1

Téma: Mexiko

zaslal karlos-mexican:

ahoj lidi
tak jsem se dnes vrátil z cest.  letos jsem projel střed, východ a jih mexika. měl jsem na to necelých pět týdnů a bylo to perfektní. připravil jsem si pro vás několik článků o bambusech co jsem viděl a můžu vám říct, že jsem nevěřil že tam uvidim bambusový les. doposud jsem fotil pouze jednotlivé trsy.
proto abyste si to se mnou taky užili připravil jsem  pár vylepšení.

-první - je video z úžasné zahrady v deštném pralese, kterou založil anglický surrealista edward james. a několik fotografií co jsem tam cvaknul.
z videa jsem byl nadšenej, ale skutečnost byla ještě lepší.
video doprovází bezva hudba od - dj phantom

https://www.youtube.com/watch?v=yBpc3I5oaBw


-druhé - pro ty co mají nainstalovaný program google eart posílám gps ve formátu co dáte do okénka hledat -   21°23'37.42"N98°59'25.50"W
potom se plusovým znaménkem dostanete až do reálného zobrazení krajiny. tam je pouze jeden trs, ale v dalších článcích budete projíždět bambusovým lesem.
mějte strpení za dva dny zase odjíždim na čtyri a půl měsíce a tak další přízpěvek bude trochu trvat, ale tak do měsíce něco pošlu.

zdar bambusáci karlos


PunBB bbcode test

hned u vstupu první

PunBB bbcode test

další nešel přehlédnout

PunBB bbcode test

bylo na co se dívat

PunBB bbcode test

mexičtí turisti

PunBB bbcode test

foceno z horní části zahrady. délka cca 15metrů

PunBB bbcode test

konečně jsem se k nim probil

PunBB bbcode test

7-12 cm průměr

PunBB bbcode test

detail větvení

PunBB bbcode test

délka pochvy 60cm

PunBB bbcode test

byly tam úžasný zákoutí

PunBB bbcode test

bambusy z betonu u vchodu

PunBB bbcode test

2

Re: Mexiko

ještě jsem našel pár fotek na druhý kartě.
byl jsem tam pouze krátkou dobu, protože jeden kolega měl zdravotní problémy a musel jsem ho odvézt do nemocnice. počasí se taky moc nepovedlo, takže se tam ještě někdy zajedu podívat.
                                                                          feliz navidad
                                                                          hezký vánoce
                                                                                                     karlos

i mexičani se u nich fotili

PunBB bbcode test

nový stébla byly nádherný

PunBB bbcode test

nejstarší stébla byly porostlý mechem a po pár letech schnijou a lámou se

PunBB bbcode test

nový jsou dobrý

PunBB bbcode test

asi nejsilnější

PunBB bbcode test

pod nima byla docela tma

PunBB bbcode test

tak už konečně odcházím

PunBB bbcode test

když jsem odcházel bylo zataženo a za chvíli lilo

PunBB bbcode test

3 Naposledy upravil: Jirka (04.12.2015 17:40:35)

Re: Mexiko

Podíval jsem se na to video a je to nádhera!!!
Díky

4

Re: Mexiko

Jiný kraj, jiný ... bambus. Nádherná podívaná z našich ponurých zimních klimatických podmínek.

5

Re: Mexiko

jirka
skutečnost byla ještě úžasnější. nic podobnýho jsem zatim neviděl.

davor
už pracuju na dalšim článku. a jiný bambusy budou a hodně jiný.

mějte se karlos

6

Re: Mexiko

zaslal karlos.mexican:   ,, bambusy v mexiku 2díl "

ahoj lidi
tak jsem se zase pustil do prohlížení letošních fotek a  něco pro vás připravil.
hned na začátek mrkněte na video z krásného státu san luis potosi, kde nejsou jen bambusy, ale i místa, který stojí za to vidět.

https://www.youtube.com/watch?v=D_lZyfIW_Pk

foto - č.0-20 - bylo den po vydatném dešti a já jel prozkoumat okolí města ciudad valles. tam rostou bambusy poměrně divoce kolem silnice mex85 v tak asi desetimetrovém pruhu. něco jako mokřad. za nim je stojatý, smradlavý potok s milionem komárů a dál promokřená, travnatá louka za kterou je další bambusový les. tam se nešlo bohužel probít, protože jsem se bořil do půlky lejtek a byl už pěkně zadělanej od bahna. tak za dva dny by to tam bylo v poho a vyschlý, škoda.
když si ale odmyslíte ten smrad a komáry, tak musíte obdivovat ty nádherný rostliny, který zde rostou v trsech a v některých místech tvoří neprostupný porost. stébla jsou pokrytý chlupatýma pochvama, který neopadávají, nejsilnější  maj  12cm. ty už byly dál v bahnitém terénu a tak jsem se k nim dostal pouze na dva metry. některý starší tyče se divně rozvětvují, jako kdyby to nebyly větve ale další vrcholy. délka těchto "vrcholů byla i čtyři metry a také se větvily" v každém trsu jsem viděl max. 1-2 takto rozvětvené výhony  - foto č.12.

mrkněte na google earth - GPS   -  21°53'10.99"N98°56'52.37"W
ten průjezd auta s kamerou je určitě několik let starý, kdyby tam nebyla značka puente la calera, tak bych to místo nepoznal. pěkně to tam zarostlo.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

foto č.12

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test



foto - č.30-35 - další zastávka, ale jen velmi krátká byla u vybydlené haciendy (venkovská usedlost) v okolí města cd victoria ve státě tamaulipas.
všimnul jsem si, že za touto budovou je trs bambusu a okamžitě jsem tam běžel. zarazil jsem se až u vysoké trávy, kterou jsem musel projít. od známýho mexičana jménem pascal landa cuevas jsem věděl, že vysoká tráva znamená přítomnost hadic. a protože jeho druhý jméno je landa stejně jako frontman mý oblíbený kapely tři sestry, tak mu věřim!!! začal jsem dělat hluk a občas jsem hodil před sebe kámen, ale asi ne dostatečně protože po pár krocích se mě pod nohama mihnul černej had odhadem metr a půl. jsou to teritoriální zvířata a tak jsem si oddychnul že mě neuštknul a zdrhnul.  další by tam s největší pravděpodobností neměl bejt. trs byl docela nevzhledný, ale zaujalo mě tam pár nových výhonů a ty byly parádní, hladký a svěže zelený. přesto, že to nebyl žádnej gigant, tak bych ho na svou zahradu bral. bohužel naši zimu by neměl šanci přežít, škoda.
a to je dnes asi tak vše. další 3díl bambusy v mexiku se už připravuje.
                tak zdar bambusáci
                                                   karlos





PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

7

Re: Mexiko

tak co, ví někdo z vás jaký to můžou být bambusy? já nemám žádnou literaturu ale určitě to budou tropický, trsový bambusy. jsem zvědavej jestli něco určíte.
                                           mějte se
                                                         karlos

8

Re: Mexiko

bambus z prvního dílu může být tzv. Železný bambus (Dendrocalamus strictus). podobnost tam je opravdu velká.  karlos

9

Re: Mexiko

Já si vůbec netroufám nic určovat. Nemám tyto teplomilné nakoukané a moc se v nich neorientuji.

Mám sice monografii American Bamboos, ale tam nejsou seznamy druhů u jednotlivých zemí. Je tam jen soupis rodů pro jednotlivé země.

Pro Mexiko jsou to rody:
Arthrostylidium
Aulonemia
Chusquea
Cryprochloa
Guadua
Lithachne
Merostachys
Olmeca
Olyra
Otatea
Pharus
Rhipidocladum
Streptochaeta

Jde ale jen o původní druhy. Je možné, že v soukromé zahradě je třeba vysazený nějaký dovezený druh, takže tím by se počet rodů a zejména druhů zase rozrostl. Takže se vůbec neodvažuji to hádat.

10

Re: Mexiko

jo jasně. já taky nic jistě nevim. je to jen takový střelení od boku, když jsem viděl jednu fotku dendrocalamusu, a ta se hodně podobala  těm ze zahrady, ale potom ty další se trochu lišily, tak zase nevim. rozumy jsem čerpal potom tady
                                            - http://www.guaduabamboo.com/distributio … -of-mexico
tam ale dendrocalamusu neni a možná že edward james, když budoval zahradu, chtěl jen mexický druhy. spíš jsem chtěl jestli se  někdo zajímá o tropické druhy, aby se zapojil do diskuze.
                                                             měj se karlos

11

Re: Mexiko

zaslal karlos.mexican: -třetí díl - bambusy v mexiku, je ze státu veracruz


https://www.youtube.com/watch?v=6JRMG3IzcCo

-žlutý bambus   -  http://www.caldwellhort.com/html/bamboo … ttata.html

na google earth je to malý trs. průjezd kamery je určitě několik let starý. od tý doby to tam zarostlo a poznal jsem to místo na google earth podle značky chodci a na protější straně je cedule - hielo cerro azul 24 hrs.
                                                                         mrkněte na GPS -  21°12'12.09"N 97°44'47.28"W

opouštíme město cd victoria a přesouváme se v noci přes šílený, přístavní město tampico, kde bloudíme a hledáme výjezd na neplacenou silnici směrem na městečko naranjos. když se poněkolikáté ptám na cestu , tak mě v jednom krámku říkají dvě ženy, že to není dobrý nápad. bílej a jet v noci po této silnici. prý tam řádí jeden mexický, drogový kartel. máme se prý ubytovat v hotelu ve městě a jet až ráno. po krátké poradě s klukama to risknem. jedeme bez zastávky a před naranjos bereme hotel - tři sta pesos pro tři, to je 450,-kč a je s klimatizací (ubytování za poslední roky nezdražuje). celou noc leje a ráno je zataženo ale hic. vyrážíme směrem na poza rica, kde jsou v deštným pralese úžasný pyramidy el tajín. před vesnicí cerro azul zastavuju u trsu žlutého bombusu, parádní tyče tak 8cm, fotim i jeden nový výhon. pokračujeme v cestě a zase prší. po nějaké době děláme krátkou pauzu. u cesty jsou pomerančový a banánový sady, ale mě zaujal trs bambusu uprostřed. přes promáčený terén nebylo možný k němu dojít a tak ho fotim jen z dálky. déšť je vytrvalý a tak další mohutný trs u silnice fotim pouze z auta. dál už jen jedeme až do pobřežní vesničky palma sola a je stále pod mrakem.

                                                                   - bambusy u pascala - rod guadua

mrkněte se.  jsou tady vypsaný bambusy co rostou v mexiku  -  http://www.guaduabamboo.com/distributio … -of-mexico

jedna ze zastávek na letošní cestě byla u mexické rodiny, kterou velmi dobře znám. bydlí v malé vesnici mesa el veinticuatro kousek od pobřeží mexického zálivu. uvítání bylo velmi vřelé a paní domu nám hned nabízí něco k jídlu. slušně odmítáme a pijeme pouze kávu a jejich domácí buchty s polevou z cukrové třtiny (chuťově výborný), přitom mluvíme o všem možným a já se mezi řečí zmíním, že kromě kaktusů chci také nafotit bambusy, které v mexiku rostou. pascal okamžitě odpovídá ,,tady taky rostou". a tak už nezbývá než přesvědčit otrávené kolegy, kteří když v posledních dnech uslyšeli slovo bumbus, tak jim naskákala kopřivka, aby se taky přidali. vše domluveno a vyrážíme. cestou mě pascal vypráví, že bambusy tady pamatuje už jako malej a jeho děda z nich stavěl domky a taky přístřešky pro domácí zvířata. teď už ho prý moc nepoužívají.  to jsem mu dal za pravdu, protože neni moc staveb, kde by byl opravdu využit . náhle mě ukazuje na stráň pod náma a hned si všimnu dvou trsů ke kterým scházíme. tento druh jsem vám už ukazoval, ale tady je větší vlhko a u některých tyči jsem viděl opadané a nebo spíš uhnilé pochvy.
v sušších oblastech byly celý zabalený i starý tyče. pascal vůbec nereaguje na slovo bamboo u nich je to prostě ,,caňa de vaquero" něco jako kovbojskej rákos. pochvy jsou chlupatý jako u rodu bashania a má také velké listy. tyče rostou v tak těsným trsu, že kdyby to byl souvislý porost, tak tim člověk ani neprojde. místní jednotlivá stébla odsekávají  mačetou a ten zbytek rychle uhnije a snadno se vylomí. dělam pár fotek a protože začíná bejt hrozný vedro vracíme se zpět. doma už nás čeká prostřený stůl s tradičním vesnickým  jídlem, kukuřičné tortily, plněné fazolovou pastou na jemno nakrájenou cibulkou, kravským sýrem, tvarohovitého tipu a na dochucení nesmí chybět salsa, která pálí jako čert. k pití máme naředěnou pomerančovou šťávu, doslazenou třtinovou vodou. po odpolední siestě jsem se rozloučil a s příslibem, že zase někdy přijedu opouštim tuto velmi pohostinou rodinu. vracíme se na pobřeží do vesnice palma sola, balíme věci a jdeme se ještě vykoupat do moře. poslední fotka je z restaurace, kde jsou využity bambusové tyče jako trámy.
tak a to je konec dalšího dílu.
                                                zdar bambusáci
                                                                            karlos

12

Re: Mexiko

zaslal karlos.mexican: -třetí díl

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test