13

Re: Bambus na tyčovinu

Trošku jsem ztratil přehled, ale buď je to její třetí nebo čtvrtá zima. To jak je rozrůstavá a rychle narůstá nemůžu úplně zodpovědně posoudit. Mám jí oproti jiným druhům na dost nepříznivém místě. Je v prakticky celodením stínu a v nepříliš kvalitní půdě. Zatím má něco přes dva metry. Uvidíme co letos. Jsem zvědav jak se na jaře předvede.

Letos jsem si také všiml, že je rozdíl ve svinování listů u Fargesia sp. Jiuzhaigou. Jednička svinula listy už na začátku chladnějšího období, ale pětka je svinula až včera. Jiné zatím nemám možnost pozorovat, ale zřejmě mezi nimi budou i takovéhle rozdíly. Jestli to znamená i rozdíl v zimovzdornosti těžko říct. To ukáže až nějaká drsná zima.

Také se mi letos potvrdilo tvrzení, že Phyllostachys nuda potřebuje pár let, aby zakořenila a stabilizovala se na místě a tím se pak zvýší její odolnost.  Zkusmo jsem vedle 4 roky starého trsu zasadil letos novou vzrostlou sazenici a je velmi vidět rozdíl. Stará zakořeněná sazenice nemá ani náznak poškození, nově vysazená je celkově světlejší, listy jí žloutnou a jsou částečně poškozené.

14

Re: Bambus na tyčovinu

to mi vysvetluje proc nam ph. nuda (mame Localis) od vysazeni na jare nevyrostla ani o kousek, pritom skoro vsechny ostatni kytky se predvedly alespon jednim vyhonkem... dalsi u kterych jsem cekal vyrazne pribyvani hned zpocatku, ale nestalo se tak jsou dve bashanie - qingchenchanensis a fargesii, jsem tedy zvedav na jaro.

15

Re: Bambus na tyčovinu

Mužu se zeptat o kolik za rok Phyllostachys aureosulcata vyroste?

16

Re: Bambus na tyčovinu

Záleží na tom, jak silný má kořenový systém. Tipoval bych že v dospělosti udělá tak kolem 6 metrů. Možná víc.

17

Re: Bambus na tyčovinu

Ph. Aur. Spectabilis mi po vysazení na jaře vyjela 2m. Jsem zvědavý kolik to bude letos.

18

Re: Bambus na tyčovinu

Sazenice byla od pana Rezla.

19

Re: Bambus na tyčovinu

Tak to počítej, že tento rok to bude přes 3m. Rok 2006 něco kolem 2m a další rok přes 3m a hlavně se bambus rozrostl hodně do stran a to až o 2,5m.

20

Re: Bambus na tyčovinu

Super :-)

21

Re: Bambus na tyčovinu

Dá se to zastřihávat ?

22

Re: Bambus na tyčovinu

Ale jo. Ovšem jestli to  není škoda, myslím že to nevypadá moc pěkně. chceš-li do nějaký určitý výšky, jestli není lepší zvolit nějaký jiný vhodnější druh.

23 Naposledy upravil: Zdeněk (23.03.2008 15:08:37)

Re: Bambus na tyčovinu

Také se mi letos potvrdilo tvrzení, že Phyllostachys nuda potřebuje pár let, aby zakořenila a stabilizovala se na místě a tím se pak zvýší její odolnost.  Zkusmo jsem vedle 4 roky starého trsu zasadil letos novou vzrostlou sazenici a je velmi vidět rozdíl. Stará zakořeněná sazenice nemá ani náznak poškození, nově vysazená je celkově světlejší, listy jí žloutnou a jsou částečně poškozené.

...tak to jsem nevěděl,nějak mi to  uniklo,mám ji od loňského jara a nepřibylo ani stéblo, a původní které bylo trošku větší,tak si klidně uschlo, a b. quing. to je snad největší potvora,spousty výhonků hned v prvním roce,dost jsem ji namnožil. a proto že jsem sní pořád vrtal nějak neměla čas vyrůst,:cool:

24

Re: Bambus na tyčovinu

Tady fotečka mojí ložnice pro inspiraci   http://forum.rumoko.org/cz/files/thumbs … ce_150.jpg
Tyčovinu o síle cca 5 - 10 cm měli případně ješte mají v Baumaxu. Alespoň v tom Karlovarském ho mají pořád, objevil se tam asi před půl rokem a byl ještě docela zelený. Měl jsem nutkání ho koupit, ale tak nějak jsem si řekl nech ho trochu proschnout... . Byl to celkem rozumný nápad, mají ho tam všechen do dnes a spolehlivě popraskaný od shora až dolů. Tak pozor i na bambus pěstovaný na tyčovinu budou platit podobná pravidla při sušení jako na dřevo. Pokud by jste se chtěl nekdo pokusit identifikovat použité druhy dodám detailní fotky. Jinak materiál bezkonkurenční. Buková podlaha přebroušná těsně před postavením nábytku vykazuje již různé šrámy, samotný bambusový nábytek nemá ani ťuk. Pokud mají podobné vlastnosti i stále populárnějsí bambusové podlahy, tak si domu nedávejte nic jiného.
S tou parvifolií bych to taky rád skusil. Problém je, že ale máme pozemek poměrně vysoko, skoro 800 n.m. zato, ale na jižní straně a poměrně chráněný lesem. Každoroční vysoká sněhová pokrývka, takže k vymrzání nedochází. Rád bych něco, čemu by se v místě dobře dařilo. Určitě bych ocenil i nějaký typ na rostlinu, která by vhodně doplnila bambusový nábytek a snášela trvale celkem suché prostředí panelákového bytu. Pokud mi někdo budete schopný vhodnou rostinu nabídnout předem děkuji.

P.S. ta tyčovina z  baumaxu má sílu stěny do 5 mm. Tyče, které mám zespod podhledu v ložnici mají sílu stěny od 8mm až do 25mm.  Podobné rozdíly vykazuje i drobná tyčovina. Má sílu od cca 2mm do 10 mm. Bude tedy potřba zřejmě sledovat i sílu stěny.