1

Téma: Výhonky 2014

Zajímavé, ale přeci. Objevil jsem dnes výhonky u Phyllostachys aureosulcata ´Aureocaulis´. Fotku zašlu Wufengovi. Jak toto letos dopadne?

Jak jste na tom vy?

PunBB bbcode test

2

Re: Výhonky 2014

Letos s obavami sleduji co se venku děje. Zatím je to nádhera a pro bambusy ideální stav, ale radši bych, aby už přišlo nějaké ochlazení. Jestli přijdou jako před lety zas náhlé mrazy a během týdne to klesne k -20°C, budou škody velké.

Výhonky nepozoruji, ale vidím jen to, co mám na zahradě v Praze. Myslím, že je šance, že takhle malé přežijí. Chce je to ale pořádně zamulčovat, nebo něčím přikrýt. Pokud napadne sníh, tak zaházet.

3

Re: Výhonky 2014

Foto 15.02.2014 Fargesia robusta

https://lh6.googleusercontent.com/-FKZ1faJuDVs/UwH8HMTyC-I/AAAAAAAAKoQ/ngFXP8TfFl8/w900-h675-no/DSCF27551.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-_aDax2ONAs0/UwH8KRbEGMI/AAAAAAAAKoY/3cbUtqmkcsQ/w900-h675-no/DSCF27581.JPG

4

Re: Výhonky 2014

Hlásím z Čelákovic hromadné rašení nových stébel u Bashania qingchengshanesis.

5

Re: Výhonky 2014

Tak na Moravě jsou bashanie g. taky už 5-10cm venku.Snad nezmrznou.

6

Re: Výhonky 2014

Ano vyrašila jejich stébla nebezpečně brzo. A mám smutnou zkušenost z března 2007, kdy po teplé zimě a teplé první polovině března přišlo pár nočních mrazíků kolem 20. března a pomrzla čerstvě vyrašená stébla u této Bashanie i u Basahnia fargesi. Vidím to tak, že Bashanie jsou na zmrznutí čerstvých stébel o něco choulostivější než Phyllostachysy. Jasný důkaz na mé zahradě přineslo prvních pár květnových dnů r. 2011. Phyllostachys nuda a bissetii čerstvá stébla tehdy v květnu 2011 nenamrzla, bashaniím ty květnové mrazíky zahubily půlku čerstvých stébel... 

testudo napsal:

Tak na Moravě jsou bashanie g. taky už 5-10cm venku.Snad nezmrznou.

7

Re: Výhonky 2014

Tak jsem dneska ráno zjistil, že Bashanie fargesie má stébla venku. Mám jen obavu, že je to moc brzo a případný mrazík je zničí. Bashanii pěstuji od roku 2006 a ještě nikdy mi tak brzo stébla nevyrazila. Začátek byl vždy od konce března do druhé poloviny dubna. Jinak u nás je velice sucho. Začínám pozorovat kolem bambusu mírně popraskanou půdu od nedostatku vody. Je hlášeno, že bude pršet, tak snad předpověď vyjde. Jinak tento rok nemám absolutně žádné poškození zimou.

8

Re: Výhonky 2014

Prvé vyony p. aureosulcata harbin inversa

9

Re: Výhonky 2014

V Praze mi leze zatím jen F. rufa a F. songmingensis.

10

Re: Výhonky 2014

dnes jsem si všimnul že Phyllostachys aureosulcata ´Aureocaulis taky leze.

11

Re: Výhonky 2014

Hlavně že konečně napršelo

karlos.mexican napsal:

dnes jsem si všimnul že Phyllostachys aureosulcata ´Aureocaulis taky leze.

12

Re: Výhonky 2014

Tak konečně jsem včera objevil i u mě na horách první 4 výhony, konkrétně u Bashania qingchengshanesis - přihrnul jsem je pro jistotu mulčovačkou když to počasí teďka zase hapruje a ráno kouknu z okna a na střechách a ve stínu šedivák a na teploměru kolem nuly - mě klepne.

Není rok, aby alespoň na poslední chvíli nepřišla ohledně počasí nějaká jobovka. Letos u nás nebyl prakticky žádný sníh - akorát cca před měsícem jeden den padal sakra mokrý sníh - něž jsem se dostal z práce domů, abych celou zahradu oprášil, tak se mi zlomilo globálně největší bambusové stéblo - cca 4,5m Ph. aureosulcata :-(

Výhony ráno vypadaly OK, ale nevidím do nich tak snad se jim nic nestalo - psali jste, že zrovna u Bashanie jsou nové výhony náchylnější na mráz - máte zkušenosti, že je můžou poškodit už teploty kolem nuly ?