1

Téma: Poměr tloušťky a výšky stébla

Čau. Všude se dočítám (v knihách, na webových stránkách českých i cizích), jak speciálně atrovaginata má v poměru k malé výše poměrně tlustá stébla. Moje zkušenost je ale jiná.

Letošní stébla přesáhla 6 m při tloušťce stonku (měřeno uprostřed mezi kolénky) 3,3 cm. To je skoro stejně jako u alpiny (loni 6,4 m při stejné tloušťce) a bashanie f. (lehce přes 6 m při 3,2 cm).

Zhruba to odpovídá poměru 1 cm / 2 m.

Odpovídají tomu i moje pozorování z Holandska a Německa. Viděl jsem:

Bashanii f. 4 cm/8 m, 5 cm/10+ m
Atrovaginatu 5 cm/10+ m
Parvifolii 6 cm/ 10+ m (hned vedle zmíněné atrovaginaty - stejně vysoké, ale parvi tlustší)
Viridiglaucescens 5 cm/ 10 m

Nebo údaje jiných pěstitelů (např. Alpina 2,8 cm/ 5,5 m)

Pokud je některý z "našich" bambusů opravdu neúměrně tlustý, pak spíše parvifolia (Kimmei 8-10 cm/ 10 m), nikoli atrovaginata.
Kde se bere ten věčný mýtus o relativně tlustém stonku atro? Mluvil jsem s Hansem Prinsem, ten tvrdí, že v Belgii je atrovaginata vysoká 16 m, ale neříkal nic o tom, že by měla v průměru 15 cm či tak, jak by se dalo očekávat, kdyby měla mít 6 cm při 6-7 metrech. Myslím tedy, že je ten poměr u většiny bambusů podobný, snad ty tlustostěnné (bashania) mohou mít menší průměr, protože jsou pevnější.

Mimochodem, letos má moje atrovaginata poměrně dlouhé články - měřil jsem je - až 30 cm. Asi to je tím, že období růstu stvolů se trefilo do letních teplot. Z minulých let jsem vypozoroval, že to má opravdu vliv.

2

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Nemohu moc soudit z dlouholetých zkušeností, ale už po několika letech mohu potvrdit, že specifické počasí (průběh zimy, jara, léta) v našich podmínkách (i když každá lokalita v ČR je odlišná) má přímý vliv na to, jak rostlina prospívá.
Koncových, max.možných rozměrů (ať už výšky, či průměru stébel) u nás rostliny, dle mého názoru, dosáhnou až po 15-20 letech pěstování v příhodných podmínkách (dle mého je nejdůležitější dostatečný prostor, jim vymezený). Takových dlouholetých pěstitelů je v republice jen hrstka (o kterých vím, popř.jsou ochotni podělit se o zkušenosti). Srovnání se zahraničními pěstiteli je sice inspirativní, ale u nás nedosažitelné. Nám nejbližší DE, FR, PL, AT, SI či NL mají diametrálně odlišné klimatické podmínky. Třeba SK: Bernolákovo vs. Tatry...

Možná by bylo přínosné, pro srovnání, založit nějaké dlouholeté vlákno na téma: Rozměry rostlin vs. jejich stáří a stanoviště?

3

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Orangutan napsal:

Čau. Všude se dočítám (v knihách, na webových stránkách českých i cizích), jak speciálně atrovaginata má v poměru k malé výše poměrně tlustá stébla.

Toho jsem si nevšiml, ale je možné, že se to někde píše. Já to tak v popisu nemám viz. Phyllostachys atrovaginata. To by platilo zejména pro Phyllostachys dulcis. Ten je opravdu pří nižší výšce schopen dělat tlustá stébla.

Orangutan napsal:

Pokud je některý z "našich" bambusů opravdu neúměrně tlustý, pak spíše parvifolia (Kimmei 8-10 cm/ 10 m), nikoli atrovaginata.
Kde se bere ten věčný mýtus o relativně tlustém stonku atro?

Souhlasím, že Phyllostachys parvifolia bude u nás tlustší, ale nějak jsem si nevšiml, že by to někdo popíral. Myslím, že i v mém článku Velké bambusy to tak je uvedeno, ikdyž už by chtěl zas aktualizaci. Phyllostachys atrovaginata je odolnější, lepší zimuje alespoň někde, kde jsem to měl možnost pozorovat, takže v tom bych viděl její výhodu. Věřím také, že dosáhne časem třeba k 5, možná 6cm, možná víc. To je pro mně tlustý stonek, takže to za mýtus nepovažuji. Mám jednu rostlinu v ne moc dobré půdě a v ne moc dobrých podmínkách (málo hnojená, dost často trpí suchem atd.) cca. 6 metrovou a stonek přes 3cm a už to bych řekl, že jsou v našich podmínkách tlusté tyče. O pár milimetrů méně mám u Phyllostachys aureosulcata spectabilis, Phyllostachys aureosulcata Lama Tempel, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel. To jsou po letech nejtlustší bambusy co mám, kromě Phyllostachys vivax Shanghai, který se dostal přes 5cm, ale letos ho zima dodělala a vrátil jsem se s ním o deset let zpátky v mohutnosti stébel. Srovnání s Bashania fargesii jde jen v teplých lokalitách, v chladnějších tyče neudělá.

Phyllostachys atrovaginata stébla něco přes 3 cm, už si to nepamatuji přesně.

PunBB bbcode test

Že Phyllostachys alpina je schopná udělat takové tyče, je skvělá zpráva, málokde tak velká rostlina je. Když ale srovnáš třeba  Phyllostachys atrovaginata s Phyllostachys heteroclada tak při stejné výšce je průměr stébel poloviční, možná menší a takových případů je hodně, takže z toho plyne označení Phyllostachys atrovaginata za bambus z tlustými stébly, alespoň mně to přijde průkazné.

Phyllostachys heteroclada stejně vysoká rostlina

PunBB bbcode test

Časem se uvidí co dokáže v lepších podmínkách. Před 2 lety jsem jí vyčlenil velký kus jiné zahrady, vysadil cca 8 sazenic a letos, druhým rokem už se začíná rozjíždět. Obsazuje prostor, stébla zatím jsou tenká, něco přes 3 metry. Za deset let dám vědět, jak je na tom. smile

4

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Wufeng: "...Toho jsem si nevšiml, ale je možné, že se to někde píše. Já to tak v popisu nemám..."

Ty ne. Ale pár jiných lidí to píše, a zdá se mi, že se pořád cituje jeden zdroj:

...vytváří v poměru k výšce silná stébla
Pavel Rezl: Bambusy a jejich pěstování u nás, str. 66


The reference is probably to the culm‘s large diameter relative to its height.
Daphne Lewis, Carol A. Miles: Farming Bamboo, str. 115


...relatively large diameter canes in relation to height…
http://www.bamboogarden.com/Phyllostach … ginata.htm


The culms taper quickly at the top of the stock, making the diameter of the culms disproportionate to height, as compared to other Phyllostachys varieties.
http://www.completebamboo.com/species_b … inata.html


It has very thick culms for its height, allowing an imposing “big bamboo” appearance without as much site domination as a vivax or bambusoides.
http://victoriabamboo.com/new%20page/pa5.html


This is an upright bamboo with very thick culms for its size.
http://www.apexbamboo.com/tall-screening-bamboo.html


Its culms grow large in diameter relative to height.
http://eol.org/pages/2896872/details


Previously named ‘Congesta’, this bamboo is prized in landscaping for its rapid growth andits large stem diameter relative to its height giving it  large bamboo ‘looks’ without the huge plant size.
https://www.boxhillfarm.com/running-bamboo


...the culms grow very upright, and are very thick relative to their height, with diameters up to 7 cm.
https://www.paramountplants.co.uk/plant … inata.html


This bamboo can grow quite large culms without growing too tall.
http://www.scottishbamboo.com/Phyllosta … RAA066.htm


It has unusually thick culms for it’s height
http://www.bambooworld.com/bamboo/bambo … rovaginata


Der schwarze Knospenbambus bildet extrem kräftige und dicke Halme, die straff aufwärts wachen. Im Verhältnis zu der Höhe von bis 6m sind die Halme mit 5cm Durchmesser recht kräftig ausgebildet und ergeben einen vitalen und wüchsigen Eindruck.
https://www.lubera.com/de/shop/schwarze … 78169.html

5

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Zejména ten německý odkaz, kdy má mít atrovaginata 5 cm při 6 m výšky, podle mě tvrdí nesmysly. Všechny 5cm bambusy, které jsem viděl, byly nejméně 9-10 m vysoké, včetně atrovaginaty. Moje má 3,3 a 6 m plus. Až bude mít 4 cm, čekám přes 7 m. Kdyby někdy měla mít 5 cm, bude výška 9 a více metrů. Ne šest, to má teď.

Jenom jsem chtěl upozornit na to, že atrovaginata nejspíš NENÍ malým bambusem s tlustým stonkem (jak to z citovaných zdrojů vyznívá), ale vysokým bambusem s tlustým stonkem.

Je jedno, jak má kdo velký bambus, ale zdálo se mi zvláštní, že jsem tolikrát narazil na takovýto údaj, který nejspíš vůbec neodpovídá realitě. Myslím, že jeden od druhého někteří autoři opisují. Jsem rád, že jsou i zdroje, kde tomu tak není (tady na bambusechzavináčinfo, například, a za to díky :-))

A jinak jsem rád, že vám všem - i mně - to tak pěkně roste!

6

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Orangutan napsal:

Všechny 5cm bambusy, které jsem viděl, byly nejméně 9-10 m vysoké, včetně atrovaginaty.

Můj Phyllostachys vivax Shanghai, který se dostal přes 5cm, jak jsem psal, měl kolem 6 metrů. Ten poměr výška, tloušťka určitě nefunguje tak, jak píšeš. Stačí se podívat do botanických popisů třeba ve Flora of China zde: http://flora.huh.harvard.edu/china/mss/ … buseae.pdf
Tam při stejných maximálních výškách u jednotlivých druhů rozdíly v tloušťce stébel jsou. Stejně tak u nás. Některé druhy v porovnání s jinými, při podobné délce pěstování a podobné výšce mají velký rozdíl v tloušťce stébel.

Spoustu těch linků neznám, tam jsou ty popisy zavádějící. Já sleduji už jen takové "důležitější" weby, hlavně lidí u kterých vím, že o tom něco vědí. Většinu těhle menších, spíš obchodníky vytvořených nesleduji. Jeden ze zajímavých, http://www.bamboogarden.com/Phyllostach … ginata.htm ...relatively large diameter canes in relation to height… to tam má trochu zavádějící, ale já bych to spíš chápal v tomhle podání tak, že při stejné výšce, jako jiný druh, dosáhne relativně tlustých stébel. To, že je to v těch dalších webech významově posunuté ještě dál, už je chyba z neznalosti a opisování.

7

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

u mě atrovaginata má tak 2,5cm a jsou tak max. 3,5m. parvifolia přes 3cm a vysoká 4,5m.

8 Naposledy upravil: davor (25.06.2018 20:05:45)

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

karlos.mexican napsal:

u mě atrovaginata má tak 2,5cm a jsou tak max. 3,5m...

karlos: 25mm kde?! Měřeno přes kolénko?

9

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

mezi kolénky

10

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Ještě k tématu tloušťky stébel, které se propojuje s diskuzí zde:

http://forum.bambusy.info/post/7855/#p7855


Orangutan napsal:

Pomineme-li vkus, důvodem proti dvěma a více druhům na jednom stanovišti může být konkurenční boj o živiny a prostor. Ale co když souboj o světlo povede naopak k vyššímu vzrůstu?
Vaše zkušenosti a názory? Kromě estetiky?

Když jsem nad tím přemýšlel, tak jsem si uvědomil, že v tom mém smíšeném porostu Phyllostachys aureosulcata Lama TempelPhyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel rostou uprostřed vyšší stébla než na okraji. Krajní jsou o pár milimetrů silnější, stébla uprostřed se vytahují více a mají i o metr víc, při tenčím stéblu.

PunBB bbcode test

Tady v tomto případě to může být způsobeno tím, že jdou za světlem a tím se vytahují, protože původně byly vysazeny po krajích a do tohoto centra dorostly až časem. Zdůrazňuji to proto, že jindy jsem měl nejvyšší a nejtlustší stébla, nejdříve na okrajích, či na konci nových výběžků, pak po obsazení určitého prostoru se objevilo mohutné stéblo v místě původní výsadby. Mluvím o době více jak deset let pěstování na jednom místě. Nemám to vypozorováno na hodně druzích, protože spoustu rostlin jsem musel časem přesadit, omezit, či s ní jinak manipuloval. Ale myslím, že po dlouhých letech sílí rhizomy v původním místě výsadby a pak po nastřádání dostatečného množství živin můžou překvapit pořádně tlustými tyčemi.

11

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Hmm, zajímavé. U Prinse jsem viděl do sebe prorostlou atrovaginatu a parvifolii (jako ty tvoje, Wufengu, dvě aureosulcaty). O jaký druh jde, jsem poznal, jen když jsem třel stébla a čichal, jinak to nešlo, vypadaly naprosto totožně. Atrovaginata typicky po kadidle, parvifolie taková nějaká "masová" vůně, nebo jak bych to popsal. Obě byly velmi vysoké, kolem 10 metrů, parvifolia většinou o něco tlustší. Ale evidentně nijak nestrádaly tím, že rostly vpletené do sebe.

12

Re: Poměr tloušťky a výšky stébla

Kdy jsi tam byl? Nemáš nějaké fotky? Zajímalo by mě, jak to tam po letech vypadá. Těch prorostlých druhů do sebe tam asi bude mít víc. Nějak to nestíhá a už tenkrát se mu to vymykalo z rukou.