1

Téma: Probírka stébel

Jaké máte kdo zkušenosti s probírkou stébel? Myslím odstraňování slabých, vadných, uschlých apod. Jde mi hlavně o to, kdy je vyřezávat. A kdy naopak ne. Díky.

Vím, že většina pěstitelů se shoduje na tom, že v době růstu výhonků nou nou. Ale už se liší v pohledu na to, kdy je nejlepší to dělat.

2 Naposledy upravil: Jirka (21.04.2020 19:52:11)

Re: Probírka stébel

Osobně dělám probírku v druhé polovině léta, až mají dokončený růst všechny nové stébla. Pak si rostlinu prohlédnu a všechny slabší, poškozené a jinak nepěkné odstraním.
Držím se osvědčené (aspoň u mě), že mohu odstranit až 1/3 stébel a 1/3 spodních větviček.

Někdy dělám probírku i po zimě, ale to jen vyloženě zmrzlé a jinak počkám - uvedeno výše.

Také u starších a tím pádem více rozrostlých rostlin, které vyhánějí několik desítek stébel hned odstraňuji viditelně slabé stébla, nebo tam, kde jich roste velké množství na malé ploše. Rostlina se aspoň nevysiluje a stejně mám zkušenost, že v případě velkého růstu nových stébel, přestane některé vyživovat a ty odumřou.

Beru za samozřejmost, že probírku dělám u rostlin stáří 3 a více let. První 3 roky vesměs pěstuji bez nějakého většího zásahu.

Když mrkneš na některé fotky moje zde na fóru uveřejněné, uvidíš jaké preferuji pěstování.
Jinak se u starších rostlin nebát a bambus se v dalších rocích odvděčí zmohutněním celé rostliny.

3

Re: Probírka stébel

V podstatě to dělám jako Jirka, jen někdy z nedostatku času stříhám i v zimě.

wufeng napsal:

Prořezávka stébel

PunBB bbcode test

Tohle jsem dělal loni na podzim, ale třeba Phyllostachys nuda jsem podobně prostříhal v únoru. Dřív jsem se k tomu nedostal. Ale riskl jsem to jen díky teplé zimě, jinak bych radši počkal na jaro a pak teprve začal s poškozenými stébly. Bambusu je to asi jedno, když se probere v zimě, jen mi přijde škoda ho při horších zimách víc odhalit a tak ohrozit zbytek stébel.