49

Re: Výhonky 2014

zaslal choch: Pár výhonků Phyllostachys Shanghai 3 - sobota 31.5.2014. Vysočina 500m nad mořem, 40km od Brna.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

50

Re: Výhonky 2014

Phyllostachys arcana Luteosulcata - okousané nové výhony od slimáků

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata USA

PunBB bbcode test

51

Re: Výhonky 2014

zaslal tulacek:

Phyllostachys aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis

PunBB bbcode test

Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys nuda

PunBB bbcode test

Phyllostachys nigra

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Phyllostachys viridiglaucescens


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

52

Re: Výhonky 2014

zaslal Jan Škrob:

Bashania fargesii, 2letá sazenice na severní straně domu, moc neroste, letos pouze dva slabé výhony, loni na podzim jeden tenký výhonek. Všechny výhonky se kupodivu drží velmi blízko hlavního výhonu tak do 5 cm daleko. Doufejme, že to tak zůstane, sousedi zatím tvrdí, že nějakej ten výhonek na jejich zahradě jim vadit nebude smile

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia, 3 letá sazenice, 4-4,5 m, letos 8 nových výhonů do 3 cm stejně jako minulý rok:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Fargesia robusta Wolong, 3 letá sazenice, 3 m, letos asi 10 výhonů:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys arcana Luteosulcata, 3letá sazenice, 3-3,5 m, letos asi 15 drobnějších výhonků, největší výhon byl ožrán slimáky:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys vivax aureocaulis, 3 letá sazenice, 3-4 m, letos asi 10 pěkných výhonků:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys vivax „McCLure“, 3 letá sazenice, 4-5 m, letos jen 3 výhonky, které kromě jednoho jsou slabší než loni, pomalý růst.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Zahradu mám v Újezdu nad Lesy, 270 m nad mořem, je tu velmi jílovitá půda, od 30 cm hloubky už je tu jen jíl, poloha  je 50 metrů jižně od lesa. Zde jsou statistiky minimálních teplot od roku 1986:

PunBB bbcode test

53

Re: Výhonky 2014

Zdravim, posilam neco z me zahradky
lokalita u Chocerad, 350 mnm, jihozapdani svah.

Nejlip mi tu roste Phyllostachys Atrovaginata (sazena 2011), letos nejtlustsi vyhonek 3cm, ostatnich cca 15ks o neco tenci.

PunBB bbcode Atrovaginata

PunBB bbcode Atrovaginata


Phyllostachys Parvifolia (2011), jen cca 2cm vyhonky. V pozadi je videt Phyllostachys Nigra (2012)

PunBB bbcode Parvifolia

PunBB bbcode Parvifolia


Phyllostachys Vivax McClure (2012, od Wufenga)  se rozrusta celkem pomalu, letos 3 vyhonky, jeden 2.5cm. (vlevo Fargesia Viking)

PunBB bbcode Vivax McClure


Fargesia hybrid murieliae x Nitida "Hans Prins" (2011) narusta pekne, cca 2m vysoka a letosni vyhonky jdou jeste vyse. (ale zda se mi ze treba takova nitida Pillar roste jeste rychleji)

PunBB bbcode Fargesia "Hans Prins"

54 Naposledy upravil: Orangutan (02.07.2014 19:32:08)

Re: Výhonky 2014

Moje tři bambusy:

1) Phyllostachys alpina: sazenička od roku 2005, letos největší stébla kolem 3 cm v průměru a něco přes 6 m do výšky. Nejdelší články mají až 29 cm. Kvete, a to už poněkolikáté, ale jen asi polovina stébel. Krásný bambus, dělá mi radost.

Ph. alpina - květ

PunBB bbcode test


Ph. alpina - nejdelší článek má 29 cm

PunBB bbcode test

Ph. alpina - krásné zbarvení nových stébel


PunBB bbcode test

Ph. alpina - nové výhonky

PunBB bbcode test

Ph. alpina - barva nových stébel


PunBB bbcode test

Ph. alpina - dva roky staré stéblo vystavené slunci

PunBB bbcode test

Ph. alpina - vývoj větví

PunBB bbcode test

Ph. alpina - vrcholy nových výhonků

PunBB bbcode test

Ph. alpina ve výšce 4 m

PunBB bbcode test

Ph. alpina - průměr stébla ve výšce 150 cm

PunBB bbcode test

Ph. alpina - nové výhonky dosahují 6m výšky

PunBB bbcode test


2) Phyllostachys atrovaginata: od r. 2008. Vkládal jsem do něho velké naděje, zatím však na jejich naplnění stále čekám (letos mají bambusy asi 14 dní zpoždění). Nejtlustší tyčky mají letos kolem 2 cm. Výšku nevím, stále rostou. Ale ta loňská měla pod 4 metry. Jedna nepříjemnost: nové výhonky se často lámou. Většinou v době, kdy dosahují asi poloviny své možné konečné výšky. Zlomí se i ta nejtlustší stébla.

Ph. atrovaginata - zlomený výhon

PunBB bbcode test

Ph. atrovaginata - výhonky rostou v řadě vedle sebe


PunBB bbcode test

Ph. atrovaginata - výhonky

PunBB bbcode test

Ph. atrovaginata - výhonky mezi loňskými stébly

PunBB bbcode test

Ph. atrovaginata - stébla ve vývinu

PunBB bbcode test


3) Bashania fargesii: od r. 2009. Letošní výhonky výjimečně na jaře nezmrzly a narostly přes 4 m. Tloušťka necelých 2 cm. Články až 35 cm. Listy veliké, délka až skoro 20 cm.


Bash. fargesii - tloušťka nejsilnějších stébel

PunBB bbcode test

Bash. fargesii - poměrně dlouhé články

PunBB bbcode test

Bashania fargesii dosahuje asi 4 m

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Bash. fargesii - začínají růst větve

Mrazuvzdornost: nejlepší Ph. atrovaginata (absolutně bez poškození v jakékoli zimě). Ph. alpina v zimě (tuším) 2010-11 ztratil listy asi na čtyřech stvolech, jinak OK. Bashania bohužel velmi časně vyráží, takže jsou výhonky ohroženy jarními mrazíky; když se to ale nějak ohlídá, pak bez problémů.

Podmínky: alpina i b. fargesii jsou na plném slunci, atrovaginata dopoledne ve stínu. Plocha v metrech čtverečních: alpina jen asi 2 m, bashania bohužel ještě míň, necelé 2 m, atrovaginata má ve srovnání s nimi luxus - asi 12 m. Vodu a hnůj dodávám, nešetřím.
500 metrů nad mořem, podhůří Šumavy. Nic moc teplo. Půda nekvalitní, částečně navážka. Ale - jak píšu - hnojím a zalévám.

Přes nejlepší prostorové podmínky zatím atrovaginata zůstává za očekáváním. Dám jí ale ještě čas.

Bashania je nadějná, chtěla by jen víc místa.

Jedničkou je zatím alpina. Zdaleka největší, spolehlivě každoročně zvětšuje stébla (i přesto, že průběžně kvete), má hodně, ale opravdu hodně výhonků (mezi 50 a 70 - většinu sním). Kde se zastaví, nevím. Sedm či osm metrů v příštích letech je reálných. A je nádherná. Mladá stébla s modravým ojíněním, stará na slunci sytě žlutá, drobné lístky na slunci (třeba jen 3-5 cm), o dost větší ve stínu (naměřil jsem až 18 cm)... Jen kdyby ještě voněla jako Ph. atrovaginata.

55

Re: Výhonky 2014

Dnes som skonštatoval úhyn už druhej parvifolie od pána Rezla. Od začiatku mala listy bledozelené až žlté a tak som ju skúsil vykopať a zistil som že je pod zemou taká istá ako som ju pred rokom zasadil. S tim rozdielom že jej odišli všetky púčiky. Všetkým ostatným bambusom od pána Rezla sa viacmenej darí. Neviem si vysvetliť prečo vždy len parvifolia odíde. Možno by to chcelo väčšiu rastlonu. Ak by mal niekto rastlinu navyše, alebo typ kde ju zohnať dajte prosím vedieť.
Ešte dotaz k tohtoročnej zime. Napriek tomu, že zima u mňa takmer ani nebola všetky moje staršie bambusy vyzerali horšie ako kedykoľvek pred tým. Aj rast nových stebiel bol oveľa slabší ako v minulých rokoch.

56

Re: Výhonky 2014

Mám sazenici parvifolie, také od pana Rezla a nebyl problém. Výška rostliny již přes 6m. Bohužel tento rok je pro mě velké zklamání. Po mírné zimě jsem čekal velký nárůst, ale ze všech mnou pěstovaných bambusů měla nejmenší množství stébel. Jinak je v zimě velice odolná a nemívá skoro žádné poškození - tuto zimu jsem neměl poškození žádné.

Když zhodnotím tuto zimu - poškození zimou žádné. Růst nových stébel, jak u kterého druhu Phyll. aure. spetabilis, Phyll. concava, bashanie fargesie hodně a opačně Phyll. parvifolie a Phyl. shangai3 málo. Asi bych menší množství nesvaloval na zimu, protože minulý rok bylo u zmiňovaných druhů stébel dost.

Jinak zkus Phyll. atrovaginatu, je taky mohutná.

57

Re: Výhonky 2014

Atrovaginatu už mám tiež od pána Rezla. Aj P.A. harbin inversu a F. robustu Campbel a všetkým sa darí len parvifolia sa stále nechce ujať. Aeešte som si všimol, že môj P. viridiglacescens preživa zimi lepšie ako aureosulcaty. Vždy má najmenšie škody na listoch.

58

Re: Výhonky 2014

Prohrabávám se tím, co jsem nafotil v létě a našel fotky zajímavé mutace Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa, která se letos spontánně objevila v trsu staršího klonu.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test