1

Téma: Nové výhonky 2021

I přes noční mrazy už Fargesia scabrida vystrčila pár nových výhonků.

PunBB bbcode test

2 Naposledy upravil: davor (11.04.2021 18:55:42)

Re: Nové výhonky 2021

Já měl ještě předevčírem na zahradě 5cm nového sněhu. Chystám se vystříhat stará tenká stébla, s výhonky zatím nepočítám...

-----

Tak jsem udělal místo těm novým výhonkům. smile
Vystříhal jsem nejtenčí, poškozená a suchá stébla atrovaginaty. Bylo toho celkem dost, odhadem 1/10 hmoty celé rostliny.
Nechci to tam ani kvůli živinám nechávat donekonečna, jak to zde už někdo definoval: "Je to potom strašný roští."
Zimu ale jako jediná přečkala téměř bez poškození a dovnitř trsu se už jen těžko dostává.
Teprve se uvidí, jestli si dá letos pauzu nebo překvapí bujnějším růstem. To ale ovlivní spíše počasí, voda apod...

Phy_atro_2021_01.jpg

3

Re: Nové výhonky 2021

Loni na jaře zasazená Sinobambusa intermedia, malá sazenice od Wufenga jede! Foceno 11.4.
@wufeng Budou letos nové sazenice?
https://i.ibb.co/9cmrPq2/IMG-20210411-154750.jpg

4

Re: Nové výhonky 2021

Inspirován prvním příspěvkem jsem vletěl na zahradu a vracel se s radostí. Loni vysazený spectabilis i přes zimní poškození vyhodil první výhonek.

5

Re: Nové výhonky 2021

davor napsal:

Já měl ještě předevčírem na zahradě 5cm nového sněhu. Chystám se vystříhat stará tenká stébla, s výhonky zatím nepočítám...

-----

Tak jsem udělal místo těm novým výhonkům. smile
Vystříhal jsem nejtenčí, poškozená a suchá stébla atrovaginaty. Bylo toho celkem dost, odhadem 1/10 hmoty celé rostliny.
Nechci to tam ani kvůli živinám nechávat donekonečna, jak to zde už někdo definoval: "Je to potom strašný roští."
Zimu ale jako jediná přečkala téměř bez poškození a dovnitř trsu se už jen těžko dostává.
Teprve se uvidí, jestli si dá letos pauzu nebo překvapí bujnějším růstem. To ale ovlivní spíše počasí, voda apod...

Phy_atro_2021_01.jpg


Také jsem už dost probíral, zas mám pořádnou haldu na drcení. Moje Phyllostachys atrovaginata je letos také v pohodě. Co jsem oplakal byla Phyllostachys decora. Loni mi konečně vyhnala dvě 4metrová stébla, ale bohužel se mi pod tíhou sněhu zlomila u země a už zas mám jen prcka. Doufám, že to letos dožene. smile

6

Re: Nové výhonky 2021

gibbon napsal:

Loni na jaře zasazená Sinobambusa intermedia, malá sazenice od Wufenga jede! Foceno 11.4.
@wufeng Budou letos nové sazenice?
https://i.ibb.co/9cmrPq2/IMG-20210411-154750.jpg


Musím přidat story o Sinobambusa intermedia. Dostal jsem jí v roce 2012 z Velké Británie. Tenkrát nikde jinde nebyla k mání. Zasadil jsem jí a pozoroval. Po pár letech mi začalo být divné, že zůstává malá a nevyhání takové výhonky, jak by dle popisu měla. Zpočátku jsem to příčítal tomu, že jí mám ve stínu. Začal jsem ale mít podezření, že se jedná o jiný druh. Moc fotek k porovnání na netu ale není. Jediné pěkné fotky měl  Ned Jaquit http://bamboogarden.com/Sinobambusa%20intermedia.htm. Tady šlo už však o vzrostlou rostlinu a detaily listí nebyly zřetelné, tak jsem pořád doufal, že jednou začne takhle narůstat. Druhá možnost porovnání byla na http://www.kimmei.com/ecatalogus.html kde má sazenici přímo z USA. I tam ale detaily nebyly tak jasné až jsem letos nevydržel a objednal sazenici z Holandska. Když před pár týdny přišla, tak po porovnání už je jasné, že moje rostlina je jiná. Bohužel Whittaker nebyl nejlepší zdroj. Ikdyž napsal super knihu a jako první uvedl do oběhu Phyllostachys aureosulcata Argus,  tak jsem od něj dostal několik špatně určených druhů. To jsem zjstil ale až po letech. Jestli šlo o omyl, nebo to byl záměr prodat co nejvíc rostlin za každou cenu, už se nikdy nedozvím. Prodal svou firmu a odešel ze světa bambusů.
Takže to co mám, je neurčený druh, který pravděpodobně doroste do cca. 2 metrů. Moc nevybíhá a co je skvělé, je jeho vynikající zimovzdornost. Podle větvení, listů a podobnosti by snad mohlo jít o nějakou Bashanii. Kromě nejrozšířenějších Bashania fargesii a Bashania qingchengshanensis jsou v Evropě ještě další, mezi nimi i jedna neurčená Bashania sp.. Tu jsem ale nikdy neviděl na živo, tak nemůžu porovnat zda jde o ní, ale podle popisů by se mělo jednat o jinou rostlinu. Tím vzniká problém s názvem. Pod názvem  Bashania sp. je v oběhu jiná rostlina, takže začnu tuto špatně určenou označovat Sinobambusa sp..  Možná se někdy vyjasní o jakou rostlinu jde. Přijde mi perspektivní k pěstování u nás. Moc nevybíhá, v menších zahradách ideální výška do 2metrů, větší tmavozelené listy, které zvládají naše zimy skvěle.

Takže bohužel musím konstatovat, že co máš ode mne je pravděpodobně jiný druh. Pokud budeš chtít i přesto další sazenici, mám tu dvě malé k dispozici.

7

Re: Nové výhonky 2021

@wufeng hezká story. big_smile S tím, že to není Sinobambusa dokážu žít, hlavně že dobře roste, a fajn, že to vím. Teorii o příslušnosti k Bashaniím by potvrzovalo i to, že brzy začala vyhánět dost stébel, což mi dělají jen Bashanie.

8

Re: Nové výhonky 2021

janaalice napsal:

Inspirován prvním příspěvkem jsem vletěl na zahradu a vracel se s radostí. Loni vysazený spectabilis i přes zimní poškození vyhodil první výhonek.

Ještě je dost brzy na výhonky, ta Fargesia scabrida je u mně vyjímkou. Taky jsem si jí loni po letech znovu pořídil, abych byl taky někdy první. smile

9

Re: Nové výhonky 2021

Jeden tam fakt je. Ale spíš mám problém, že hodně rhizomů mám venku a pak se zavrtají zpět, tak mulčuji a mulčuji.

10

Re: Nové výhonky 2021

Konečně jsem se také dočkal, první výhonek je u Bashanie. Jen je stejně silný, jako ty loňské. Vše mám zasazeno teprve od loňského jara, tak už se nemůžu dočkat.

11

Re: Nové výhonky 2021

Letos to vypadá na zpoždění. Takže to chce obrnit se trpělivostí. Jsem zvědav co letos překvapí. Je dost zima, ale zase díky tomu dost vody, takže možná pozitivní překvapení budou. Alespoň v to doufám. smile

12

Re: Nové výhonky 2021

Dobrý den, letos jsem očekával lepší přírůstky než loni. Bambusy mám druhým rokem, ale asi to nedopadne. Ta zima mě poněkud straší. Nicméně mohu nějak podpořit růst bambusů? Nějaké hnojivo či jiný booster?