13

Re: Výhonky 2018

Mám vyzkoušeno, že když se hlína oklepe je to pro rostlinu těžký zásah. Zřejmě tím, jak se potrhají vlasové kořínky. Asi bych radši volil variantu menší bal, neoklepávat hlínu. Pokud by to nebylo možné, tak dbát na to, aby kořínky nezaschly. Párkrát se mi stalo, že slunce je vysušilo (stačí chvilka když na ně svítí) a na rostlině bylo znát, že se o hodně dýl vzpamatovává, než když celý kořenový systém zůstal ve vlhku. Bal je bal. Je to znát.

A ještě dodatek. Při přesazení bez balu bych víc zredukoval nadzemní část, než znovu zakoření. Nestíhá jí tolik zásobovat vodou a mnohdy část listí proschne.

14

Re: Výhonky 2018

zdarec,tak dnes sem objevil uprostred zahrady vyhony Phyll.Nigra Punktata 10m od sazenice,prelezla prez zabranu potvora,vypadaji slibně.Rufa ma asi 50 novych,tak snad to bude dobrej rok.

15

Re: Výhonky 2018

10 metrů už je dost. Pošli pak fotky jestli můžeš.

16

Re: Výhonky 2018

letošní výhony nic moc. je jich docela málo a čekal jsem silnější. snad za to může na plzeňsku suchá zima potom i  jaro a ještě jsem ve srážkovym stínu.  v březnu bylo zahnojeno a snažim se pravidelně zalejvat, ale déšť to nenahradí. divný od 25.4. lezou nový výhony u ph. atrovaginata 8cm  i parvifolie cca 20cm, a to je u mě docela brzo.

17

Re: Výhonky 2018

Taky mám na zahradě Saharu. Nemít studnu, tak se nedoplatím. Zalívám a zalívám. Jinak nové výhonky u různých druhů, ale silnější nejsou. Jsem zvědavý na Phyll. parvifolii, ale ta má jen špičky venku.

18

Re: Výhonky 2018

zaslal Jirka:

Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

19

Re: Výhonky 2018

Loni jsem v létě přesazoval část velkého trsu Fargesia rufa. Tři velké kusy (tak aby se daly unést) jsem sesadil jako pohledovou zástěnu. Letos vyhnala obrovské množství výhonků.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

20

Re: Výhonky 2018

U některých druhů jsou už výhonky několik metrů vysoké. Dávám pár fotek smíšeného porostu Phyllostachys aureosulcata Lama TempelPhyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel. Nechal jsem je prorůst do sebe záměrně. Tahle kombinace barev v porostu mi přijde moc pěkná.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Některé výhonky se letos hodně kroutí. smile

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test2

21

Re: Výhonky 2018

Pěkné..

Mi nějak přestal růst spectabilis.. Výhonky měl první ze všech a dříve než se oloupaly poslední články se růst zastavil a nic se neděje.. Je možné že jsem to třeba přehnojil? Moc si to nemyslím teda, ale říkám si čím to (párkrát jsem zalil kristalonem)

22

Re: Výhonky 2018

Wufengovy (nádherné, mimochodem) fotky mě inspirovaly k otázce, zda někdo další máte zkušenosti se smíšenými porosty.
Obecně se všude doporučuje monokultura, a to právě nejčastěji z estetických důvodů. Co když se to ale někomu líbí? (Například tyto dva kultivary spolu jsou moc pěkné). Pomineme-li vkus, důvodem proti dvěma a více druhům na jednom stanovišti může být konkurenční boj o živiny a prostor. Ale co když souboj o světlo povede naopak k vyššímu vzrůstu? Mám uprostřed porostu Ph. atrovaginaty malinkatou rostlinku B. fargesii. Letos vyhnala jeden výhonek, tenoučký, asi 0.5 cm tloušťka, ale táhne se snad 4 m výšky! Asi je to jako stromy - v lese jsou vyšší než solitéra na louce. Četl jsem někde, že rostlina nejen vnímá stín (to víme), ale že nějak pozná, je-li ten stín od budovy, skály nebo jiných neživých věcí, a toho si moc nevšímá, anebo pochází od jiné rostliny, a v tom případě se snaží ji přerůst.

Vaše zkušenosti a názory? Kromě estetiky?

23

Re: Výhonky 2018

Jarek napsal:

Pěkné..

Mi nějak přestal růst spectabilis.. Výhonky měl první ze všech a dříve než se oloupaly poslední články se růst zastavil a nic se neděje.. Je možné že jsem to třeba přehnojil? Moc si to nemyslím teda, ale říkám si čím to (párkrát jsem zalil kristalonem)

Snad se nic neděje. Určité pauzy v růstu jsou normální. Zaléval bych pravidelně a nechal to být.

24

Re: Výhonky 2018

Orangutan napsal:

Wufengovy (nádherné, mimochodem) fotky mě inspirovaly k otázce, zda někdo další máte zkušenosti se smíšenými porosty.
Obecně se všude doporučuje monokultura, a to právě nejčastěji z estetických důvodů. Co když se to ale někomu líbí? (Například tyto dva kultivary spolu jsou moc pěkné). Pomineme-li vkus, důvodem proti dvěma a více druhům na jednom stanovišti může být konkurenční boj o živiny a prostor. Ale co když souboj o světlo povede naopak k vyššímu vzrůstu? Mám uprostřed porostu Ph. atrovaginaty malinkatou rostlinku B. fargesii. Letos vyhnala jeden výhonek, tenoučký, asi 0.5 cm tloušťka, ale táhne se snad 4 m výšky! Asi je to jako stromy - v lese jsou vyšší než solitéra na louce. Četl jsem někde, že rostlina nejen vnímá stín (to víme), ale že nějak pozná, je-li ten stín od budovy, skály nebo jiných neživých věcí, a toho si moc nevšímá, anebo pochází od jiné rostliny, a v tom případě se snaží ji přerůst.

Vaše zkušenosti a názory? Kromě estetiky?

U toho mého smíšeného porostu to nedělá problémy. Je to v podstatě jeden druh, podobně vitální, tak se navzájem neutlačují. Jinak bych nechal klidně prorůst v živém plotu několik druhů dohromady. Asi by to ničemu neškodilo, pokud by se vybraly podobně vitální a vysoké druhy.

U toho příkladu co píšeš bych se toho bál. Jestli se kořeny Bashania fargesii dostanou mezi kořeny Phyllostachys atrovaginata a časem se třeba ukáže, že jí to vadí, nebo bere živiny, bude strašný problém jí odstranit. Neobejde se to bez silného poškození kořenů Phyllostachys atrovaginata. Já bych preferoval Phyllostachys atrovaginata, která mi roste dobře. Bashania fargesii mi zůstávala malá a omrzala. Když jsem jí vykopával, šel jsem skoro metr hluboko, takže pustit si jí volně do trsu jiného bambusu bych se bál. Také ten konkurenční boj za světlem povede k tomu, že se bude vytahovat a nepůjde do tloušťky což pak může zapříčinit nadměrné ohýbání stébel zejména po dešti a v zimě pod sněhem.

Nechat prorůst Sasy, nebo Pleioblasty jde, ale je pak nutné se do budoucna smířit s tím, že už je nikdy nikdo nerozdělí. Případně se pak dá vzít odkopek a jinde si znovu vypěstovat čistý druh.

U Fargesií se to v přírodě stává. Semenáče mnohdy nezůstávají oddělené, tak jak to pěstujeme v zahradách. Slabé uhynou a silné se zapojí mnohdy do monokulturního porostu. Já nechávám živý plot z Fargesia murieliae se také zapojit a ničemu to nevadí. Bokem trsy srůstají a nepozoruji, že by tím něco trpělo.

Pokusně jsem nechal prorůst Sasy jako podrost Phyllostachysů a to nijak neškodilo, jen mi přišlo, že to bralo část živin Phyllostachysům. Protože chci co největší stébla, zkusmo jsem podrost vysekal a vyrostla silnější stébla. Může to být náhoda, ale asi to, že se porost prosvětlil, šlo víc slunce a deště ke kořenům a to pomohlo. Ale hezké to bylo. Tam kde nejde o co největší stébla ta kombinace vypadá dobře.

Kombinace Pleioblastus, Sasa a Fargesia bych se vyvaroval. Cokoli co proroste do trsu Fargesií se strašně špatně odstraňuje a ani to podle mého nevypadá dobře. Vyjímku tvoří Fargesia demissa Gerry která má velké rozestupy mezi stébly a nějaký nízký podrost v ní vypadá dobře.

Sám mám skoro všechno v monokultuře a přijde mi to tak lepší.

Jinak jsem také zvědav, zda má někdo smíšené porosty a jak to prosperuje.