25

Re: poradte...

Myslím, že jde opravdu o Fargesia nitida. Pokud časem vykvete budeš mít 100%tní jistotu. Co se týče palem, nezbývá než závidět. Z toho co píšeš tam máte tepleji než my a pár druhů venku tam asi vydrží. Já zkoušel dát něco ven, ale všechno zmrzlo a v nevytápěném skleníku zas nemám problém z mrazem, ale bojuji z vlhkostí. Letos mi několik rostlin Trachycarpus fortunei a Washingtonia filifera uhnilo. Zkoušel jsem i banánovník Musa basjoo, ale letošní zimu i přes důkladnou zimní ochranu nepřežil. Aspoň, že máme ty bambusy, které u nás rostou pěkně.

P.S. Koukal jsem, že ty obrázky se natahujou ze stránky http://www.carettochelys.com/ . Věnuješ se chovu želv? Já totiž pár druhů mám, tak mě to zajímá.

Měj se pěkně

Wufeng

26

Re: poradte...

Wufeng, ano, Australske zelvy (rody Chelidae a Carettochelyidae) su mojou dalsou zalubou, aj ked momentalne kuoli nedostatku miesta mam len jedno vacsie akvarium, ale dufam, ze po prestahovani do domu sa to zmeni.

27

Re: poradte...

Poradil by nekdo uplnemu zacatecniku? Chtela bych poridit bambus, ktery by vydrzel rust v horske oblasti {na Sumave}. Pestitelske skolky nabizeji druh Fargesia nitida jako jeden z nejodolnejsich. Jaky je vas nazor a pripadne jestli je vubec dobry napad sazet bambus na zahradu na Sumave.
Dekuji vam za rady.
Marcela Vorlickova

28

Re: poradte...

Myslím že s Fargesia nitida a Fargesia murielae to klidně můžete zkusit. Jsou perfektně zimovzdorné. Akorát u té Fargesia nitida dejte pozor jestli nejde o sazenici staré generace. Ta do pár let vykvete a odumře.

29

Re: poradte...

Mám dotaz.
Prakticky všichni tady na fóru máte určité zkušenosti z pěstováním různých druhů bambusů a v různých klimatických podmínkách. Chci vyzkoušet bambus na zpevnění  (proti erozi) terasovitého svahu jižních směrů na Jižní moravě. Cca 10 -20cm orná půda (dosti písčitá) poté cca 30 cm písek ( možná spraš) a pak jenom skála (pískovec, narušený). Jedná se o plochu cca 20 000-40 000m2.
Prosím poraďte, děkuji.
http://nemcicky.com/obr1.jpg - svah
http://nemcicky.com/obr2.jpg - zemina

30

Re: poradte...

Zpevnění svahu bambusem by asi šlo. 50 cm půdy je postačující.  Ovšem jižní písčitý svah na Jižní Moravě dává tušit značné sucho. Tedy pro bambus ne právě nejvhodnější podmínky. Zda je to reálné nejlíp ověří praktická zkouška.

31 Naposledy upravil: airwavemagic (06.01.2009 10:09:36)

Re: poradte...

Karel napsal:

Zpevnění svahu bambusem by asi šlo. 50 cm půdy je postačující.  Ovšem jižní písčitý svah na Jižní Moravě dává tušit značné sucho. Tedy pro bambus ne právě nejvhodnější podmínky. Zda je to reálné nejlíp ověří praktická zkouška.

S tím suchem to nebude asi tak zlé, protože na 50% plochy roste rákos.
Nevím jaký druh použít (pěkný by byl asi nějaký vysoký, mohutný), nějaký co se rychle rozrůstá ..... ???

32

Re: poradte...

Mě to přijde, stejně jako panu Karlovi, že tam je dost sucho. Do které části mají ty bambusy jít? Když koukám na tu fotku celku, tak výš na těch svazích už rostou jen stromy, které koření hlouběji a vše okolo nich vypadá suše. Taky mi to nepřijde jako dobré místo pro pěstování bambusů.

33

Re: poradte...

wufeng napsal:

Mě to přijde, stejně jako panu Karlovi, že tam je dost sucho. Do které části mají ty bambusy jít? Když koukám na tu fotku celku, tak výš na těch svazích už rostou jen stromy, které koření hlouběji a vše okolo nich vypadá suše. Taky mi to nepřijde jako dobré místo pro pěstování bambusů.

Počítám s vysazením od 4 terasy ze zhora směrem dolů. A který z druhů si myslíte, že bych mohl vyzkoušet. Nezavrhuji i možné částečné zavlažování z místního rybníka.

34 Naposledy upravil: Pepa (06.01.2009 13:49:46)

Re: poradte...

Odolnost kteréhokoli bambusu bohužel nebude srovnatelná s kaktusy. Phyllostachys Nigra Henonis byl ale na několika stránkách označován jako bambus odolnější vůči suchu. (hned jsem našel jen tento odkaz, ale podobných stránek jsem viděl více http://www.bambouseraie.com/article.php3?id_article=161 ) Mám ho ale teprve prvním rokem, tak nemohu posoudit. Je na vysočině, tak doufám, že po této zimě bude ještě mít příležitost se předvést. Zatím se mu moc do růstu moc nechtělo, na podzim mu narostla 2 stébla a ty už asi budou zmrzlá. Už aby napadlo aspoň 50 cm sněhu smile

35

Re: poradte...

airwavemagic napsal:

Nevím jaký druh použít (pěkný by byl asi nějaký vysoký, mohutný), nějaký co se rychle rozrůstá ..... ???

Šel bych do ověřených druhů jako jsou Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata a její formy, Phyllostachys humilis. Nědělají extra tlustá stébla, ale zase jich produkují hodně a rychle se rozrůstají.

36

Re: poradte...

wufeng napsal:
airwavemagic napsal:

Nevím jaký druh použít (pěkný by byl asi nějaký vysoký, mohutný), nějaký co se rychle rozrůstá ..... ???

Šel bych do ověřených druhů jako jsou Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata a její formy, Phyllostachys humilis. Nědělají extra tlustá stébla, ale zase jich produkují hodně a rychle se rozrůstají.

Děkuji za rady. Na jaře nakoupím od každého druhu pár sazenic a uvidíme, jak se jim bude dařit.