale přivítám odbornou radu jak je vylepšit.

http://www.carniflora.cz/Phyllostachys_pubescens.jpg

62

Re: poradte...

presne to jsem resil asi pred mesicem, a jelikoz jich mam asi 30, vysoke od 20 do 70 cm ve 3l kvetinacich udelal jsem nasledujici:2 mam doma , 5 jsem jich vysadil ven a zbytek jsem zakopal v nevytapenem skleniku,at se trochu poperou a uvidi se, jestli nejaky zustane. moc jim sanci nedavam, ale treba se ukaze jedinec, ktery to vydrzi. Doma mam jeden na stole za oknem na jizni strane kde na nej krasne sviti slunicko a druhy na chodbe v cca 20 st. .Rekl bych ,ze tomu za oknem se dari lip. Vypada svezejsi a rostou mu i nova stebla. Takze bych se asi nebal je dat k oknu a do tepla, aspon zatim. Pak ho asi presunu taky na chodbu kde tolik svetla neni a je i trochu chladneji. Tak by snad mohly prezit v pohode.Samozrejme je nenechat vyschnout. Otazka je jak preziji ty venku :-)

63 Naposledy upravil: Dušan (01.11.2010 21:14:34)

Re: poradte...

Ked som o bambusoch nič nevedel kúpil som si v baumaxe Phyllostachys Aurea - KOI a mam obavy že neprežije túto zimu - lebo som ho sadil  pred mesiacom.
Dnes by som uprednostnil iny druh --- cital som že je málo zimovzdorný a ľahko vymrza.Mám ho na chate v Bodíkoch - blízko Gabčíkova a včera som ho zabalil do kokosovej takej akokeby izolačnej látky a jutoveho poťahu.strčil som tam veľa smrekových
vetvičiek a utiahol.Nie je to moc skoro ? Vydrží bambus do marca ?Nestratí listy ?posielam fotky???
---neposielam skušal som ale neviem to poslat

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

64

Re: poradte...

fotky poslete Wufengovi, aby je k prispevku pridal. Co se tyce Ph. Aurea tak opravdu moc zimovzdorny neni,listy opadaji na 99,9% a zrejme to odnesou i stebla. Nejak nerozumim tomu, jak jste ho sadil ,jestli i s kvetinacem, nebo jste korenovy bal zabalil jak jste napsal a zasadil ho...

65

Re: poradte...

pro Dušan:

Hodně záleží na tom jaká bude zima. Úplně nejlepší by bylo asi počkat do jara a sázet až pak. Pokud máte možnost ho zimovat někde v světlé chladné místnosti, tak by se ještě možná vyplatilo ho zasadit zpátky do kontejneru. On už teď za ten měsíc těžko zakořenil do okolní půdy, tak by mu to nemělo vadit.

Pokud ho necháte v zemi, tak ten zábal bude dobrý, jen bych ho dal až přijdou mrazy. I pár stupňů pod nulou vydrží, takže bych to zatím sundal. "Odborníci" předpovídají na měsíc dopředu teplo, tak mu na vzduchu bude líp. Zabalil bych ho až budou hrozit větší mrazy. O listy asi přijde, ale jestli vydrží stébla uvidíte na jaře.