25

Re: Bambus na tyčovinu

zdravím. zajímalo by mne jak vypadá tyčovina bambusu ten první rok, například když dojde k umrznutí tyčoviny, jestli se dá ta tyč na něco použít nebo je to natolik měkké že se to rozsype nebo jak to vypadá?

26

Re: Bambus na tyčovinu

dále by mne zajímalo, pokud se uřízne již vyzrálá tyč,  jestli na jejím místě vyroste časem nová, nebo už tam navěky zůstane jen pahýl?

27

Re: Bambus na tyčovinu

nedá. a pahýl zůtane dokud neshnije.

28

Re: Bambus na tyčovinu

ani například uplést rohož? například na zastínění?

29

Re: Bambus na tyčovinu

dělal jsem rohož z obyčejné trávy,  ted skouším z rákosu, ale myslím že bambus, a to i když není vyzrálý by teoreticky pořád měl být lepší a pevnější než tráva nebo rákos. tedy ptám se proto, jelikož mne bambus zajímá nejen pro krásu vzhledu ale i užití hmoty

30

Re: Bambus na tyčovinu

řekněme teoreticky, pokud mi umrzne nadzemní část bambusu, a kořeny ne, bude další výhon větší nebo ne?

31

Re: Bambus na tyčovinu

ani například uplést rohož? například na zastínění?: nemam s tim zkusenost, ale myslim ze nevyzraly material nebude mit ty pozadovane vlastnosti, kvuli kterym se bambus vyuziva.

32

Re: Bambus na tyčovinu

řekněme teoreticky, pokud mi umrzne nadzemní část bambusu, a kořeny ne, bude další výhon větší nebo ne?: myslim ze ne, protoze se rostlina musi obnovovat z rezerv, take zalezi na celkove kondici rostliny a take velikosti  trsu atp.

33

Re: Bambus na tyčovinu

Ukazovali mi v Rosteto bambus, který umrznul nad zemí. Z 2m bambusu byl následující rok tak 20 cm bambus.

34

Re: Bambus na tyčovinu

Záleží asi na jeho kondici a druhu. Některé po umrznutí vyprodukují menší stébla, a doženou to další rok, některé to dohání déle, ale některé - třeba Phyllostachys vivax Aureocaulis jsou schopny i při každoročním umrzání mohutnět.

35

Re: Bambus na tyčovinu

wufeng napsal:

Záleží asi na jeho kondici a druhu. Některé po umrznutí vyprodukují menší stébla, a doženou to další rok, některé to dohání déle, ale některé - třeba Phyllostachys vivax Aureocaulis jsou schopny i při každoročním umrzání mohutnět.

díky za odpovědi:) jsem myslel že bych si pořídil například nějaký tropický nebo nezimuvzdorný druh, který bych pěstoval čistě jen na jeden rok na zpracování,  na zastinovací rohože. to znamená, že to nemusí nutně být tvrdě vyzrálý bambus, ale prostě trochu větší a silnější tráva, nebo tyčka, kterou rozštípu na plátky a udělám rohož.

co se myslí pod pojmem: ...silná stébla, která nejsou příliš pevná. to nejsou nikdy pevná nebo jen ten první rok? myslel jsem že bambus je vždy pevný a pružný:|

36

Re: Bambus na tyčovinu

co se myslí pod pojmem: ...silná stébla, která nejsou příliš pevná. to nejsou nikdy pevná nebo jen ten první rok? myslel jsem že bambus je vždy pevný a pružnýneutral: steblo dosahuje uplne vyzralosti az 3 rok