49

Re: Dotazy nováčků

Zdravím,

předně se omlouvám, pokud tu již podobný dotaz je, ale nepodařilo se mi ho nalézt.

Zajímá mě přesazování bambusu (Fargesia, cca 2m výška) z nádoby ve které byl zakoupený do truhlíku, kde budu muset jednotlivé bambusy od sebe oddělit.

Dle videa co jsem viděl na YT se s tím nemám párat a prostě nakrájet kořeny elektrickou pilkou, nebo nožem a přemístit do vhodné nádoby. Radí tam, že to můžu provádět od jara do podzimu. Je opravdu možné i v této době bambus "naporcovat" a přesadit? Nebo mám počat do jara?

PS: Raději bych to udělal už nyní, ale nerad bych ho zabil chudáka, tak pokud má někdo tip jak to udělat co nejšetrněji, budu moc vděčný.

50

Re: Dotazy nováčků

Vítám tě na fóru. Přesazovat se teď dá v pohodě. Jestli potřebuješ koupený bambus rozsadit do truhlíku, bude lepší ho roztrhat. Nepíšeš přesně o jaký druh jde, ale fargesie obecně mají propletené kořenové krčky a když se vezmou nožem, nebo pilkou jsou dost velké ztráty na stéblech. Já to tak u velkých dělám, tam se s tím moc párat nedá, ale pokud to je koupený bambus v kontejneru, mělo by jít ho po vytažení rozdělit na jednotlinvé sazenice spíš opatrným rozplétáním a případným přestřihnutím jednotlivých podzemních rhizomů jen tam, kde to bude nezbytně nutné. Pokud se to takhle nepodaří, pak rozdělit na několik kusů dělením - pilkou, rýčem, nožem, sekerou, jak to půjde.

51

Re: Dotazy nováčků

Jirka napsal:

.. a hlavně bude z bambusu padat větší množství listí i přes plot...

Mám bariéru u zatím 4m Phyllostachysů úplně nadoraz k sousedovi. Naštěstí se mi zatím potvrzuje, že pokud párkrát do roka soused seká, tak sekačkou průběžně sbírá i mé padané listí. Je to tak efektivní, že vlastně žádný problém s listím nikdo nespozoroval.

52

Re: Dotazy nováčků

wufeng napsal:

.. mělo by jít ho po vytažení rozdělit na jednotlinvé sazenice spíš opatrným rozplétáním a případným přestřihnutím jednotlivých podzemních rhizomů jen tam, kde to bude nezbytně nutné....

Mé zkušenosti jsou o level menší, ale mi se vskutku osvědčilo co nejpřimočařejší dělení fargesií. Jak píše kotyza.marek pokusit se doslova vkuse přeříznout celý bal i s hlínou. Pointa je co nejméně vytřást hlínu z kořenů. Měl jsem pár krásných odkopků fargesií kdy jsem je ale po "piplavém" oddělování kompletně očistil od hlíny. Tyto rostliny se po zasazení špatně ujímali a trvalo dlouho (i dvě sezóny), než začly pouštět výhonky do výšky jaké bych očekával.

viz foto oněch odkopků:

https://i.ibb.co/hL5TBBK/IMG-5730.jpg https://i.ibb.co/7KjWMVy/IMG-5731.jpg

(pozn.: hosting klidně předělat)

53

Re: Dotazy nováčků

Já jsem před pár lety naporcoval velký trs fargesia nitida rýčem.Bylo to strašně tvrdý. Ale nechal jsem to pár dní všelijak povalovat a ohledně úhynu se mi podařilo dosáhnout 100% účinnosti :-) Ale tobě se určitě bude dařit, o tom nepochybuji.

jankop

54

Re: Dotazy nováčků

dobrý den,
jelikož je zde hodně  odborníků pro pěstování bambusů mám proto takový dotaz:
můžu použit na přezimování bambusů na zahradě topný kabel ke kořenům zamulčovaný např.slámou?
Děkuji za odpověď

55

Re: Dotazy nováčků

Kořeny většinou vydrží i bez kabelu. Větší smysl by asi dávalo u choulostivějších druhů obalit vrchní část a při velkých mrazech přitápět. Zimují se takhle třeba palmy.

56

Re: Dotazy nováčků

Zdravím,
Děkuji za čas a odpověď....dostačující.

57

Re: Dotazy nováčků

Dobrý den,

možná to patří do diskuze o letošní zimě, ale jsem nováček, tak jsem to dal sem. Po zimě mi velké mhožství listů spectabilis zhnědly (zřejmě jsou spálené), ale neopadávají a v nižších vrstvách tyčí jsou ok. Mám počítat s tím, že bambus odejde? Drouhý dotaz je směřován k rhizomům. Celá řada rhizomů vylézá a opět zaůlézá do země. U části nad povrchem se loupe až do zelenožluté barvy. Co s tím, Je to přorozené, nebo mám něco udělat (zamulčovat atd).

Moc děkuji

58

Re: Dotazy nováčků

janaalice napsal:

... Po zimě mi velké mhožství listů spectabilis zhnědly (zřejmě jsou spálené), ale neopadávají a v nižších vrstvách tyčí jsou ok. ... Celá řada rhizomů vylézá a opět zaůlézá do země... se loupe až do zelenožluté barvy.

Phyllostachys aureosulcata spectabilis? Pokud to není nějaký loni na podzim zasazený odkopek (málo zakořeněný, popř. meristémově množená sazenice) a ve spodních partiích má zelené listy, troufám si tvrdit, že zvládne bez problémů další růst. Suché listy opadnou, vyraší nové. Zřejmě se to projeví na tloušťce letošních stébel, ale může překvapit...

O rhizomech deroucích se na povrch, je zde také pár vláken ke čtení...
Ufiknout, nechat tak (zase si vlezou pod zem, kam patří), přihrnout, zamulčovat...
Vyber si, dle konkrétních podmínek pěstování, žádným výše uvedeným způsobem nic nezkazíš. smile

59

Re: Dotazy nováčků

janaalice napsal:

Dobrý den,

možná to patří do diskuze o letošní zimě, ale jsem nováček, tak jsem to dal sem. Po zimě mi velké mhožství listů spectabilis zhnědly (zřejmě jsou spálené), ale neopadávají a v nižších vrstvách tyčí jsou ok. Mám počítat s tím, že bambus odejde? Drouhý dotaz je směřován k rhizomům. Celá řada rhizomů vylézá a opět zaůlézá do země. U části nad povrchem se loupe až do zelenožluté barvy. Co s tím, Je to přorozené, nebo mám něco udělat (zamulčovat atd).

Moc děkuji


Já to mám podobně v Praze. Šlehlo mi to hlavně vršky stébel. Jak píše Davor, měl by to zvládnout. U těch rhizomů, pokud jsou to takové oblouky už znovu zalezlé do země, tak bych je klidně něčím zamulčoval. Ikdyž větší smysl by to asi mělo před zimou. Teď už na tom tak nezáleží a pokud se nechají venku, přežijí v klidu dál.

60

Re: Dotazy nováčků

Včera jsem našel v mulči u bambusů spoustu malých plžů. Je potřeba je začít likvidovat, někdo mi říkal, že někdy ožírají mladé výhony?