1

Téma: Zivy plot z bambusu

Ahojte.
Som rad, ze som nasiel toto forum, posnazim sa byt strucny, potrebujem radu, ci dokaze bambus (alebo ina rastlina) urobit mi sluzbu, ktoru by som velmi potreboval.
Ako to byva vo svete zvykom, postavili mi za nasou zahradou bytovku smile
A tak som sa ocitol "vo vykladnej skrini" a potrebujem nieco, cim by som tieto pohlady zakryl, zabranil im.
Problem je, ze:
1. zahradu mam malu, nemozem ist velmi do sirky
2. nechcem velmi zatienit suseda
Cize v cislach vzato, mam plochu menej ako 1 meter siroku, a z oboch stran by prve 2 metre do vysky boli tienene (susedov plot a zahradny domcek), a idealna vyska, ktoru by mohol tento zivy plot mat, je 4metre.. Menej mi nezakryje pohlady bytovky a viac by som tienil suseda. Ale ak by toto bol problem, tak viem - mozno teoreticky - vyrobit nejaky vyvyseny zahon 1 meter vysoky, cize by bola rastlina tienena len prvy meter.
Je vobec mozne v tychto podmienkach nieco pestovat? Lokalita Breclav, co sa zim tyka, posledne roky tu bolo maximalne -11C alebo -13C. Co sa tyka veternosti, je tu zastavba, ale uplne kryte od vetra tu tiez nie je.
Diky za kazdy tip smile
Robert

2

Re: Zivy plot z bambusu

Z bambusu takovou 4m hustou stěnu určitě vypěstuješ, ale počítej s kvalitní protikořenovou zábranou.
Minimálně jednoho bambusáře máš přímo v Břeclavi...

3

Re: Zivy plot z bambusu

Dik za info.. Ono nepotrebujem uplne nepriehladny plot, staci ak to znemozni pozerat sa z bytovky na zahradu, tj aj polopriepustny strom "plot" by postacil. Len neviem, ci toto by dokazal bambus splnit, s tym ze aby bol aj bambus statny, kedze proti prirode nechcem ist, to sa nevyplaci smile

4 Naposledy upravil: davor (06.04.2024 19:56:41)

Re: Zivy plot z bambusu

robot napsal:

... s tym ze aby bol aj bambus statny, kedze proti prirode nechcem ist, ...

statny = šťastný? tj.na svém místě třeba neživořil? Protože statný bude časem určitě...

V klimatických podmínkách kolem Břeclavi, šířce prostoru 0.8-1m bambusu vyhrazeném a jeho délce předpokládám kolem 5 a více metrů, ti takový Phyllostachys aureosulcata spectabilis tu požadovanou 4m stěnu vytvoří za pár let. Záleží na velikosti odkopků/sazenic, může to být už druhý rok.
Znovu ale upozorňuji na protikořenovou zábranu! Jinak tě do pár let sousedi i bytovka přestanou mít rádi.

Vzhledem k datu registrace a položeným otázkám jsi toho na tomto fóru, wufengových stránkách bambusy.info i jinde moc nenastudoval, že?

Je mi jasné, že je jednodušší se přímo zeptat, bez zdlouhavého pročítání/studování a také beru v úvahu, že jsi dotaz zde nepoložil výhradně k bambusům, ale jakékoliv rostlině, která by splnila tvé požadavky.

Ještě k té "neprůhlednosti": Třeba výše zmiňovaný druh lze udržet v požadovaných mezích výšky i hustoty prostříháváním, zkracováním apod.

5

Re: Zivy plot z bambusu

statny , ano to bol preklep , chcel som napisat stastny smile Ale moze byt aj statny, haha, to vyslo celkom dobre big_smile
Co so som googlil, ale priznam sa, uz toho mam tolko na rovasi resp zoznamu co musim urobit, ze som nemal silu ani energiu hladat ci je bambus vhodny na tento uzky pas pody.
Preto som potreboval jednoduchu odpoved, ci je to vobec mozne, a ak ano, potom mozem patrat dalej, ziskavat vedomosti atd.
Neuveritelne vela informacii, takze bude co "hltat" smile
Phyllostachys aureosulcata spectabilis vyzera velmi dobre.. Toto by mi trvalo velmi dlho hladat..
Kedze sa mi jedna len o priblizne 3 metre "plotu" mozno max 4 metre.. tak ten protikorenovy system nebude asi az tak narocny urobit tak aby slusil tak ako ma.. (nerad pisem "perfektne" lebo to sa vzdy da vylepsit). Otazne je, ako hlboko mozem kopat, kedze by som to dal cca 40cm od hranice pozemku, aby som neohrozil zosuvom aj suseda...
Idem si o tom nastudovat nieco, uprimne dakujem za tip, a rychle nasmerovanie.. smile

Hm, dokonca Phyllostachys aureosulcata spectabilis ma jedle vyhonky, zaujimave...

6

Re: Zivy plot z bambusu

Pár dalších nasměrování:

konzumace bambusů

kořenová bariéra

zábrana

atd. atd...

7

Re: Zivy plot z bambusu

Už jsem o tom psal jinde.
Pokud nasadíš bambus blízko souseda, tak stín je nejmenší problém. Největší problém je spadané listí a je ho každý rok fakt hodně.
Jinak pokud se pro bambus rozhodneš, tak folii 1,5mm silnou. Zásadně ji nedávat pod terén, ale zároveň. Já ji dřív dával trochu pod terén a pak jsem to předělával. Jinak bambus při prorůstání v zábraně mírně zvyšuje i půdu v zábraně, tak je potřeba si to hlídat. Na některých fotkách jde vidět spojení fólie jen přiložením a sešroubováním. Zase chyba, bambus se protáhne a zjistíš to až časem. Buď sešroubovat přes pás železa, nebo jednodušší způsob je konce přehnout do V a spojit až takhle spojené konce. Bambus pak nemá kudy prorůst. Jinak další poznatek, pokud je bambus v zábraně, tak se tlačí hlouběji, ale zatím za cca 15 let pěstování mi zábranou ze spodu neprošel, ale přes mé dřívější chyby ano a to přes vrch a ve špatném spoji.
Jinak pokud se pro bambus rozhodneš, tak ho oceníš v zimě, když je vše bez listí a on je krásně zelený.