73

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Myslím, že proč ne. Já tu mám zatím dost mokro, a nahnojeno už od podzimu, tak zalévat nemusím, a hnojit budu o trochu později. Ale kde je sucho a není pohnojeno, tak se klidně může začít. Předpovědi docela vypadají slibně, má být teplo, tak snad rostliny začnou růst.

74

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Ja zalevam minimalne 3 tyzdne. Zahrada je v miernom svahu a poda preschne dost rychlo. Tento vikend aj pohnojim. Teploty sa maju splhat cez 20tku.

75

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Mě překvapilo, jak dobře mi tento rok bambusy přezimovaly v 500m nad mořem na vysočině.
Je to začátek vysočiny směrem od Brna, tak tam nebývá zas až taková zima.

Ph. atrovaginata o kterou jsem měl strach tak byla trochu zabalená ztratila 80% listí ale jinak vypadá vpohodě.
Ph. nuda má většinu listí pryč, pupeny snad v pořádku.
Ph. aureosulcata aureocaulis mladá rostlina - ztratila většinu listí ale už má dost prodloužené pupeny tak za chvíli budou nové lístky cool

Ph. shanghai 3 byl pod sněhem a neztratil skoro žádné listy. minulý rok vyhnal jen jedno silnější stéblo až napodzim, tak jsem ho uřízl. Má jen stará slabší stébla ale pod zemí se pěkně rozrůstá. smile

Ph. nigra mi přijde jakoby měla zmrzlé puleny na nových stéblech, ale na těch starých, která jsou slabší a schovala se pod sněhem zůstalo i listí. Moc se jí tu nedaří. Už je tu čtvrtým rokem a vždy když vyrostou nějaká vyšší stébla, tak v zimě zas pomrznou. mad Asi ji vykopu a přesadím jinam. tongue

Fargesia jiuzhaigou 5 přezimovala úplně bez problémů, ztratila jen trochu listí.

Se už těším na nové výhonky big_smile

76

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Prožil jsem stejné, milé překvapení. Když jsem v zimě sledoval teploty v Liberecké zahradě, kde bylo mnoho nocí za sebou -25°C, očekával jsem že bude většina bambusů zmrzlá. Byl jsem však v sobotu mile překvapen. Letošní poškození je tam mnohem menší než loni. Bylo hodně sněhu, takže co zasněžilo a bylo pod sněhem, je úplně bez poškození. Ale i to co zůstalo nad sněhem není totálně promrzlé. Zdá se mi, že pupeny na mnoha stéblech budou dobré a znovu obrazí.

Po několika letech se mi začínají projevovat rozdíly mezi klony Fargesia sp. Jiuzhaigou. Většina jich je umrzlá do výše sněhové pokrývky, ale klony 5, 6 a 10 už několikrát přežily a obrazily i ze stébel, které vydržely. U 5 mi to potvrdil už i další zdroj a ta mi zatím přijde nejodolnější.

Fargesia denudata je totálně zmrzlá, není to poprvé, je to tam na ní už moc. Fargesia murieliae různé klony zimovaly podobně, jsou na tom líp než loni. Mají částečně omrzlé listy, jen ty loni pozdě sázené mají částečně pomrzlá i stébla. Krásně přežil kříženec nitidaxmurieliae, který loni začal nabízet J. Kocourek na bambusy.cz. Jsem na něj zvědav jak poroste dál, ale vypadá to na zajímavou novinku.

Potěšil mě i můj vyselektovaný kultivar Fargesia nitida Prague, který jsem konečně rozmnožil a začínám ho různě testovat. I přestože byl poměrně pozdě vysazen a jde zatím o malé sazeničky, poškozené jsou jen málo.

Fargesia rufa jako klasicky vydržela pěkně, cca 50 % trsu je v pořádku, strana ke slunci a vršek má omrzlé listy.

Letos je nádherně vidět, jak části trsů, které směřují ke slunci, ochránily zbylou část. Mnoho trsů mám ze slunečné strany, někdy až do poloviny, pomrzlých, přičemž zastíněné části jsou skoro bez poškození. Je vidět, že starší rostliny pokud se nechají větší, lépe odolávají a pomáhají si přežít.

Čili, pokud to srovnám s Prahou, kde mám většinou poškození mnohem menší než v Liberci, je to letos naopak. Jak jsem nad tím však znovu přemýšlel, možná je to hodně způsobeno mojí chybou. Letos na podzim jsem hodně namulčoval kravským hnojem. Dělal jsem to už loni a nebyl s tím problém, nebo jsem alespoň žádný velký nepozoroval, letos se začínám přiklánět k tomu, že jsem je tím velmi poškodil. Co byl rozdíl, bylo, že letos až do konce ledna bylo hodně teplo a mokro a ještě jsem to zaléval. Teď si myslím, že jak bylo teplo a voda vytahovala z mulče dusík, rostliny ho absorbovaly a nevyzrály ani listy ani pupeny.  Měl jsem totiž "jen" -22°C. Není to málo, ale tyhle teploty mi dříve třeba Phyllostachys aureosulcata spectabilis a Phyllostachys parvifolia poškodily jen málo. Letos je mám totálně bez listí a i mnoho listových pupenů a větviček je umrzlých. Přičítám to teď tomu hnoji, jinak si to vysvětlit neumím. Loni bylo chladněji a tolik nepršelo, takže ta mulčovací vrstva ztvrdla a nepouštěla zřejmě tolik dusíku, takže se to tolik neprojevilo. Takže beru si z toho poučení a na podzim už hnůj aplikovat nebudu.

77

Re: Velká kosa ve výhledu, balíte, nebalíte?

Převzato od Honzy Kocourka   http://www.bambusy.cz/


--------------------------------------------------------------------------------


   Důležitá informace pro pěstitele bambusů po této zimě!!!

Pokud Vaše bambusy přišly po této poměrně kruté zimě o listy (jsou uschlé, popálené nebo omrznlé), je velmi důležité bambusy nepřelévat!!! Nemají nyní čím vydechovat vodu a přebytečná vláha může způsobit uhnití kořenů. Doporučujeme udržovat půdu navlhlou, ale ne přemokřenou.

Nezáleváme tedy každý den!!! Pokud se jedná o Phyllostachysy a Fargesie, poškozené bambusy hned nestříháme - i stébla  bez listů mohou fotosyntetizovat a když je ostříháme, často jim vezmeme poslední možnost jak vyživit nové listy, které obrazí ze stébel a poté i nové výhonky, které začnou v průběhu dubna až května vyrážet znovu z kořenů. Stará a uschlá stébla můžeme ostříhat až poté, co vyrazí nová a nebo je již jasné, že ani do léta bambus neobrazil a je tedy pravděpodobně mrtvý.

Pokud oschly listy pokryvných a velkolistých Pleioblastů, Sas a Sasaell, doporučujeme je během března až dubna o cca 1/3 až 1/2 sestříhat, tyto bambusy většinou bez problému obráží a naopak je tím podpoříme v novém růstu.

Hnojit poškozené bambusy doporučujeme až pokud obrazí nové listy či výhonky, ne dříve.

Vaši Bambusáři.