13

Re: Jaro 2009

Jixm napsal:
Supersaab napsal:

Tak jsem se po netrpělivém čekání dočkal,začal mi vylézat aureosulcata spectabilis,pubescens a indocalamus solidus.Teď mě čeká to nejlepší období - každodenní prohlížení nových výhonům,paráda cool

Mohl by jste prosím napsat jak Vám snáší zimu ph. pubescens a případně sem dát foto? Mockrát děkuji

Jinak mně roste jako divá Sasa kurilensis a začíná Pleioblastus fortunei. Minulý týden jsem vysadil ph. aureosulcata aureocaulis, aureosulcata spectabilis, bissetii a Semiarundinaria yashadake Kimmei.

Pubescens byl jediný,který jsem při mrazech větších než asi -13 přikryl a díky tomu má nejmenší poškození ze všech mých bambusů.Jsem z něho nadšený,měl jsem strach,když se všude uvádí že nevydrží žádný mráz,zatím je však v pohodě.

14

Re: Jaro 2009

Supersaab napsal:

Pubescens byl jediný,který jsem při mrazech větších než asi -13 přikryl a díky tomu má nejmenší poškození ze všech mých bambusů.Jsem z něho nadšený,měl jsem strach,když se všude uvádí že nevydrží žádný mráz,zatím je však v pohodě.

Já mam ph. pubescens zatím pěstovaný pouze doma a docela se mu daří - nyní má 5 nových výhonů. Koncem května bych ho chtěl ale přesadit k nám na zahrádku.
Můžu se zeptat, čím jste ho přikryl, že vám tak pěkně vydržel? :-)

15

Re: Jaro 2009

Loni přes jeho první zimu u mě jsem ho přikryl krabicí z polystyrenu (to měl asi 40 cm) a letošní zimu jsem ho položil na zem (vyrostl na 1,5 m) a přehodil zbytkem minerální vaty,co mi zbyla ze zateplování domu.

16

Re: Jaro 2009

Ahoj lidi, dnes jsem našel u shanghai 3    23 cm letošní výhonek tak mám radost ,protože byla dost omrzlá, bisseti jen lístky,aurea taky zatím jen lístky a acuta jakbysmet. Tak Vám přeju taky radost z Vašich bambusů.

17

Re: Jaro 2009

Zdravím Vás všechny. Musím se podělit o radost, dočkala jsem se prvního výhonku. Kontroluju každý den, ale měla jsem teď před týdnem trochu šrumec a po dvou dnech přijdu a nádherný výhonek 5cm výška u Phyllostachys atrovaginata. Podle kalendáře přesně měsíc po vysazení. Od minulého pátku (dnes je úterý) vyrostl na 17cm, rychlost růstu asi nic moc, ale já jsem nadšená. Akorát  pořád hledám a je tam opravdu jenom jeden, škoda, ale asi co bych chtěla, sazenice byla jen jedno stéblo, podle uřezaného starého stébla odkopek. Těším se, co předvedou další. 
    Sazenice mi po výsadbě trochu prochřadly, prosychyjí listy, je to normální? Hodně špatně vypadá Phyllostachys aureosulcata aureocaulis, v růstu pokračuje jen jedno stéblo a zbytek je nějaký zaschlý, tak doufám že se vzpamatuje. Ale chtěla jsem se zeptat na sazenici co si koupili moji rodiče, je to Ph.vivax aureocaulis a ta je na tom podstatně hůř. Při kupování byla krásná od pana Rézla z Němčic, jeden den byla ve světlém sklepě a pak ji dali naši normálně ven na slunko, kde byla v květináči asi měsíc než ji vysadili. Vypadá že je úplně uschlá, stočené hnědé lístky, zalévali hodně. Myslíte že to má ještě šanci, že by třeba z kořenů znovu obrazila? Mají tu sazenici ostříhat, nebo nechat tak a čekat? Hnojit nebo nehnojit?
   Pošlu Wufengovi fotky. Mějte se krásně a ať Vám to letí.  A posílejte fotky nových výhonků, určitě je nás tady hodně, co na to lačně čekají a jsou zvědaví.


Phyllostachys atrovaginata výsadba 8.4.2009

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata aureocaulis výsadba 8.4.2009

PunBB bbcode test

Phyllostachys sp. Shanghai 3 a Phyllostachys vivax aureocaulis výsadba 11.4.2009

PunBB bbcode test

Měsíc a půl po výsadbě:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

První výhonek Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

18

Re: Jaro 2009

Tak už i u nás se bambusy konečně začínají trochu hýbat. Nejmladší - viridiglaucescens - vyhodil první výhon již před 14 dny.  Přes to dlouhé sucho jsem mu jich včera napočítal 15. Všechny zatím jen malé, max. do metru.  První puk vyrazil před týdnem i humilis. V neděli už jich bylo nejmíň 10. Většinou jsou slabé a tak do velké výšky nenarostou. Zato hibanobambusa, která po zimě shodila dvě třetiny listů, vyráží puky silné. Bohužel, moc se rozrůstá do okolí a tak puky skončí většinou v kuchyni. Ostatní druhy bambusů - kromě Sas - nedělají nic, jen sem tam přirůstá nový list v omrzlých vršcích stébel. Zdá se mi, že dlouhé sucho růst nových puků zbrzdilo a zpomalilo, přestože teploty již byly dlouhodobě příjemné. Proti loňsku mají bambusy zpoždění. Včera konečně slušně zapršelo a tak by bambusy mohli viditelně ožít.

19

Re: Jaro 2009

pro Vrlka: Takhle malé sazenice holt potřebují čas. Snad se všechny chytí. Vypadají že nejsou z odkopků, ale z rhizomových řízků. Když už z nich začne růst stéblo, tak je většinou vyhráno. Někdy ale třeba rok, dva stagnují, než se rozjedou. To prožloutávání lístků je úplně normální. Bambusy si na jaře částečně obměňují porost. Ty uschlé listy ale nevěstí nic dobrého. To vypadá, že tato stébla asi uhynou, ale pokud tam zůstane alespoň jedno stéblo zelené, tak je šance, že se bambus zmátoří. Letos nehnoj, pravidelně zalévej a na zimu je radši přikrej.

Rodičům bych doporučil ať ještě počkají, možná se vzpamatuje. Pokud ne, můžou zkusit kontaktovat pana Rezla. Třeba jim dá za ní náhradní sazenici.

20

Re: Jaro 2009

zaslal Zdenko:

Minulý rok jsem od Jirky z Břeclavy dostak odkopek Phyllostachys aureosulcata spectabilis.
Celý podzim si odkopek vytvářel rhizomovou základnu a rozšiřoval si ji,letos na jaře vysadil prozatím devět výhonů.
Rychlost růstu výhonů mě překvapila,průměrně rostou 8 až 10cm za den.Je fakt,že jsem do zeminy na podzim přidal popel z čistého dřeva a cererit, který jsem někdy v březnu opakovaně rozhodil po zemině,ale výsledek mě vážně překvapil.
Chtěl bych touto cestou Jirkovy poděkovat.
Všem přeji mnoho pěstitelských úspěchů a bambusům dobrý růst.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

21

Re: Jaro 2009

Pro Zdenko:
Parada smile krasne roste wink ja mel aureosulcatu spectabilis malinkou rostlinku a sezral mi ji hryzec mad

Pro Vrlka:
Je ten novy vyhonek urcite Phyllostachys atrovaginata? Mne prijde spis jak Phyllostachys shanghai 3 smile

Taky mam sazenice od pana Rezla (atrovaginatu, shanghai3 a nuda) a po vysazeni trochu zezloutlo a opadalo par listu, ale uz vyrazily vyhonky - u kazde rostliny zatim jen jeden.

Jeste cekam na vyhonky u bambusu, ktere jsem zasadil uz minuly rok a byly venku pres zimu. Ta zima je mozna trochu poskodila a tak si davaji na cas. U Ph.nigra umrzlo vse co bylo  vic jak 10cm nad zemi. Zatim jsem u zadneho druhu nezaznamenal nove vyhonky sad Ale aspon mi delaji radost krasne zelenymi listky big_smile nigra pekne obrazila z nekolika neznicenych pupenu, tak doufam, ze se brzo dockam i nejakeho vyhonku roll

bambusum zdar big_smile

22

Re: Jaro 2009

Pro Vrlka:
Mě to jako Phyll. atrovaginata taky nepřipadá.

23

Re: Jaro 2009

Tak teď jste mi trochu zamotali hlavu. Prošla jsem nějaké fotky na fóru a musím vám dát za pravdu, že to opravdu jak Shanghai 3 vypadá. Ikdyž ani nevím proč, tak zrovna na Atrovaginatě jsem nechala lístek, takže pokud se nespletl pan Rézl, tak by to tak mělo být, ve skleníku ji bral úplně na opačné straně a mám i tu řeč živě v paměti, protože jsem chtěla alatu a ta že není, ale Atrovaginata ano, že to je jiná, že tu má, a dost ji chválil. Je sice fakt že mě napadlo při sázení, že jsou skoro stejné, ale říkala jsem si, že se ten rozdíl asi ukáže časem. Nějaké malé rozdíly mezi těmi sazenicemi přece jen jsou, mají trochu jiné listy, tak jako co se struktury týká na omak a i barevně mám pocit že jsou u Atrovaginaty tmavší a bílé kolínka jsou u Shanghaje ostře ohraaničené, kdežto u Atrovaginaty je pod tím ještě jakoby máznuté křídou. Pošlu pár fotek pro porovnání. Shanghai mi pouští taky první výhonek, je ještě malý, ale odmalička jiný jak u Atr.  U Ph.vivax aureocaulis začíná vykukovat taky něco jako výhonek, tak doufám že to nebude další větvička a planý poplach. Dejte mi vědět co si o tom myslíte a k čemu jste dospěli, docela by mě to zajímalo.     Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli mám pak během sezóny čekat ještě  nějakou další vlnu výhonků, nebo to už pro první rok u tak malých sazenic bývá všechno? Ať vím, jestli se mám na co těšit. Díky.

Shanghai 3

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys vivax aureocaulis

PunBB bbcode test

24

Re: Jaro 2009

... Tak se musím trochu poopravit, při nákupu jsem nějaké rozdíly viděla, ale teď jsem znovu lítala od jednoho k druhému a nenašla jsem žádný rozdíl, kromě barvy špičky nového výhonku. I Shanghai má od čtvrého kolínka jako když podmáznuté křídou. Tak opravdu nevím. Nemám s čím srovnávat, chtělo by to fotku nějaké mladé Atrovaginaty.