1

Téma: Probírka stébel

Jaké máte kdo zkušenosti s probírkou stébel? Myslím odstraňování slabých, vadných, uschlých apod. Jde mi hlavně o to, kdy je vyřezávat. A kdy naopak ne. Díky.

Vím, že většina pěstitelů se shoduje na tom, že v době růstu výhonků nou nou. Ale už se liší v pohledu na to, kdy je nejlepší to dělat.

2 Naposledy upravil: Jirka (21.04.2020 19:52:11)

Re: Probírka stébel

Osobně dělám probírku v druhé polovině léta, až mají dokončený růst všechny nové stébla. Pak si rostlinu prohlédnu a všechny slabší, poškozené a jinak nepěkné odstraním.
Držím se osvědčené (aspoň u mě), že mohu odstranit až 1/3 stébel a 1/3 spodních větviček.

Někdy dělám probírku i po zimě, ale to jen vyloženě zmrzlé a jinak počkám - uvedeno výše.

Také u starších a tím pádem více rozrostlých rostlin, které vyhánějí několik desítek stébel hned odstraňuji viditelně slabé stébla, nebo tam, kde jich roste velké množství na malé ploše. Rostlina se aspoň nevysiluje a stejně mám zkušenost, že v případě velkého růstu nových stébel, přestane některé vyživovat a ty odumřou.

Beru za samozřejmost, že probírku dělám u rostlin stáří 3 a více let. První 3 roky vesměs pěstuji bez nějakého většího zásahu.

Když mrkneš na některé fotky moje zde na fóru uveřejněné, uvidíš jaké preferuji pěstování.
Jinak se u starších rostlin nebát a bambus se v dalších rocích odvděčí zmohutněním celé rostliny.

3

Re: Probírka stébel

V podstatě to dělám jako Jirka, jen někdy z nedostatku času stříhám i v zimě.

wufeng napsal:

Prořezávka stébel

PunBB bbcode test

Tohle jsem dělal loni na podzim, ale třeba Phyllostachys nuda jsem podobně prostříhal v únoru. Dřív jsem se k tomu nedostal. Ale riskl jsem to jen díky teplé zimě, jinak bych radši počkal na jaro a pak teprve začal s poškozenými stébly. Bambusu je to asi jedno, když se probere v zimě, jen mi přijde škoda ho při horších zimách víc odhalit a tak ohrozit zbytek stébel.

4

Re: Probírka stébel

Chápu, že se doporučuje děti (čti mladé sazenice) nevychovávat, ale zajímal by mě názor na extrémní případy. Protože např. předloni na podzim sázená menší 3 stéblová sazenice P. Bissetii loni měla jeden nový výhon a letos přes deset, z toho některé ko lem maximální tloušťky, jaké může dosáhnout. Vzhledem k tomu, že rostlinu ani nemůžu dostatečně často zalévat, to přece nemůže všechno utáhnout... Už jsem ufiknul dva tenké křivé výhonky (z toho jeden nechtěně při sekání trávy kolem), ale chtěl bych zabránit tomu, aby to jak na potvoru pak nevzdala ta silná stébla, fakt čekat až do konce léta?? Díky za názory... smile

5

Re: Probírka stébel

Zrovna tenhle druh by to mohl utáhnout. Zbylo jich 8 pokud dobře počítám a nereálné to není. Ale klidně třeba ještě něco ufikni.

6 Naposledy upravil: Jirka (24.06.2022 20:03:45)

Re: Probírka stébel

Z důvodu zdravotních jsem se minulý rok nedostal probírce stébel a z jara jsem to zanedbal. Tento rok mám velké přírůstky u Phyll. parvifolie, takže jsem se vrhl na vyřezání proschlých a omrzlých stébel. Dost stébel je z poloviny suchých - jde to vidět na fotkách.
Ještě to nemám na 100% hotový, počkám až dorostou všechny nové stébla a pak to proberu z nova.
Jinak je to pěkná makačka.
Pošlu pár fotek pro ukázku.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

7

Re: Probírka stébel

Bohužel jsem na dovolené a fotky budu moci přidat až za 14 dní. Prosím o trpělivost. Díky

8

Re: Probírka stébel

Dodal jsem fotky do příspěvku Jirky. Sorry za zpoždění. Byl jsem na dovolené a něco nafotil, tak to sem po létě přidám. Jinak všude spokojenost. Letos na všech místech, kde bambusy mám, rostou skvěle.

9

Re: Probírka stébel

Jirko, to už je pomalu na vyvážečku, jako z lesa... big_smile
Kvůli poruše na drtiči větví, jsem loňskou probírku na jaře zkoušel spálit na ohni.
Hned jsem toho ale nechal, ty rány z praskajících internodií tlustších stébel opravdu zněly jako střelba z kulometu...

10 Naposledy upravil: Jirka (29.07.2022 07:30:39)

Re: Probírka stébel

- Pozdější přidání fotek nevadí, nejde o žádnou důležitou informaci.
- Taky jsem občas silnější stébla použil do krbu. Jen je musíš kladivem naklepat mezi kolínky a pak nedělají vzduchové kapsle a nestřílí.

Teď konečně budu mít snad hotovo. Vyřezal jsem podstatně ještě více stébel, aby rostlina byla vzdušnější. (a mě se víc líbila)
Minulou zimu jsem byl po dlouhodobé hospitalizaci na JIP a neměl sílu, tak jsem nic nevyřezal a jde to poznat.
Jen Phyll parvifolie má každý rok přes 100 nových stébel a to stejné Phyll. aure spetabilis a Phyll. concava. Jinak když stíhám, tak se snažím vystřihávat při růstu slabší stébla. V současnosti dcera vyhrabává opadané listí a jen toho bylo 15 velkých měchů.
Bambus je radost, ale také dá práci.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys aureosulcata spectabilis a Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

Phyllostachys concava - Shanghai 3 - parvifolia - aureosulcata spectabilis

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Phyllostachys nigra

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

11

Re: Probírka stébel

Máš to moc pěkný. Já jsem pozadu, tady ještě spousta nových výhonů teprve dorůstá.

Pálení bambusů mě baví, jen s ohledem na sousedy jsem to dost omezil. smile